Προς το περιεχόμενο

presets micro x


harisexp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aν παρει το Nord Lead 2X θα χρειαστει και μια μοναδα εφφε;

Απο οτι ακουσα δεν εχει εφε αυτο.

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια χαρα μετά απο καιρό.Δυστυχώς ακόμα δε ξερω προς τα που να κοιτάξω.Budget μπορώ να διαθέσω αρκεί να μη δωσω λεφτά για λειτουργίες που δε θα χρησιμοποιήσω. Ψάχνω εργαλείο με αρκετούς νέους ήχους club mainstream pop electronic.. που να παίρνουν κάποια εύκολη επεξεργασία... κανά εφφέ κανα αρπετζιάκι. Το βασικό όμως είναι, επειδή το θέλω για live χρήση.. να μπορώ να έχω έτοιμους αποθηκευμένους τους ήχους και με τη σειρά που θα τους χρειαστώ στο πρόγραμμα. Όπως επίσης όταν αλλάζεις ήχο να μην κόβεται απότομα αλλά να σβήνει φυσικά πάνω στον επόμενο... Τα απαραίτητα δλδ για live. Τι να κοιτάξω.. τα korg tr είναι ok για αυτή τη χρήση? η περίπου το ίδιο αλλά πιο φτηνά πάμε σε microkorg ή microx και τέτοια.Και η ερώτηση.. virus ti access.. μηπως θα έχω απεριόριστο ήχο και επιλογές και το παίρνω και ησυχάζω για χρόνια? Για χρήση live όμως΄έχει αυτό με την αποθήκευση ήχων και την δυνατότητα άμεσης χρήσης τους που ανέφερα? Ή είναι μόνο για ψάξιμο στο σπίτι... Thnx.. όσοι γνωρίζουν κάτι και έχουν χρόνο..ας πουνε καμια κουβέντα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν φίλε Done...

 

-Όλα τα σοβαρά synths έχουν τη δυνατότητα παραμετροποίησης της σειράς των ήχων.

-Δε νομίζω να υπάρχει οποιοδήποτε synth που να μπορεί να κάνει αυτό το συνεχές πέρασμα από ήχο σε ήχο, εξαιρούνται τα Roland Fantom G και τα Kurzweil (νομίζω και τα Fantom X υπό προϋποθέσεις).

-Μην μπλέκεσαι άδικα. Το MicroX και το Access Virus έχουν τόση σχέση όσο η άρπα με το φαγκότο! Πρέπει να καταλήξεις σχετικά με το budget σου και τη διαθέσιμη παλέτα ήχων που θα χρειαστείς.

 

Πάντως για τη μουσική που θέλεις το Virus είναι μια πάρα πολύ καλή επιλογή, γενικώς θα πρέπει να ψαχτείς για κάποιο σοβαρό VA synth.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας να απαντησω στον φιλο που ρωταγε για εφε στο nord lead οτι οντως εφε δεν εχει. Αψογο απο ηχους και φιλτρα, αλλα εφε δεν εχει. Επισης arpeggios εχει επισης φοβερα, αλλα ενα αλλο μειονεκτημα -που ακομα λυση δεν εχω βρει- ειναι οτι δεν εχει tap tempo ή εστω καποιο τροπο να βρεις τα bpm ακριβως, πρεπει να τα υπολογισεις γυριζοντας το knob. Επειδη ανεφερες τα live, αυτο παιζει να σε εμποδισει, εκτος κι αν παιζει laptop, οποτε κανεις synchronize και εισαι οκ. Δεν ξερω βεβαια και τα αλλα synth τι λυσεις δινουν.

 

Επισης το Lead 2x εχει 4 slots οπου μπορεις να αποθηκευεις ηχους για να τους αλλαζεις την ωρα του live. Δλδ μεσα σε ενα κομματι εχεις αμεσα στη διαθεση σου μεχρι 4 ηχους. Δεν ξερω αν σου φτανουν. Η αλλαγη παντως απο ηχο σε ηχο γινεται ομαλα, χωρις καμια διακοπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να απαντησω και εγω και να ευχαριστησω για τις οποιες διευκρινησεις εγιναν.

Το microx το πηρα και βγηκα απο την απορια.Το 70% περιπου των ηχων που εχει ειναι ιδιοι με το TR.

 

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου