Προς το περιεχόμενο

Συνδεση πεταλιερας με πεταλακι


theokal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα κ χρονια πολλα!

θελω να συνδεσω ενα distortion πεταλακι με την gt6 πεταλιερα μου αλλα κατι δεν παει καλα!θελω να εχω ενα εξωτερικο distortion κ να μπορω ταθτοχρονα να χρησιμοποιω κ τα εφε της πεταλιερας μου!πχ¨χρησιμοποιω το εξωτερικο πεταλακι distortion κ απο την πεταλιερα χρησιμοποιω το delay (πανω στο distortion)μπορω να κανω κατι τετοιο!

 

¨σκεφτομαι να συνδεσω το send της πεταλιερας στο input του πεταλιου κ to return στο output!to output τησ boss ston enisxyth!8α παιξει κατι τετοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Ναι αλλα πρεπει να διαλεξεις σε πια σειρα της αλυσιδας θα βαλεις το πεταλι.βαλ'το πρωτο!

 

Ή μετά τον κομπρέσσορα.

 

Μπορείς -βέβαια- να το βάλεις πριν την πεταλιέρα εντελώς, και να πάρεις το output του πεταλιού και να το στείλεις στο input της πεταλιέρας. 

Πάντα προσοχή στις στάθμες με τα "γκαζοπέταλα". Καλό είναι όταν τα χρησιμοποιούμε σε συνδυασμό με ψηφιακά πράγματα να έχουμε το νου μας να μην υπεροδηγούμε την είδοδο που θα "πιάσει" ο A/D. (Αν η έξοδός του πάει σε ενισχυτή.....είναι άλλο θέμα. Μπορεί το επακόλουθο επιπρόσθετο "άρπαγμα" του ενισχυτή να είναι επιθυμητό.  :) )

 

Όταν λες "κάτι δεν πάει καλά" τι εννοείς theokal?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα περασει το output του πεταλιου στον input της gt-6( κοινως εν σειρα ) θα χρωματιστει το πεταλι με ψηφιακιλα και αν ειναι καλο το distortion πεταλι θα παει χαμενο......καλυτερα ειναι να συνδεθει στο send return της gt-6 μηπως σωθει λιγο η κατασταση,αν και δεν νομιζω οτι θα μεινει ανεπιρρεαστος ο ηχος του πεταλιου.Το ψηφιακο κανει παντα το θαυμα του :-\

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γι'αυτο ειπα μηπως σωθει η κατασταση..... ::)αλλα επειδη το ειχα δοκιμασει και εγω πριν καποια πολλα χρονια οταν ασχολιομουν ακομα με αυτα τα πολυεφφε (τελοσπαντων ο θεος να τα κανει) ειχα συνδεσει ενα sansamp σε boss multieffect σε ειδικη εισοδο για external distortion που ειχε και το αποτελεσμα ηταν τραγωδια για το καημενο το sans.....ετσι τα πολυεφφε απορριφθησαν κατηγορηματικα.....παντως και την gt-6 που επαιξα δεν λεει καθολου, ψευτο overdrive και τζτιτζικια να φανε και οι κοτες....παντως για καποιων που δεν εχει απαιτησεις απο τον ηχο του τα πολυεφφε αυτα ειναι καλα για να μαθεις τα εφφε και να πειραματιστεις...

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το send/return της gt6 είναι για να βάλεις εξωτερική πηγή "πάνω" της δηλαδή?

Δεν μπορείς να την συνδέσεις στη λούπα του ενισχυτή και να τη χρησιμοποείς ως εφεδιέρα, και το πεταλάκι κανονικά στο input του ενισχυτή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου φαινεται και το εννοω γιατι δεν το εχω δοκιμασει θα γινεται...αλλα θα χρησιμοποιησεις το input output της gt-6 στο send return του ενισχυτη χρησιμοποιωντας τα delay chorus της gt-6....ετσι λεει η λογικη μου.....και στο input βαζεις το πεταλακι...κατι αντιστοιχο κανω εγω αλλα με αναλογικα chorus,delay τα οποια πανε στο send return του ενισχυτη και το sans στο input....αν ξερει καποιος καλυτερα ας πει

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ignatie αυτο θελω να αποφυγω κ γω.τα τζιτζικια...επειδη ομως τα εφε της πεταλιερας τα χρησιμοποιω ελεγα να συνδεσω ενα πεταλι distortion κ να εχω και τα εφε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου