Προς το περιεχόμενο

Gibson SG Classic Custom "Guitar Of The Week Number 38"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου ηρθε την προηγουμενη εβδομαδα (για ενα φιλο οχι για εμενα,δεν εχω χασει και τελειως το μυαλο μου ;D) αυτο το μωρακι:

 

gibsongowsgcustom_005.jpg

 

 

gibsongowsgcustom_011.jpg

 

 

ομολογω οτι παρα το γεγονος οτι εκανα ..οτι μπορουσα για να αποτρεψω τον φιλο μου απο την αγορα μιας...τρισκαταρατης ;D οτι ειμαι πολυ εντυπωσιασμενος απο την ποιοτητα κατασκευης,το set up & τον ΗΧΟ της συγκεκριμενης κιθαρας.

 

η κιθαρα αγοραστηκε κυριως λογω του γεγονοτος οτι εχει ΕΒΕΝΙΝΗ ταστιερα (και slim tapper neck) & τα headstock appointments των CUSTOM GIBSON (παντα ημουν της αποψης οτι αν ειναι να παρεις Gibson πρεπει να παρεις την πιο χλιδατη με οσο περισσοτερο περλα και εβενο γινεται.... :))  ενω κατα τα αλλα ειναι μια κλασσικη SG με mahogany neck & body,classic 57 neck & classic 57+ bridge μαγνητες,Grover tuners & tuneomatic.

 

το playability της (ηρθε σχεδον τελεια σεταρισμενη) ειναι πραγματικα εκπληκτικο και παρολο που δεν εχει τα λαμπερα καθαρα και το "all aroundness"  μια tele ή μιας strat, εχει πολυ καλο καθαρο ηχο (χωρις twang βεβαια) και βεβαια εξαιρετικο βρωμικο ηχο.

 

ειχα πολυ καιρο να παιξω με ταυρακι και θυμηθηκα γιατι παντοτε τις προτιμουσα απο τις LP : 1/4 του βαρους,καλυτερο καθαρο και τον ιδιο (αλλα πιο spanky ) βρωμικο ηχο.

 

το πλεον παρηγορο ειναι οτι η Gibson εχει συνελθει τελειως και οπως και η Fender βγαζει πλεον ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΣ & καλα κατασκευασμενες κιθαρες (η κιθαρα ειναι limited edition 1/400 & οχι custom shop)

 

αν σκεφτεστε για sg λοιπον προχωρηστε αφοβα... ;) 

 

Η κιθαρα αυτη τη στιγμη βρισκεται στο...χειρουργειο για να ...εξαλειφθουν τα uber kitsch χρυσα πλουμιδια της (ολο το hardware θα αλλαχτει με nickel & θα μπουν locking Grover tuners & stetsbar tremolo) οποτε συντομα θα επιστρεψω με φωτο μετα την εγχειρηση. 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ταυρακι ρισπεκτ... Και εμενα ειναι μαζι με τις τελε και τις  firebird οι αγαπημενες solid body κιθαρες.. Το μονο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι το πως μπορει ο κοσμος να παιζει με το slim tapper  neck... Instant τενοντιτιδα, απο τα χειροτερα contours που εχουν φτιαχτει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αληθεια ειναι οτι εμενα που μου...αρεσουν τα....χοντρα... :P :-*  δεν μου φανηκε και τοσο λεπτο,ισα ισα ηταν αρκετα παχυ και ΠΟΛΥ βολικο (βεβαια μπορει επειδη η κιθαρα ειναι ltd edition να μην ειναι ακριβως slip tapper αλλα λιγο πιο ..ψωμωμενο...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την κιθάρα την πήρες από το Guitars and effects? Πως είναι από εξυπηρέτηση? Έχει μερικά φανταστικά όργανα σε πολύ καλές τιμές!! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως η angus young μου, ενω κατα κοινη ομολογια οσων την εχουν ακουσει εχει απιστευτο ηχο (...και μαλιστα καποιος που ειχε παιξει με αλλες 2 μου ειπε πως οι αλλες δεν επαιζαν το ιδιο καλα)

αλλα δεν μπορω να την χρησιμοποιησω γιατι πιανεται το χερι μου. Τωρα που παω για δευτερο ταυρακι, θα κοιταξω να εχει οπωσδηποτε το κλασσικο sg 60's neck contour.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την κιθάρα την πήρες από το Guitars and effects? Πως είναι από εξυπηρέτηση? Έχει μερικά φανταστικά όργανα σε πολύ καλές τιμές!! Grin

 

ο τυπος ειναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ.

 

Δεχεται μονο εμβασμα δυστυχως (οποτε αναλογα με την τραπεζα τρως και το αντιστοιχο πακετο μια και η τραπεζα του ειναι τραγικα μικρη & δεν εχει swift ,ειναι σε ενα χωριο στο Maine,οποτε μετα απο τις...5 ανταποκρισεις σου φτανουν τα εξοδα μεχρι και 100 ευρω... ::)) αλλα εχει τοσο καλες τιμες που δεν το συζητω.

 

επισης χρεωνει παγια μονο 150 δολλαρια μεταφορικα και στελνει μονο με τον γνωστο σωστο τροπο (και κανει και οτι του ζητησεις... ;))

 

μου εστειλε την κιθαρα Παρασκευη και Δευτερα μεσημερι ηταν στο σπιτι μου . 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο τυπος ειναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ.

 

Δεχεται μονο εμβασμα δυστυχως (οποτε αναλογα με την τραπεζα τρως και το αντιστοιχο πακετο μια και η τραπεζα του ειναι τραγικα μικρη & δεν εχει swift ,ειναι σε ενα χωριο στο Maine,οποτε μετα απο τις...5 ανταποκρισεις σου φτανουν τα εξοδα μεχρι και 100 ευρω... ::)) αλλα εχει τοσο καλες τιμες που δεν το συζητω.

 

E μη τα θέλουμε και όλα δικά μας! ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σούπερφακ, αστα σάπια, για σένα είναι το μωρό και πας να μας το φέρεις λάου-λάου, ατιμούτσικο. Αλλά δεν πειράζει, μιας και συνήλθες και πήρες κιθάρα της προκοπής, σε συγχωράω.

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα οσο καλη και να ειναι μου ειναι παντελως αχρηστη για αυτα που παιζω μια και δεν εχει καθαρα (η μαλλον για να ειμαι πιο δικαιος δεν εχει τα καθαρα που μου αρεσουν) & twang.

 

Παντως για classic ροκ παιξιματα και slide ειναι φοβερη.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου