Προς το περιεχόμενο

Real Mc Coy wha και τροφοδοσία


jkstigma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρησιμοποιώ το RMC μαζί με άλλα πετάλια, και τα τροδοδοτώ όλα απο το one spot.... κανένα πρόβλημα για εμένα!

 

Άσχετο, αλλά ενώ το RMC έχει εξαιρετικό ήχο, με ξενέρωσε απίστευτα η κάκιστη ποιότητα κατασκευής του.....!! Αν ήξερα πόσο κακοφτιαγμενο είναι, δεν θα το αγόραζα κι ας έχει ασύγκριτο ήχο...... Λυπάμαι που το λέω αυτό, διότι δεν απέδειξε την αντοχή του στον χρόνο και το έχω συστήσει (και εδώ) ώς καλό wah (είναι καλό, αλλά μόνο ηχητικά..!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Άσχετο, αλλά ενώ το RMC έχει εξαιρετικό ήχο, με ξενέρωσε απίστευτα η κάκιστη ποιότητα κατασκευής του.....!! Αν ήξερα πόσο κακοφτιαγμενο είναι, δεν θα το αγόραζα κι ας έχει ασύγκριτο ήχο...... Λυπάμαι που το λέω αυτό, διότι δεν απέδειξε την αντοχή του στον χρόνο και το έχω συστήσει (και εδώ) ώς καλό wah (είναι καλό, αλλά μόνο ηχητικά..!!!)

 

Τι το κακό έχει; Είναι πλαστικούρα;

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ το RMC μαζί με άλλα πετάλια, και τα τροδοδοτώ όλα απο το one spot.... κανένα πρόβλημα για εμένα!

 

Άσχετο, αλλά ενώ το RMC έχει εξαιρετικό ήχο, με ξενέρωσε απίστευτα η κάκιστη ποιότητα κατασκευής του.....!! Αν ήξερα πόσο κακοφτιαγμενο είναι, δεν θα το αγόραζα κι ας έχει ασύγκριτο ήχο...... Λυπάμαι που το λέω αυτό, διότι δεν απέδειξε την αντοχή του στον χρόνο και το έχω συστήσει (και εδώ) ώς καλό wah (είναι καλό, αλλά μόνο ηχητικά..!!!)

 

 

 

Μου κανει εντυπωση η αποψη σου για την ποιοτητα κατασκευης του πεταλιου.Το εχω κι εγω (το γκρι-picture)και ειναι τανκ!Βαρια μεταλικη κατασκευη χωρις φρου-φρου κι αρωματα αλλα δινει την αισθηση οτι και ελεφαντας να ανεβει απανω θα αντεξει.

Ειναι σιγουρα ισως το πιο μουσικο "ουα!"που εχω ακουσει (μετα της κορης μου φυσικα....!!!!)και το τροφοδοτει μαζι με αλλα 7 πεταλια ενα 1spot χωρις ποτε κανενα προβλημα η θορυβο.

Το μονο που θελει διευκρινηση ειναι οτι ο χιππης που το φτιαχνει το βγαζει σε δυο μορφες  το picture που ειναι περισσοτερο για καθαρα και το wizzard που εχει αλλη συχνοτητα μεσαιων και κανει πιο πολυ για γκαζια.Με τις στρατοτελε μου βγαινει λιιιιιγο πιο ισοροπημενο απ οτι με την lespaul η με την epiphone sheraton που χτες αγορασα!  Οσο για την τιμη 250€...οτι πληρωνεις παιρνεις .ΑΥΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο, αλλά ενώ το RMC έχει εξαιρετικό ήχο, με ξενέρωσε απίστευτα η κάκιστη ποιότητα κατασκευής του.....!! Αν ήξερα πόσο κακοφτιαγμενο είναι, δεν θα το αγόραζα κι ας έχει ασύγκριτο ήχο...... Λυπάμαι που το λέω αυτό, διότι δεν απέδειξε την αντοχή του στον χρόνο και το έχω συστήσει (και εδώ) ώς καλό wah (είναι καλό, αλλά μόνο ηχητικά..!!!)

 

Τι το κακό έχει; Είναι πλαστικούρα;

 

Ξεκαθαρίζω:άριστο ηχητικά!!!!

αλλά.... το ποτενσιόμετρο άρχισε τα χράτσα-χρούτσα μετά απο λίγες ώρες χρήσης, ο διακόπτης μέτα απο μερικές εβδομάδες άρχισε να κάνει διακοπές (κάποιες φορές όταν ενεργοποιούσα το πετάλι), η βίδα που έχει πίσω για να ρυθμίζεις την σκληρότητα του πεταλιού είναι ανέκδοτο (θέλει ρύθμισμα συνέχεια!!). Αυτό που ενεργοποιεί τον διακόπτη είναι ένας "τάκος" όμοιος με αυτόν που βάζουμε κάτω απο τα έπιπλα (!!!) για να μην κάνουν χαρακιές στο πάτωμα (δεν μπορούσαν να βρούν κάτι καλύτερο?).

 

Ο διακόπτης και το ποτενσιόμετρο αλλάχτηκαν από τεχνικό, ο οποίος όταν το είδε μέσα μου είπε πως τα υλικά απο τα οποία είναι κατασκευασμένο δεν είναι ακριβώς και τα καλύτερα της αγοράς (που θα δικαιολογούσαν τη φήμη του πεταλιού και την τιμή του). Απ΄ότι έχω καταλάβει τα rmc ήταν καλοκατασκευασμένα μια φορά κι έναν καιρό.... τώρα, μάλλον όχι....!

 

Παραμένει ένα απο τα πιο καλόηχα wah που έχω ακούσει, παρα ταύτα...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι τανκ!Βαρια μεταλικη κατασκευη χωρις φρου-φρου κι αρωματα αλλα δινει την αισθηση οτι και ελεφαντας να ανεβει απανω θα αντεξει.

 

Εξωτερικά είναι ΤΑΝΚ!!! καμία αντίρηση!!! εσωτερικά τα παρουσίασε τα προβλήματα...!!!

Τι να πω.... ενω με ξενερώνει τόσο η ποιότητα κατασκευής του, με φτιάχνει απίστευτα ο ήχος του!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα ποιο αλλο wha εχει αυτοκολλητο με τη μουρη του κατασκευαστη του και κυκλικο λογοτυπο απο πανω love - peace - and wha !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα ποιο αλλο wha εχει αυτοκολλητο με τη μουρη του κατασκευαστη του και κυκλικο λογοτυπο απο πανω love - peace - and wha !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

ΘΕΙΚΟ!!!!!  :D :D :D

 

το δικό μου έχει τη μούρη του κατασκευαστή αλλά δυστυχώς δεν έχει το love - peace - and wha!

 

Για να επιστρέψουμε πάντως στο αρχικό ερώτημα περί τροφοδοσίας, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να το τροφοδοτήσεις με one spot (μόνο του ή και με άλλα πετάλια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xmm ενδιαφέρων...

εγώ έχω αυτόν το Μ/Σ

http://news.harmony-central.com/Newp/2005/DC-On-Tap.html

τον πήρα μαζί με ένα Delay thς Rocktron

 

Dεν το δοκίμασα στο RMC γιατί φοβόμουνα μη χαλάσει αλλά αφου μου λέτε πώς παίζετε με Spot θα είναι οκ μάλλον.

 

Πάντως ο ΜΣ αυτός στο tuner της Korg DT-10 βγάζει θόρυβο :-\

Θα τον δοκιμάσω και στο RMC

 

Και εγώ το γκρι το picture wha πηρα και εντυπωσιάστικα με τον τραγουδιστο ηχο του...Στην κυριολεξία ΟΥΥΥΥΑΑΑΑΑΑΑ

Δοκίμασα και ένα κοκκινο rmc αλλά πολύ φωνακλάδικο.

 

Α επισης δεν ειχε 250 αλλά 230ε  ;)

 

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανακαλώ τα παραπάνω. Συγγνώμη φίλοι μου. Εχετε δίκιο.

Καμμια φορά ακόμα γράφω εν θερμώ...

 

Όπως με διόρθωσαν έγκυρα φίλοι ηλεκτρονικοί, το κάθε πετάλι απορροφά Χ amperes.

Όσο μεγαλύτερο το τροφοδοτικό τόσο περισσότερος θόρυβος.

Και μάλλον γι αυτό δεν προτείνεται από την εταιρεία.

 

;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)

 

Εχθές πάντως έπαιξα με μπαταρία στο wha...μηδέν θόρυβος

Εβαλα στο κουρδιστήρι Μ/Σ 1700 mA και όντως πολύ θόρυβο. Μετά δοκίμασα με Μ/Σ 300 mA και ήταν πολύ καλύτερα

 

Οπότε κρατάμε τον 1700ρι για το delay και βρίσκω έναν 200ρι για το WHA το ΤUner Και το lehle   :D

 

ΥΓ: Πολύ μάχημο και  γλυκό το RMC wha

 

Να σου πω πάλι κάτι που ξέρω και κάτι που μου έχουν πει. Λοιπόν, οι περισσότεροι "πεταλάδες" συνιστούν το wha να παίζεται ΜΟΝΟ με μπαταρία για καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα (δεν μιλάω όμως για θόρυβο!). Λοιπόν το δοκίμασα με το Cry Baby που έχω εγώ και έχω να πω το εξής: Όταν η μπαταρία είναι ολοκαίνουρια δεν είδα καμία διαφορά σε σχέση με τον Μ/Σ (1Spot). Όταν η μπαραρία αρχίζει να πέφτει έρχονται τα καλά!!! Ο ήχος γίνεται λίγο πιο ζεστός! Το πρόβλημα είναι μετά το σημείο αυτό, όπου η μπαταρία είναι σχεδόν off, οπότε το wha (τουλάχιστον το δικό μου αρχίζει να "χάνει" κάποιες συχνότητες). Δεδομένου ότι δεν είναι και πολύ ευχάριστη εμπειρία όταν παίζεις live τα έχω συνδέσει όλα με το 1spot (8 πετάλια) και δεν έχω κανένα πρόβλημα θορύβου.

Έρχομαι τώρα σε αυτό που λες για τους Μ/Σ. Η δική μου άποψη είναι να χρησιμοποιήσεις τον "μεγάλο" για τα τρία πετάλια (tuner) και τον μικρό για το wha μόνο του και όχι ανάποδα όπως λες. Μήπως ο θόρυβος έρχεται από το κουρδηστήρι έτσι και αλλιώς? Το είχα αντιμετωπίσει και εγώ παλιότερα με ένα φθηνιάρικο ποθ είχα. Αργότερα πήρα ένα καλύτερο (γύρω στα 100€) και ο θόρυβος εξαφανίστηκε, οπότε μάλλον το tuner έφταιγε (+ τα 1700 mA προφανώς).

Και κάτι τελευταίο. Αν χρησιμοποιείς έναν μικρό Μ/Σ του εμπορίου (γενικής χρήσης) καλύτερα να δώσεις 5 ευρώ παραπάνω. Έπαιζα πολυυυυυυύ παλιά με τέτοιους και είδα τεράστια διαφορά όταν πήρα έναν καλύτερο (μιλάμε για σημερινές διαφορές στην τιμή της τάξης των 5 ευρώ - 4 ευρώ ο πάναπλος και 10 ευρώ ο κάπως καλύτερος). Φυσικά Μ/Σ τύπυ 1spot είναι πάντα οι καλύτεροι, αλλά αν χρησιμοποιείς έναν γενικού τύπου καλύτερα δώσε τα 5-7 ευρώ παραπάνω.

sorry για το μεγάλο post, απλώς τα έχω περάσει αυτά και είπα να τα πω όλα!!!

 

Υπογραφή....Πρίφτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανακαλώ τα παραπάνω. Συγγνώμη φίλοι μου. Εχετε δίκιο.

Καμμια φορά ακόμα γράφω εν θερμώ...

 

Όπως με διόρθωσαν έγκυρα φίλοι ηλεκτρονικοί, το κάθε πετάλι απορροφά Χ amperes.

Όσο μεγαλύτερο το τροφοδοτικό τόσο περισσότερος θόρυβος.

Και μάλλον γι αυτό δεν προτείνεται από την εταιρεία.

 

Να ρωτήσω κάτι? Σύμφωνα με τους φίλους σου αυτούς πόσο περίπου τραβάει ένα πετάλι? Η δική μου εντύπωση είναι ότι ένα απλό δεν ξεπερνά τα 80-100 mA, ενώ τα πιο σύνθετα γύρω στα 200 mA. Έχεις εικόνα για το θέμα? Η μήπως οι φίλοι σου?

thanx

 

Υπογραφή....Πρίφτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου