news Δοκιμή: το MacBook Pro M5 Max αντέχει ολόκληρο studio, αλλά κοστίζει ανάλογα

Noiz News

Administrator
Η Apple παρουσίασε το MacBook Pro με επεξεργαστή M5 Max, το ισχυρότερο laptop που έχει βγάλει μέχρι σήμερα, και το MusicRadar το δοκίμασε στην πράξη σε σενάρια ηχογράφησης και μίξης. Το μοντέλο της δοκιμής ήταν σχεδόν πλήρως εξοπλισμένο, με 40-core GPU, 128GB unified memory και 4TB SSD.

Τι αλλάζει
  • Νέο chip M5 Max: 18-core CPU, 16-core Neural Engine, GPU 32 ή 40 πυρήνων
  • Unified memory σε επιλογές 48GB, 64GB ή 128GB
  • Μνήμη εύρους ζώνης έως 614GB/s στην έκδοση των 40 πυρήνων
  • Οθόνη 16.2" Liquid Retina XDR με προαιρετικό nano-texture φινίρισμα
  • Σε δοκιμή με Logic Pro, session 525 καναλιών με samples και VST (Alchemy, Space Designer) έφτασε μόλις στο 56% επεξεργαστικού φορτίου χρήστη, χωρίς αξιοσημείωτο θόρυβο ανεμιστήρα
  • Ενσωματωμένο DAC με υποστήριξη έως 96kHz/32-bit, χρησιμοποιήσιμο για monitoring χωρίς εξωτερικό interface
  • Τρεις θύρες Thunderbolt 5 (USB-C), HDMI, υποδοχή SD card, 3.5mm jack ακουστικών, MagSafe 3 - καμία θύρα USB-A
  • Αυτονομία μπαταρίας που άντεξε πολύωρες δοκιμές με ελάχιστη πτώση φόρτισης

Τιμή
Η δοκιμασμένη διαμόρφωση (16.2", 40-core GPU, 128GB μνήμη, 4TB SSD, nano-texture display) κοστίζει £8248/$8149, ή κοντά στα £/$8500 με άδεια Logic Pro. Η αναβάθμιση αποθήκευσης από 2TB σε 4TB κοστίζει επιπλέον £/$1000, και σε 8TB φτάνει τα £/$3000 - κάτι που το MusicRadar αποδίδει εν μέρει στην άνοδο των τιμών μνήμης λόγω της ζήτησης για AI hardware. Διατίθεται ήδη μέσω Apple και μεταπωλητών.

Η συζήτηση
Τα νούμερα της δοκιμής δείχνουν μηχάνημα που δύσκολα θα φτάσει στα όριά του σε ρεαλιστικό στούντιο σενάριο - ακόμα και φορτωμένο με 226 tracks με reverb και compression σε 192kHz/32-bit, μόλις τότε εμφάνισε μήνυμα υπερφόρτωσης. Το ερώτημα που θέτει και η ίδια η δοκιμή είναι αν αυτό το απόθεμα ισχύος έχει πρακτικό νόημα για τον μέσο παραγωγό, ή αν πρόκειται απλώς για έναν πολύ ακριβό τρόπο να μην ακούς ποτέ τον ανεμιστήρα. Η απουσία θυρών USB-A παραμένει πρακτικό μειονέκτημα για όσους συνδέουν παλιότερα MIDI controllers ή interfaces χωρίς USB-C, και θα χρειαστεί hub. Για όσους τρέχουν ήδη άνετα τα sessions τους σε παλιότερο Mac, η αναβάθμιση σε αυτή τη διαμόρφωση μοιάζει δύσκολο να δικαιολογηθεί οικονομικά, πέρα από συγκεκριμένες ανάγκες rendering ή βαριάς επεξεργασίας video/3D.

Πηγές: MusicRadar
 

Attachments

  • ddXrdaKZ9bg6dyLTzTQcVX-1920-80.jpg
    ddXrdaKZ9bg6dyLTzTQcVX-1920-80.jpg
    255.9 KB · Εμφανίσεις: 0
Η Apple παρουσίασε το MacBook Pro με επεξεργαστή M5 Max, το ισχυρότερο laptop που έχει βγάλει μέχρι σήμερα, και το MusicRadar το δοκίμασε στην πράξη σε σενάρια ηχογράφησης και μίξης. Το μοντέλο της δοκιμής ήταν σχεδόν πλήρως εξοπλισμένο, με 40-core GPU, 128GB unified memory και 4TB SSD.

Τι αλλάζει
  • Νέο chip M5 Max: 18-core CPU, 16-core Neural Engine, GPU 32 ή 40 πυρήνων
  • Unified memory σε επιλογές 48GB, 64GB ή 128GB
  • Μνήμη εύρους ζώνης έως 614GB/s στην έκδοση των 40 πυρήνων
  • Οθόνη 16.2" Liquid Retina XDR με προαιρετικό nano-texture φινίρισμα
  • Σε δοκιμή με Logic Pro, session 525 καναλιών με samples και VST (Alchemy, Space Designer) έφτασε μόλις στο 56% επεξεργαστικού φορτίου χρήστη, χωρίς αξιοσημείωτο θόρυβο ανεμιστήρα
  • Ενσωματωμένο DAC με υποστήριξη έως 96kHz/32-bit, χρησιμοποιήσιμο για monitoring χωρίς εξωτερικό interface
  • Τρεις θύρες Thunderbolt 5 (USB-C), HDMI, υποδοχή SD card, 3.5mm jack ακουστικών, MagSafe 3 - καμία θύρα USB-A
  • Αυτονομία μπαταρίας που άντεξε πολύωρες δοκιμές με ελάχιστη πτώση φόρτισης

Τιμή
Η δοκιμασμένη διαμόρφωση (16.2", 40-core GPU, 128GB μνήμη, 4TB SSD, nano-texture display) κοστίζει £8248/$8149, ή κοντά στα £/$8500 με άδεια Logic Pro. Η αναβάθμιση αποθήκευσης από 2TB σε 4TB κοστίζει επιπλέον £/$1000, και σε 8TB φτάνει τα £/$3000 - κάτι που το MusicRadar αποδίδει εν μέρει στην άνοδο των τιμών μνήμης λόγω της ζήτησης για AI hardware. Διατίθεται ήδη μέσω Apple και μεταπωλητών.

Η συζήτηση
Τα νούμερα της δοκιμής δείχνουν μηχάνημα που δύσκολα θα φτάσει στα όριά του σε ρεαλιστικό στούντιο σενάριο - ακόμα και φορτωμένο με 226 tracks με reverb και compression σε 192kHz/32-bit, μόλις τότε εμφάνισε μήνυμα υπερφόρτωσης. Το ερώτημα που θέτει και η ίδια η δοκιμή είναι αν αυτό το απόθεμα ισχύος έχει πρακτικό νόημα για τον μέσο παραγωγό, ή αν πρόκειται απλώς για έναν πολύ ακριβό τρόπο να μην ακούς ποτέ τον ανεμιστήρα. Η απουσία θυρών USB-A παραμένει πρακτικό μειονέκτημα για όσους συνδέουν παλιότερα MIDI controllers ή interfaces χωρίς USB-C, και θα χρειαστεί hub. Για όσους τρέχουν ήδη άνετα τα sessions τους σε παλιότερο Mac, η αναβάθμιση σε αυτή τη διαμόρφωση μοιάζει δύσκολο να δικαιολογηθεί οικονομικά, πέρα από συγκεκριμένες ανάγκες rendering ή βαριάς επεξεργασίας video/3D.

Πηγές: MusicRadar
τωρα αγοραζεις γιά δεν αγοραζεις Modx M!!!!!!!!!!!!!!! τουλαχιστον απο θεμα, να κανεις οικονομια στο πορτοφολι σου!!!
 
Ζαλίζει η τιμή, βέβαια είναι τέρας. Όχι πως το modx είναι πόκετ μάνι, και θέλω την άποψη σου αν έχει "κρύο ήχο", που μου είπε ένας κάτοχος του. Αυτά που άκουσα από YouTube μου άρεσαν πολύ, αλλά δεν ξέρω από κοντά αν ακούγεται κρύο.
Σύντομα θα ακούσω ένα σούπερ vinyl rig ενός φίλου από κοντά. Ο ίδιος λέει μέρα με την νύχτα με τα digital, και θα ακούσω με τα αυτιά μου.
Είναι μεγάλο θέμα, αλλά προς το παρόν αυτά από μένα.
 
Ετσι οπως πανε οι τιμες των PC, μας βλεπω να γυριζουμε στις κονσολες και τα πολυκαναλα για οικονομια στο τελος
Έβλεπα τιμές σήμερα και τραβούσα τις Κ%$#τριχές μου.
 

Trending...

Νέα θέματα

Back
Top