Προς το περιεχόμενο

Pink Floyd-Money(live)


trigga

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η γνώμη μου είναι ότι οι παλιοί Floyd είναι καλύτεροι από τους καινούριους, και αυτή είναι και η γενικότερη αντίληψή μου για τη ροκ. Αν σ' αρέσουν εσένα οι καινούριοι ΟΚ, δε στο χαλάω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να καταλάβεις τι εννοώ "για το ροκ" γενικά, σύγκρινε τα δύο βιντεάκια. (Ίδιο κομμάτι, ίδιο group...)

Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος που να προτιμάει τη δεύτερη εκτέλεση

 

http://www.youtube.com/watch?v=ayzhJKy8H_A&feature=related

 

http://www.youtube.com/watch?v=bLw5DRLU6Qw

 

 

Άλλο παίξιμο, άλλη όρεξη, άλλα κέφια, άλλα κουράγια..............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E, καποια στιγμη απαγορευτηκαν και τα ναρκωτικα, ετσι? :D

Περα απο την πλακα, το live aid, παντα "σοβαρευε" τους μουσικους που συμμετειχαν, κακα τα ψεμματα ( και ετσι πρεπει κατα τη γνωμη μου ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εννοώ ακριβώς αυτό, ούτε κολλάω στο ότι είναι Live Aid...

Απλώς θέλω να πω ότι με τα χρόνια αυτή η υπερενεργητική γενιά (οι έφηβοι του '60) πιο πολύ παρήκμασε, παρά ωρίμασε...

Και γι' αυτό έγραψα και το "κάθε πέρυσι και καλύτερα"...

Τέλος πάντων, πολύ μεγάλες διαστάσεις πήρε η κουβέντα μου... ;D

 

Ο καθένας ακούει ό,τι θέλει. Τέλος! ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ, δεν νομιζω πως αυτο που λες ειναι κανονας για ολες τις μπαντες. Μην ξεχνας εξαλλου, πως πολλες μπαντες διελυθηκαν για μεγαλα διαστηματα ή για παντα. Και τα reunion ειναι ο,τι το χειροτερο ( αποδεδειγμενα )...

Βεβαια να υπολογισουμε πως οι Floyd ειχαν απο το 1987 να βγαλουν δισκο ( αφοσιωθηκαν τοσο πολυ στα tour ) και μετα εμφανιστηκαν με ενα τελευταιο το 1994...

Αρα, ας πουμε πως και η ιδια η μπαντα σαν συνολο ειχε αποφασισει να αφησει στην ακρη την υπαρξη της.

Απο την αλλη, δεν μπορω να πω πως οι αυτονομες μοναδες των Floyd ,δεν ωριμασαν μουσικα.

Πχ και οι δουλειες του Waters, αλλα και οι δουλειες του Wright ηταν αξιοπρεπεστατες και πολυ καλες.

Ακομα και το On an Island, του Gilmour ηταν μια ωριμη δουλεια.

 

Αντιθετως, βλεπει κανεις πως και νεοτερες μπαντες, παρακμαζουν πανω στη σκηνη...Ειναι λιγο και η μουσικη βιομηχανια που τα τρωει ολα... :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι λιγο και η μουσικη βιομηχανια που τα τρωει ολα... :/

 

Εμμ, τι άλλο είναι; Δυστυχώς η εμπορικοποίηση της μουσικής έχει κάνει τα πάντα να σκαρτέψουν... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ειμαι παντα λιγο αισιοδοξος, θελω να πιστευω πως υπαρχουν πολλοι μουσικοι, τοσο της παλαιας οσο και της καινουριας γενιας, που ειναι αντιθετοι στο ρευμα εμπορευματοποιησης που "τρωει" τη μουσικη.

 

Βεβαια, η αληθεια ειναι πως η μουσικη των 70s δεν θα ξαναρθει και αρχιζουμε ηδη να αναπολουμε τη μουσικη των 80s..Ακομα και μπαντες που ηταν κατεξοχην "σηματα κατατεθεν" των 80s, αναλωθηκαν σε πιο μοντερνα ειδη ( που πολλες φορες δεν τους πηγαιναν ) και χαλασαν τον ηχο τους...

 

Δεν νομιζω πως ειναι καλο να αναζηταμε μονο το παρελθον, ομως μια σταλα απο τις δεκαετιες που ανεφερα, δεν θα ηταν κακη...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα θα υπάρχουν λαμπρές εξαιρέσεις σε έναν κανόνα που θέλει όλους τους μουσικούς να παίζουν λαμακίες... 

 

 

 

                  ...ελπίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως, εχουμε και παραδειγματα νεων μουσικων ρευματων της τελευταιας δεκαετιας ( Radiohead, Tool, κλπ ), οποτε δεν θεωρω σωστο να τα ισοδεπωνουμε ολα.

Μπορει πολλα απο τα ειδη που ανεφερα να μην ειναι αρεστα σε μεγαλη μεριδα των ακροατων ( που αμφιβαλλω ), ομως μερικα ειναι αξιοι συνεχιστες της νεας εποχης ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου