Προς το περιεχόμενο

Millenium MPS-300 + Alesis I/O PC Set


tugito

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε tugito θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι!

Ξέρει αν το alesis trigger I/O συνεργάζεται με άλλα electronic drums?

Πχ με το yamaha dtxpress III που έχω εγώ;

Σ' ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους τους συντρόφους μουσικάντηδες.

Νέος κι εγώ εδώ.

 

Πρώτα απ'όλα να πω ότι έχω αντλήσει εξαιρετική πληροφόρηση για πολλά μουσικοτεχνολογικά θέματα από εδώ (και δη από τον tugito  ;) ).

 

Λοιπόν, κιθαρίστας είμαι (les paul addict) και ψάχνομαι κι εγώ για edrums.

 

Πριν γράψω διάβασα κάπου ...163χιλιάδες σελίδες για τα mps  ώστε να μην ρωτάω τα ίδια και τα ίδια.

 

Ήθελα - ως άσχετος - να ρωτήσω το εξής (και η συγκεκριμένη ερώτηση έχει ξαναγίνει αλλά το iq μου μάλλον δεν επαρκεί  ??? 8) :o :D

 

Προφανώς το τρίγκερ της alesis το I/O έχει πολύ περισσότερες δυνατότητες.

Δεν είναι όμως τόσο plug n play, απ'ό,τι καταλαβαίνω.

 

Μπορεί το I/O να λειτουργήσει δίχως να είναι συνδεδεμένο σε υπολογιστή και πχ παίζοντας με ακουστικά?

 

Φορτώνεις ήχους και μετά τα σπας ή όπως και να 'χει το συγκεκριμένο alesis "ζει και αναπνέει" με ..μηχανική υποστήριξη του pc?

 

κατά δεύτερον απλά να ζητήσω μια άποψη για το αν αξίζει το mesh pro της millenium (αυτό http://www.thomann.de/gr/millenium_pro_mesh_headtd3_start_set.htm δίχως το roland).

 

Και πάλι ευχαριστώ.

 

Καλή χρονιά παίδες ;)

 

 

 

 

 

"ΝΑΙ, τα παιδιά είναι στους δρόμους ξανά!" μεθ.ξωτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προλαβαινω να απαντησω και (αν δεν κανω λαθος) οχι,το αλεσις δουλευει μονο με PC.

Εγω εχω τα mps-400 που δουλευουν και μονα τους αλλα σκεφτομαι να παρω και γω το αλεσις γιατι εχει

+1 θυρα (εξτρα πιατινι),ασε που το μανισιο μου εχει βγαλει ενα σωρο προβληματα (οχι τιποτα που δε διορθωνεται αλλα τεσπα)

 

Επεισης θελω να ρωτησω κατι που δεν εχω καταλαβει :

 

Τι στο καλο ειναι αυτα τα mesh heads? Τι παραπανω σου προσφερουνε απο τα κανονικα ?

Gibson Explorer.Telos

www.myspace.com/nervisequin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν το λέω εκ πείρας αλλά από ...μελέτη, η διαφορά των mesh heads είναι ότι έχουν πιο ρεαλιστική αίσθηση (και ως εκ τούτου και "παίξιμο") από τα pads. Δε γνωρίζω αν έχουν διαφορά στο θόρυβο που κάνουν, αλλά από την επιστημονική κοινότητα των κλαπατσιμπανοπαικτών θεωρούνται πολύ καλύτερα.

 

Σίγουρα λοιπόν το ALESIS I/O παίζει μόνο με pc ε?

 

χμμμμμ ??? :(

"ΝΑΙ, τα παιδιά είναι στους δρόμους ξανά!" μεθ.ξωτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το trigger απλά δεχεται τα χτυπήματα και σε συνεργασία με μία βάση ήχων (εδώ μπαίνει το pc) τα μεταφράζει σε ήχο. Θελει pc.

Τα mesh heads είναι πιο πλατιά και χοντρά αν μπορώ να το περιγράψω σωστά ,άλλη τεχνική υλικού, περισσότερο θόρυβος ,πολύ καλύτερη αίσθηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ  8)

 

Ψάχνοντας διαπίστωσα ότι και το td3 μπορεί να λειτουργήσει απλά ως trigger μέσω midi και να συνεργαστεί με software όπως το addictive drums κλπ

Εκεί που πρέπει να χάνει το roland είναι ότι δεν προσφέρεται για πολυκάναλη ηχογράφηση ενώ έχει και περιορισμούς στο midi.

 

Ζυγίζοντάς τα πάντως λέω να καταφύγω στο TD3.

 

Βρήκα σε 2 ελληνικά sites το σετ της roland (td3kw νομίζω) στα 825-849 ευρώ, το οποίο το έχει αποσύρει το thomman.

Βέβαια στην τιμή ΔΕΝ περιλαμβάνεται το rack  :o Άρα πάλι ξεφεύγει στα έουρα.

 

Από όσα έχω διαβάσει δε βλέπω να γράφεις tugito κάτι ιδιαίτερα αρνητικό για τα millenium.

 

Άρα Millenium MPS 300 (με meshάτο ταμπούρο) + roland td3 στα 580.

 

Ευχαριστώ και πάλι tugito και τον φίλο από πάνω.  ;)

 

το μόνο που μένει είναι να χώσω και τίποτα μονιτοράκια στο pc (απαραιτήτως να ΠΕΤΑΞΩ την creative) ή να πάρω κανένα φτηνό active και μέσω του mixer που έχω να γίνεται φασαρία.

 

 

 

 

"ΝΑΙ, τα παιδιά είναι στους δρόμους ξανά!" μεθ.ξωτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.dv247.com/search/0/0/ProductQuantity/Descending/TD3/1/

 

Κοιτα και στο παραπάνω link γιατι πλέον είναι οτι πιο φτηνό υπάρχει αυτο το μαγαζί λόγο της πτώσης του pound σε σχέση με το euro. Τα ταχυδρομικά για ελλάδα ειναι 15 ευρώ αν δεν κάνω λάθος..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:o :o :o :o :o :o :o :o :o :o

 

τι είπες τώραααααααααααααααααα?

 

για κάτσε να επικοινωνήσω!

 

υγ κοίτα να δεις που θα σε κερνάω μπύρες στο τέλος!

"ΝΑΙ, τα παιδιά είναι στους δρόμους ξανά!" μεθ.ξωτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου