Προς το περιεχόμενο

Πειρατείας Υμνος - Τελος ;


markellos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε μου ελπίζω ότι η αφέλειά σου είναι προσποιητή και όχι γνήσια.

...Καταρχην οταν θες να προσβαλεις καποιον μην χρησιμοποιεις τη λεξη "φιλε" για να χρυσωσεις το χαπι...(στην ουσια με εβαλες να διαλεξω αναμεσα σε ψευτης η χαζος , ευχομενος μαλιστα να ειμαι το πρωτο)...το αντιπαρερχομαι ομως μιας και δεν σε γνωριζω  αρα η γνωμη σου για μενα δεν με πολυενδιαφερει...Οταν ενας χρηστης κατεβαζει ενα mp3 απο καποιο site ,αυτο που τον ενδιαφερει κατα τη γνωμη σου ειναι το ποιος καρπωνεται καποια οικονομικα ωφελη απο αυτην την κατασταση??.....κανενας(το κανενας ειναι βεβαια υπερβολη-η πλειοψηφια καλυτερα) δεν θα πει οχι στο "τζαμπα".....και το οτι θα το πληρωσει οπως λες με χρονο και εκνευρισμο και οχι με χρημα ειναι κατι που μαλλον τον ικανοποιει αφου η βασικη αιτια που εχει γινει πραγματικα "πιονι" ειναι η εξευρεση του τελευταιου...........Εγω δεν προσπαθησα να πω αν αυτο ειναι σωστο η λαθος....απλα θελησα να δειξω οτι ειναι κατι το φυσιολογικο να συμβαινει απ'τη στιγμη που ειναι πανευκολο για τον καθενα και ουσιαστικα μη τιμωρησιμο..(αν μαλιστα ξαναδιαβασεις το ποστ μου θα δεις οτι μαλλον για λαθος το μετραω)..........Παντα φιλικα και με πολυ (προσποιητη η μη) αφελεια... ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 153
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

longshadow, η αφέλεια δεν είναι κάτι το προσβλητικό. Δείχνει αθωότητα και την έχουν συνήθως τα παιδιά. Δεν μας λες και την ηλικία σου, μήπως χάνω το χρόνο μου χωρίς λόγο;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

και χωρις τα καλοκαιρια...

Εγώ βγάζω και τα χρόνια μέχρι τη μεταπολίτευση.  ;D

 

 

Στο θέμα μας..... κανείς δεν μπορεί να αρνηθεί ότι είναι ανέντιμο να αποκτάς μουσική χωρίς να την πληρώνεις (όταν αυτή είναι κανονικά προς πώληση). Πολλοί μάλιστα το διαπιστώνουν αφού προσπαθήσουν να πουλήσουν το πρώτο τους CD.

Οι φτηνοδικαιολογίες στο κλίμα του "ρομπέν των δασών" είναι απλά εξοργιστικές.

Ο καθένας έχει κάνει την ζαβολιά του. Αλλά χρειάζεται να έχει στο μυαλό του μια ιδιαίτερα στρεβλωμένη εικόνα της πραγματικότητας για αισθανθεί ότι μπορεί να καμαρώσει γι αυτό.  :)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και χωρις τα καλοκαιρια...

Εγώ βγάζω και τα χρόνια μέχρι τη μεταπολίτευση.  ;D

 

 

Στο θέμα μας..... κανείς δεν μπορεί να αρνηθεί ότι είναι ανέντιμο να αποκτάς μουσική χωρίς να την πληρώνεις (όταν αυτή είναι κανονικά προς πώληση). Πολλοί μάλιστα το διαπιστώνουν αφού προσπαθήσουν να πουλήσουν το πρώτο τους CD.

Οι φτηνοδικαιολογίες στο κλίμα του "ρομπέν των δασών" είναι απλά εξοργιστικές.

Ο καθένας έχει κάνει την ζαβολιά του. Αλλά χρειάζεται να έχει στο μυαλό του μια ιδιαίτερα στρεβλωμένη εικόνα της πραγματικότητας για αισθανθεί ότι μπορεί να καμαρώσει γι αυτό.  :)

 

 

 

Δεν διαφωνω....εγω απλα μια διαπιστωση εκανα...δεν πηρα σαφη θεση υπερ της πειρατειας.... προσπαθησα να δω πως σκεφτεται ο μεσος χρηστης που κανει οτι κανει....και κατεληξα στο οτι το κανει διοτι...1)ειναι πανευκολο....και 2)δεν προκειται ουσιαστικα να διωχθει ποινικα για αυτο.......Απο την στιγμη μαλιστα που τα αποτελεσματα αυτης της πραξης δεν ειναι αμεσα ορατα στον μεσο χρηστη (και δεν τον πολυενδιαφερουν  κιολας) το φαινομενο θα συνεχισει να παιρνει μορφη χιονοστιβαδας.....Αυτα ειπα...(παντως το third age committee ειναι πολυ καλο και λεω να γραφτω...να κρατησω θεση?? ;) :))...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα με τον harilatron.

 

Θα πω κάτι ακόμη, την τελευταία μου κουβέντα γι' αυτό το ταλαιπωρημένο θέμα. Μάλιστα, στο μέλλον όποτε προκύπτει η συζήτηση απλά θα παραθέτω αυτή τη γνώμη, έτσι για να βρίσκεται. Ιδού η γνώμη λοιπόν:

 

Εκτός από το noiz, παρακολουθώ (χωρίς να συμμετέχω) καμιά δεκαριά mailing lists και περίπου τόσα φόρουμ. Εξ' αιτίας του επαγγελματικού μου αντικειμένου (είμαι προγραμματιστής) και της φύσης του ενδιαφέροντός μου για τη μουσική (είμαι μελετητής θεωριών αλγοριθμικής σύνθεσης) οι δημόσιες συζητήσεις που παρακολουθώ έχουν τεράστια σχέση με την ανάπτυξη και την χρήση λογισμικού κάθε επιπέδου τιμής, από μερικά δολλάρια μέχρι μερικές χιλιάδες δολλάρια το χρόνο.

 

Οι συμμετέχοντες σε αυτές τις συζητήσεις είναι κυρίως πολίτες χωρών όπως η Γερμανία, η Αυστρία, οι ΗΠΑ, η Αγγλία, η Γαλλία κλπ. - υπάρχουν δε και μερικοί έλληνες. Το θέμα της πειρατείας λογισμικού ή μέσων δεν ανακύπτει ποτέ. Ο λόγος είναι ότι οι άνθρωποι (είτε έχουν νόμιμο το λογισμικό τους είτε όχι) δεν ενδιαφέρονται να κομπάσουν για τέτοια ζητήματα. Στις σπανιότατες περιπτώσεις που κάποιος θα πετάξει κάτι για το θέμα, τρώει απίστευτο φτύσιμο, όχι επειδή οι άλλοι ηθικολογούν, αλλά διότι αντιλαμβάνονται ότι τέτοια θέματα δεν προσφέρονται για συζήτηση και σχολιασμό - εξ' άπαντος εμποδίζουν τη συζήτηση σοβαρότερων θεμάτων και (πιστέψτε με) κάποιοι μετράνε το χρόνο τους αλλιώτικα απ' ότι νομίζετε.

 

Είναι ίδιον του έλληνα να κομπάζει για τις παρανομίες του. Δεν είναι τυχαίο ότι στην κοινότητα των ελλήνων μουσικών (δεν εννοώ το noiz, εννοώ την αληθινή κοινότητα όχι τη δικτυακή), η οποία πάσχει από σοβαρή οικονομική εξαθλίωση, το φαινόμενο της πειρατείας να είναι τόσο εξαπλωμένο. Αλλά δεν είναι και άτοπο εκ' μέρους μου να ελπίζω ότι καθένας μας οφείλει να σέβεται το ότι εδώ είναι ένας δημόσιος χώρος συζήτησης. Οι παρανομίες του καθενός, δεν υπάρχει λόγος να αναφέρονται, ούτε να ενθαρρύνονται, ούτε να χειροκροτούνται, ούτε να συζητούνται. Ο καθένας ας τις κάνει για λογαριασμό του και ας μην ξοδεύει το χρόνο των υπολοίπων υφαρπάζοντας σχόλια για τη συμπεριφορά του.

 

Ούτως ή άλλως, τα μέσα που χρησιμοποιεί ο καθένας μας για να κάνει μουσική είναι δικός του λογαριασμός. Τόσο σαν ακροατές όσο και σαν συνφορουμίτες, πάντα το αποτέλεσμα θα κρίνουμε.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα με τον harilatron.

 

Θα πω κάτι ακόμη, την τελευταία μου κουβέντα γι' αυτό το ταλαιπωρημένο θέμα. Μάλιστα, στο μέλλον όποτε προκύπτει η συζήτηση απλά θα παραθέτω αυτή τη γνώμη, έτσι για να βρίσκεται. Ιδού η γνώμη λοιπόν:

 

Εκτός από το noiz, παρακολουθώ (χωρίς να συμμετέχω) καμιά δεκαριά mailing lists και περίπου τόσα φόρουμ. Εξ' αιτίας του επαγγελματικού μου αντικειμένου (είμαι προγραμματιστής) και της φύσης του ενδιαφέροντός μου για τη μουσική (είμαι μελετητής θεωριών αλγοριθμικής σύνθεσης) οι δημόσιες συζητήσεις που παρακολουθώ έχουν τεράστια σχέση με την ανάπτυξη και την χρήση λογισμικού κάθε επιπέδου τιμής, από μερικά δολλάρια μέχρι μερικές χιλιάδες δολλάρια το χρόνο.

 

Οι συμμετέχοντες σε αυτές τις συζητήσεις είναι κυρίως πολίτες χωρών όπως η Γερμανία, η Αυστρία, οι ΗΠΑ, η Αγγλία, η Γαλλία κλπ. - υπάρχουν δε και μερικοί έλληνες. Το θέμα της πειρατείας λογισμικού ή μέσων δεν ανακύπτει ποτέ. Ο λόγος είναι ότι οι άνθρωποι (είτε έχουν νόμιμο το λογισμικό τους είτε όχι) δεν ενδιαφέρονται να κομπάσουν για τέτοια ζητήματα. Στις σπανιότατες περιπτώσεις που κάποιος θα πετάξει κάτι για το θέμα, τρώει απίστευτο φτύσιμο, όχι επειδή οι άλλοι ηθικολογούν, αλλά διότι αντιλαμβάνονται ότι τέτοια θέματα δεν προσφέρονται για συζήτηση και σχολιασμό - εξ' άπαντος εμποδίζουν τη συζήτηση σοβαρότερων θεμάτων και (πιστέψτε με) κάποιοι μετράνε το χρόνο τους αλλιώτικα απ' ότι νομίζετε.

 

Είναι ίδιον του έλληνα να κομπάζει για τις παρανομίες του. Δεν είναι τυχαίο ότι στην κοινότητα των ελλήνων μουσικών (δεν εννοώ το noiz, εννοώ την αληθινή κοινότητα όχι τη δικτυακή), η οποία πάσχει από σοβαρή οικονομική εξαθλίωση, το φαινόμενο της πειρατείας να είναι τόσο εξαπλωμένο. Αλλά δεν είναι και άτοπο εκ' μέρους μου να ελπίζω ότι καθένας μας οφείλει να σέβεται το ότι εδώ είναι ένας δημόσιος χώρος συζήτησης. Οι παρανομίες του καθενός, δεν υπάρχει λόγος να αναφέρονται, ούτε να ενθαρρύνονται, ούτε να χειροκροτούνται, ούτε να συζητούνται. Ο καθένας ας τις κάνει για λογαριασμό του και ας μην ξοδεύει το χρόνο των υπολοίπων υφαρπάζοντας σχόλια για τη συμπεριφορά του.

 

Ούτως ή άλλως, τα μέσα που χρησιμοποιεί ο καθένας μας για να κάνει μουσική είναι δικός του λογαριασμός. Τόσο σαν ακροατές όσο και σαν συνφορουμίτες, πάντα το αποτέλεσμα θα κρίνουμε.

 

 

Δεν νομίζω ότι κάποιος περιφανεύεται για το ότι κατεβάζει παράνομα cd ή οτιδήποτε. Οποιος το κάνει, στην καλύτερη είναι κουτός, στην χειρότερη κουτοπόνηρος.

Το θέμα είναι τι στάση έχει ο καθένας να μας σε αυτό το φαινόμενο. Και ναι, υπάρχει αρκετός κόσμος ο οποίος πρώτα κατεβάζει και ακούει και μετά αγοράζει. Το χω κάνει άπειρες φορές. Μόλις σήμερα τσίμπησα 3 cd τα οποία τα 2 τα είχα ακούσει, μου άρεσαν και θεώρησα ότι έπρεπε να τα πάρω αφού τα ακούω. Όπως και έτσι κάνω στις περισσότερες των περιπτώσεων.

Δεν είναι τυχαίο βεβαια το γεγονός που από την στιγμή το μετροπολις άρχισε να βάζει προσφορές (και αναγκαστικά ακολούθησαν και οι ανταγωνιστές), από τότε άρχισε να έχει τρελό κόσμο σε σχέση με πριν που είχε λίγο κόσμο λόγω τιμών.

 

Ενας τεράστιος λόγος για την πειρατεία είναι οι τιμές. Ναι πολλές φορές περιμένω να πέσει η τιμή ενός δίσκου για να πάω να τον πάρω  και ως τότε τον ακούω από εκεί που το έχω κατεβάσει. Και όχι, δεν υπερηφανεύομαι για αυτό, αλλά από την άλλη δεν αισθάνομαι και άσχημα κιόλας, γιατί υπάρχει αρκετή ακρίβεια. Και αυτός ειναι σημαντικότατος λόγος. Παρολαυτά προσπαθώ να αγοράζω cd όσο πιο συχνά μπορώ και μου το επιτρέπει η τσέπη μου. Δηλαδή οκ, δεν ειναι καλό πράγμα η πειρατεία, αλλά πριν απο 6 χρόνια που ήταν ΑΡΚΕΤΑ ΠΙΟ ΦΘΗΝΗ η ζωή πως μπορούσα να αγοράζω πολύ περισσότερα cd απ ότι τώρα(και σίγουρα δεν υπάρχει λιγότερη αγάπη για μουσική- το ακριβώς αντίθετο  μάλιστα). Ενας πραγματικός μουσικόφιλος, θα αγοράσει έτσι και αλλιώς. Ενας που δεν θα το επαιρνε έτσι και αλλιώς και με τις προηγούμενες "συνθήκες", δεν θα το πάρει και τώρα.

 

Αλήθεια, γιατί πιο παλιά που εγραφα και μου έγραφαν κασέττες, δεν υπήρχε η αίσθηση της κλεψιάς, ενώ τωρα με τα εμ-πι-θρι υπάρχει? Τι διαφορετικό έχει?

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xoxoxo, καλά τώρα το είδα αυτό το τόπικ. Περιττό να πω ότι δεν θα συμφωνήσω απόλυτα με κάνενα (πιθανόν με τον ιχνηλάτη απο ότι είδα συμφωνώ) αλλά επειδή μου αρέσει η ειλικρινια και οι κουβέντες με νόημα θα σταθώ σε κάποια πράγματα που αξίζουν μια δεύτερη σκέψη.

 

"Οι άνθρωποι πρέπει να πληρώνονται για όσα παράγουν".

 

Θα μπορούσε κατι να μην ειναι εμπόριο την στιγμή που ζουμε εδώ και αν δεν βρούμε τον θεό (δηλαδή το χρήμα) δεν θα μπορέσουμε να επιβιώσουμε; Μεγάλο θέμα αλλά σίγουρα οι άνθρωποι δεν "πρέπει" να πληρώνονται για όσα παράγουν, η σωστή φράση κατεμέ είναι "οι άνθρωποι πρέπει να πληρώνονται για να ζήσουν" ή "οι άνθρωποι ειναι αναγκασμένοι να πληρώνονται για όσα παράγουν". Αυτο ως προς το γενικότερο του θέματος - χρήμα και όχι φυσικά ώς προς την πολύ λογική πρόταση του Wow!.

 

Οσο για το κομμάτι να πω ότι ήταν ωραίο απο όλες τις απόψεις, σε καμμία περίπτωση δεν το βρήκα υπέρ της πειρατίας, νομίζω μόνο μικρά παιδιά θα μπορούσαν να επιρεαστουν υπέρ ή μη σκεπτόμενα άτομα. Εμένα η στάση μου ειναι αγοράζω και στηρίζω. Αλλά αγοράζω και στηρίζω αυτά που πρέπει. Οχι επειδή οι άλλοι δεν πρέπει να πληρωθουν αλλά επειδή ζω σε μια χώρα που με 600 ευρώ δύσκολο να αγοράσουμε πάνω απο 4 cd τον μήνα. Οσο για τα bfd2 υπολογίζω να εχω μαζέψει σε κανα διμηνο να τα αγοράσω. Το αργόν και χάρην έχει για το δοξασμένο μας "τώρα".

 

Τελευταία cd που αγόρασα και τα προτείνω σε όλους.

1) biffy clyro - puzzle

2) tenacious d - tenacious d

3) sounds like violence - s/t

Αυτα, έχω μια αναρχία στην γραφή μου πολλές φορες, συγχωρέστε με. Γενικά με κάνατε να σκεφτώ πολλά πράγματα σε αυτό το τοπικ. Ολες οι απόψεις πιστεύω είχαν εν μέρη δίκιο και βάση στην πραγματικότητα. Η πειρατία όπως και να το κάνουμε "ρεαλιστικά" δεν ειναι λύση. Η λύση ομως ειναι δύσκολη. Δυσκολη γιατι δεν εχουμε καταλάβει οτι η πειρατεία κατα το ήμισυ ειναι στις εταιρείες. ΠΟυ κυριολεκτικά χρεώνονται με σωρεία δίσκων ποταπού επιπέδου, ειδικά στην ελλάδα με σκυλοκρατεία, οι στίχοι πλέον στους νεους γύρω μου έχουν περάσει σε δεύτερο επίπεδο, μου λενε ρε συ "εγώ στην νταλίκα ακουω αυτους τους στίχους και πορώνομαι, ΛΙτσα με ακούςςςς;" ή απλά πολλοί στην ηλικία μου που μιλάω θεωρούν τους στίχους ανύπαρκτης σημασίας και θεωρουν οτι αυτό το πράγμα που κυριαρχεί εν ελλάδι ονομαζεται μπουζουκι.. που ουσιαστικά ειναι λουπες. Περα απο ελλάδα η μεγαλύτερη πειρατεία ειναι απο τις ίδιες τις εταιρείες, μονες του βγάζουν τα μάτια τους, με ποιότητα μηδεν,  με χρηματοδότηση δίσκων άπειρη (προσπαθουν να βγάλουν 20 φορές περισσότερες μπαντες απο ότι στο παρελθόν) και φυσικά τα έξοδα να αυξάνονται και ο κόσμος πλέον να στρέφεται σε free μουσικούς, diy φάση αντιεμπορική ή και ποιο απλά σε τοπικές μπάντες. Ολοι έχουν μερίδιο σε όλα. Οφείλουμε αν μη τι αλλο απο κει και πέρα είτε στην μουσική ,είτε στο software είτε στα games να στηρίζουμε αυτά που δεν μας κάνουν να νιώθουμε μ***κα, να στηρίζουμε τις εταιρείες που θεωρούμαι ότι αξίζει να μείνουν ανοιχτες και τέλος ενας καλός κανόνας ειναι να ακους την μουσική και να μαθαίνεις τα software. οταν τα πληρώνεις γίνεται αυτό, οταν τα βρίσκεις όλα και εχεις 1000000 δίσκους που δεν πρόκειται ποτέ να ακουσεις ποιο ειναι το νόημα;

 

Το θέμα είναι τι στάση έχει ο καθένας να μας σε αυτό το φαινόμενο. Και ναι, υπάρχει αρκετός κόσμος ο οποίος πρώτα κατεβάζει και ακούει και μετά αγοράζει. Το χω κάνει άπειρες φορές. Μόλις σήμερα τσίμπησα 3 cd τα οποία τα 2 τα είχα ακούσει, μου άρεσαν και θεώρησα ότι έπρεπε να τα πάρω αφού τα ακούω. Όπως και έτσι κάνω στις περισσότερες των περιπτώσεων.

 

Ακριβώς, εστω αυτό καλό θα ήταν αν το κάνουμε όλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου