Προς το περιεχόμενο

Korg Kaossilator


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα είχε ενδιαφέρον πάντως, αν κάποια στιγμή η Korg (ή άλλη εταιρεία) έφτιαχνε και διέθετε προς πώληση μόνο μια οθόνη αφής, με την οποία ο χρήστης θα ήλεγχε (πω πωωωωω ελληνικούρα) μέσω USB, κάποιο ειδικό software που θα έκανε την ίδια δουλειά (ή και περισσότερα) με το Kaoss...

 

Έτσι θα μπορούσε να το έχει ο καθένας στο PC του, να υπάρχει η δυνατότητα ελέγχου μέσω rewire και άλλων προγραμμάτων (πχ Reason), προσθήκη ήχων κλπ κλπ κλπ... ;)

 

http://www.thomann.de/gr/novation_remote25_sl.htm

 

http://www.thomann.de/gr/korg_padkontrol.htm

 

 

 

δεν ειναι μονο οθόνη βέβαια, αλλά είναι μόνο κοντρόλερ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

:o

 

Είδες τι παθαίνεις αν είσαι άσχετος από πλήκτρα και synths!!! ?

 

Δεν ήξερα ότι υπάρχει κάτι τέτοιο!!! ;) THANKS!

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο gadgetάκι αυτό το Kaossilator, σίγουρα θα είναι χρήσιμο στους μη-πληκτράδες που θέλουν να εμπλουτίσουν λίγο τον ήχο τους. Για τους πληκτράδες, μόνο ως αμιγές gadget ή παιχνίδι μπορώ να το χαρακτηρίσω γιατί δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου να προσπαθεί να βγάλει νότες με αυτή την επιφάνεια! :P

 

Η τιμή του δεν μου φαίνεται τόοοοσο παράλογη πια. Δεν κάνει κανά χιλιάρικο εδώ που τα λέμε! Αν μάλιστα είχε και ένα MIDI I/O (η μεγαλύτερη έλλειψη για μένα) θα είχε πολύ καλό value for money. Όσο να πεις, με τα 150 ευρώ που κοστίζει παίρνεις ένα μέτριο synth, ένα αξιοπρεπές arpeggiator και ένα touch pad για να τα ελέγχεις. Δεν στο δίνουν στο κόστος αλλά μπορώ να σκεφτώ αμέτρητα πολύ πιο άχρηστα πράγματα που χρεώνονται πανάκριβα από τους κατασκευαστές τους.

 

Όσο για την τιμολογιακή πολιτική της Korg, πιστεύω ότι κυμαίνεται ελάχιστα παραπάνω από τα λογικά πλαίσια. Δεν είναι αυτό που λέμε φτηνή αλλά υπάρχουν πάρα πολλά προϊόντα της Korg που θεωρώ ότι αξίζουν τα λεφτά τους και είναι ποιοτικά γι' αυτά που ζητούν. Τώρα που το σκέφτομαι, αν εξαιρέσεις το M3 και το Oasys που ίσως είναι λίγο τσιμπημένα, όλα τα υπόλοιπα είναι γενικώς σωστά τιμολογημένα... ::)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα το αγόραζα και ούτε μου αρέσει ο ήχος του

...αλλά σαν ιδέα είναι καταπληκτική!

Προσωπικά βρίσκω τη τιμή του πολύ δελεαστική.

Δεν είναι ενα απλό εφφέ αλλά ενα entry-level μουσικό όργανο.

 

Πολύ καλή φάση για noiz γεμίσματα σε live, για djs κλπ

 

Αναρωτιέμαι αν μπορεί να μπει ή έχει ήδη ενα input για να έχεις π.χ μια ηλεκτρική κιθάρα να κάνει trigger τους ήχους του...  8)

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια εγώ πιστεύω οτι τα 140 ευρώ δεν ειναι και τραγικά για ενα τετοιο gagdet-οειδές....Πλάκα εχει και για καποιον μη-πληκτρα με μια σειρά απο πεταλακια (πχ κιθαριστα) μπορει να κανει ωραίους πειραματισμούς....Επισης πλακα θα ειχε και για καποιον που εχει κιθαρα για σκοτωμα και θελει να νιώσει λίγο Matt Bellamy.... ;D

 

 

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη, αλλα τι δουλεια εχει ενα προϊον που φτιαχνεται απο ξυλο και ανθρωπινο χερι ( σε ορισμενα ή ολοκληρα σημεια της παραγωγης, γι'αυτο και η τιμη ανεβαινει αναλογα ), με ενα προϊον το οποιο:

 

1) εχει μια παλια πατεντα πανω του ( μην τρελαινομαστε, το kaoss pad δεν το εφτιαξε τωρα η korg )

2) εχει μετριους ηχους

3) ειναι μια πλαστικουρα και μιση ( αρα μικρο κοστος υλικων παραγωγης )

4) σε κανενα σημειο της παραγωγης δεν εχουμε παρεμβαση ανθρωπινου χεριου ( αρα μειωμενο κοστος παραγωγης και εργατικων ).

 

Και ομως, η korg το λανσαρει σε μια τιμη, που δεν δειχνει την πραγματικη δουλεια που εχει γινει πανω στο οργανο.

 

Δεν λεω κατι κακο για το ιδιο το οργανο, αφου ισα ισα ειπα πως για εναν DJ ή πειραματιστη της μουσικης, θα αποτελεσει χρησιμο εργαλειο, αλλα για τη νοοτροπια της korg να πουλαει "φυκια για μεταξωτες κορδελες"...

 

Εδώ διαφωνώ από την άποψη ότι η fender και η gibson ας πούμε πουλάνε για μερικές χιλιάδες (σε ορισμένες περιπτώσεις) ή για μερικές εκατοντάδες πιο συχνά τεχνογνωσία που ανέπτυξε ένα άτομο (κυρίως) ο les paul δηλαδή αρχικά η ο leo για τη fender και μέσα σε κάτι λιγότερο από 50 χρόνια έχουν εξελιχθεί πολύ λίγο. Επίσης, η όλη δουλειά κυρίως γίνεται από cnc routers και είναι γενικώς βιομηχανοποιημένη (ναι οκ μπαίνει και το ανθρώπινο χέρι). Στον αντίποδα, για να αναπτυχθεί ένα synth δεν νομίζω ότι αρκεί ένα μυαλό, αλλά χρειάζονται πολά με σπουδές, γνώσεις και υποδομή. Όσον αφορά την κατασκευή του αφου σχεδιαστεί έχοντας δει 1-2 μικρές (γιατί μιλάμε για Ελλάδα) εταιρίες που εκτός των άλλων τυπώνουν και υλοποιούν κυκλώματα σε πλακέτες, η παρέμβαση του ανθρώπου σαν κομμάτι της αλυσίδας παραγωγής είναι εφάμιλη της παρέμβασης που έχω δει σε όσα βιντεάκια έχουν ποστάρει παιδιά στο φόρουμ από τα εργοστάσια της fender ή της gibson. Κι ένα άλλο ερώτημα, η Boss δηλαδή που φτιάχνει πεταλάκια, το ότι τα φτιάχνει στιβαρά, χρησιμοποιώντας μεταλικό σασί δηλαδή, είναι ο λόγος που είναι ακριβούτσικα?

 

Δεν ειναι δικαιολογια αυτη ομως, ετσι δεν ειναι; Δεν ειναι αγαθο πρωτης αναγκης το Kaoss και νομιζω πως καποια στιγμη πρεπει να διδαξει καποιος σε αυτη την εταιρια ( ισως με ενα μικρο εμπαργκο στα προϊοντα της ), πως εκει εξω υπαρχουν καλυτερες και πιο φτηνες εταιριες. Αλλα οταν ολοι κολλανε και λενε "Πω πω..korg", τι να πει κανεις..Καλα κανει και τα χρεωνει οπως τα χρεωνει..Εγω τα πληρωνω εξαλλου :P?

 

Ακριβώς!!! Επειδή δεν είναι αγαθό πρώτης ανάγκης δεν σε αναγκάζει κανείς να το αγοράσεις. Δεν θα αγοράσεις τη μπούρδα αυτή γιατί αλλιώς θα πάθεις αφυδάτωση, αλλά γιατί γουστάρεις. Οπότε αν υπάρχουν κάποια (μάλλον είναι πολλά) "θύματα" σαν κι εμένα που εις γνώσιν τους αγοράζουν το kaossilator αλλά εσένα σου φαίνεται ακριβό, ψάξε να βρεις κάτι που σε ικανοποιεί στα λεφτά που θέλεις να δώσεις. Είναι σαν να μου λες "μην ψωνίζεις mercedes γιατί τα smart είναι ακριβά και άσχημα"... Νομίζω ότι τα λεφτά που ζητά η korg είναι αρκετά fair για αυτή την περίπτωση.

Απλά that's not the point στο θέμα.

 

Θα συμφωνήσω ότι ένα midi out ή ένα input για ήχο λείπει από το μηχάνημα. Θα είχε πολύ περισσόερο ενδιαφέρον και "πλάκα" να είχε κάτι τέτοιο για τους λόγους που αναφέρθηκαν παραπάνω από τον toneless και τον NemOOO. Απλά αυτήν την ανάγκη την ικανοποιεί ως ένα σημείο το Kaos Pad.

 

Θα συμφωνήσω με τον Alchemist (επαναλαμβάνω, η κριτική έγινε από έναν wannabe κιθαρίστα του οποίου η πρώτη επαφή με synth, είναι το Kaossilator) και με τον toneless  σε γενικές γραμμές.

 

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ κακο για το τιποτα.αν ειχε 400-1000ε να συζητουσαμε.Η διαφωνια βλεπω οτι ειναι αναμεσα σε κιθαριστες και πληκτραδες.Αγαπητοι πληκτροφοροι σκεφτειτε οτι για μας 150ε κανει ενα μετριο προς καλο πεταλι ενω αυτα που κανουν "περιεργους ηχους" ξεκινανε απο τα 300...αφηστε μας να ασκησουμε το δικαιωμα μας στο μπλιμπλικι.Δειτε ενδεικτικα τι χρειαζομαστε εμεις για μια κακη απομιμηση  synth και ενος λουπαδορου

 

(εχω την εντυπωση οτι τωρα καταλαβαινω γιατι το theremin εντυπωσιαζει τοσο τους κιθαριστες και λιγοτερο τους πληκτραδες)

 

Φιλικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

χοντρικα το mini KP ειναι υποτιθεται εφφεδιερα ενω το kaossilator συνθ.

 

http://www.korg.com/gear/info.asp?A_PROD_NO=MiniKP&category_id=2

http://www.korg.com/gear/info.asp?A_PROD_NO=KO1&category_id=2

 

Με λιγα λογια,το kaossilator δεν εχει input

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου