Προς το περιεχόμενο

FoivoELEOS!


backys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό είναι.

 

Πω πω και ήθελα να την πάρω αυτην την καρτούλα!;D Ζήτω στα Presets. Ζήτω οι presetist (κατι σαν guitarist) ;D ;D ;D 

 

Εδώ ρε παιδιά είδα οτι κατηγορούν τον Jean Michele Jare οτι το κομάτι Τeo&Τea είναι Preset του Mc-808.

 

Πανούση που χάθηκες ??? ???

 

(λίγο offtopic αλλά να... είναι πολοί αυτοί που κλέβουν ή βγάζουν λεφτά με presets) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 177
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ποσοι ομως μπορουν να κανουν αυτο που κανει ο Φοιβος:

Και μην απαντησετε ολοι: "ρε συ ΕΓΩ αμα κατσω ξερεις ποσα τετοια μπορω να σου γραψω;" :) :) :)

Εννοω με αποδειξη...

Στειλτε μου καμμια δεκαρια αναλογο "κομματακια" να τα δωσω σε διαφορους και να γινω πλουσιος....αντε ντε στειλτε μου...γιατι μιλαμε για πολλα εουρος... :) :) :)

πεστα φιλε..μαζι σου

 

Τι να κανεις...παλιοζωη...ειναι πολυ ευκολο να κρινεις απο τον καναπε σου...και την ανωνυμια σου βεβαια... :) :) :)

 

+10000000000000000! ;)

 

(οχι καμμια δεκαρια...ΕΝΑ να μας στειλουνε... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ βέβαια με τον SF και τους λοιπούς συννενοούντες, αλλά υπάρχει και αντίλογος. Ο αντίλογος είναι το πως στέκονται τα χιτς του Φοίβου (ή οποιουδήποτε άλλου) όταν καλούνται να βγουν στο εξωτερικό για να κάνουν κάποια πορεία. Απλώς παίρνουν τον λούλο.

 

Αυτό σημαίνει ότι η αντικειμενική τους αξία είναι τελικά πολύ χαμηλή - δεν είναι θέμα γλώσσας (μην αρχίζω να θυμίζω πόσες μη-αγγλόφωνες επιτυχίες είχαμε τα τελευταία δέκα χρόνια στο χώρο της πανάλαφρης χορευτικής μουσικής).

 

Αυτό το ξέρει ο καθένας μας, αν έχει ακούσει και πέντε ξένους δίσκους στη ζωή του, γι' αυτό διαμαρτύρονται οι περισσότεροι. Τώρα, το ότι οι περισσοτεροι δε θα μπορούσαμε να γράψουμε ΟΥΤΕ αυτά τα σκατοχιτάκια είναι επίσης βέβαιο - οι νεότεροι ας αναλογιστούν μία αλλαγή καριέρας :) :) :) :)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσοι ομως μπορουν να κανουν αυτο που κανει ο Φοιβος:

Και μην απαντησετε ολοι: "ρε συ ΕΓΩ αμα κατσω ξερεις ποσα τετοια μπορω να σου γραψω;" :) :) :)

Εννοω με αποδειξη...

Στειλτε μου καμμια δεκαρια αναλογο "κομματακια" να τα δωσω σε διαφορους και να γινω πλουσιος....αντε ντε στειλτε μου...γιατι μιλαμε για πολλα εουρος... :) :) :)

 

Προσωπικά δεν μπορώ να χτίσω ούτε ένα μαντρότοιχο. Μήπως αυτό σημαίνει ότι πρέπει να εκτιμήσω τα αρχιτεκτονικά τερατουργήματα με τα οποία έχει γεμίσει ο Babis Vovos την Κηφισίας;

Παραδέχομαι ωστόσο, ότι ο άνθρωπος (ο Φοίβος, όχι o Babis Vovos) ξέρει πολύ καλά τη δουλειά του, η οποία είναι να γράφει χαζοχαρούμενα, εύπεπτα και catchy χιτάκια. Μαγκιά του... 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλό είναι το πράγμα.Μπορεί να μην ξέρει κάποιος να κάνει χορευτο-σκυλο χιτάκια (άμα μου βάλεις το πιστόλι στον κρόταφο δεν ξέρω βέβαια τι θα γίνει),αλλά το δικαίωμα να του αρέσει ή να μην του αρέσει το έχει ούτως ή άλλος.

Είναι όπως στο ποδόσφαιρο.Δεν χρειάζεται να είσαι ο Beckam για έχεις το δικαίωμα να μην σου αρέσει και να τον κρίνεις.Στην μπάλα πόσοι βρίζουμε? Θα μας λέγανε παρομοίως "σκάσε αφού δεν ξέρεις να παίζεις".Πάντως η αντιστοιχία με τον Beckam είναι ψιλοάκυρη,μάλλον τον Παναγούλια έπρεπε να αναφέρω. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσοι ομως μπορουν να κανουν αυτο που κανει ο Φοιβος:

 

ΕΛΕΟΣ...

Νισάφι με αυτό το βλακώδες επιχείρημα που χρόνια ακούω (όχι για το Φοίβο, γενικά μιλάω).

 

Με αυτήν τη λογική, η (όποια) κριτική είναι δεκτή μόνο από ομότεχνους του δημιουργού. (κι ακόμα χειρότερα μόνο από αυτούς που καταπιάνονται με το ίδιο ακριβώς ύφος  της εκάστοτε "καλλιτεχνικής" έκφρασης -το ότι είμαστε μουσικοί, φαίνεται ότι δε μετράει, πρέπει να 'χουμε γράψει και τις σαχλαμάρες του Φοίβου για να έχουμε δικαίωμα λόγου...)

 

Κατ' αντιστοιχία, δηλαδή, δεν έχει κανείς δικαίωμα να μην του αρέσει ο Ταρκόφσκι; Ούτε καν οι σκηνοθέτες;

(η συντριπτική πλειοψηφία των σκηνοθετών δε θα μπορούσε όχι απλά να φιλμάρει, αλλά ούτε και να συλλάβει ΕΝΑ πλάνο από μια ταινία του)

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κριτική προφανώς και μπορεί να κάνει ο καθένας. Και προφανώς ο καθένας έχει δικαίωμα να του αρέσει ή να μην του αρέσει κάτι. Αυτό που είναι γελοίο κατά την άποψή μου είναι να απορρίπτεις τη δουλειά κάποιου ως κάτι "πανεύκολο, που θα μπορούσε να κάνει ο καθένας αν ήθελε". Σε αυτό η παραπάνω απάντηση είναι περισσότερο από απλά επαρκής. Εδώ πάει το "αν μπορείς κάν'το". Τώρα πέραν αυτού κι εμένα δε μ'αρέσουν (καθόλου) οι U2, και δε χρειάζεται να μπορώ να κάνω ό,τι κάνουν για να το πω. Απλά δε θα πω κάι "σιγά, κι εγώ το έκανα αν ήθελα" :)

 

 

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσοι ομως μπορουν να κανουν αυτο που κανει ο Φοιβος:

 

ΕΛΕΟΣ...

Νισάφι με αυτό το βλακώδες επιχείρημα που χρόνια ακούω (όχι για το Φοίβο, γενικά μιλάω).

 

Με αυτήν τη λογική, η (όποια) κριτική είναι δεκτή μόνο από ομότεχνους του δημιουργού. (κι ακόμα χειρότερα μόνο από αυτούς που καταπιάνονται με το ίδιο ακριβώς ύφος  της εκάστοτε "καλλιτεχνικής" έκφρασης -το ότι είμαστε μουσικοί, φαίνεται ότι δε μετράει, πρέπει να 'χουμε γράψει και τις σαχλαμάρες του Φοίβου για να έχουμε δικαίωμα λόγου...)

 

Κατ' αντιστοιχία, δηλαδή, δεν έχει κανείς δικαίωμα να μην του αρέσει ο Ταρκόφσκι; Ούτε καν οι σκηνοθέτες;

(η συντριπτική πλειοψηφία των σκηνοθετών δε θα μπορούσε όχι απλά να φιλμάρει, αλλά ούτε και να συλλάβει ΕΝΑ πλάνο από μια ταινία του)

 

Μάλλον δεν εκφραστηκα σωστα και παρεξηγουνται τα γραπτα μου

Ο Φοιβος ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΤΟΥ ειναι ΤΟΡ. ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΡΟΥΒΑΣ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ.

 

Το αν εμενα δεν μου αρεσουν αυτοι δεν σημαινει οτι πρεπει κιολας να τους "θαψω". Εκει εναι ολη η διαφωνια μου...Εχω μαθει στη ζωη μου να σεβομαι αυτους που εχουν παρουσιασει εκτεταμενο ογκο δουλειας στον τομεα τους και να εχουν τα πρωτεια σε αυτο που κανουν...

 

Γιατι με αυτη τη λογικη μπορω να σου πω οτι εγω φιλε παιζω free jazz (εχω τον Ornette Coleman για πρωινο) και ολα αυτα τα "rock, metal κλπ" ειναι γελοια.

Ή οτι ειμαι πιανιστας κονσερτων και εχω φαει τα ρεσιταλ με το τσουβαλι...πως τους ειπες αυτους?...U2?? τι ειναι αυτο?....γεμιζουν αρενες?....μα φιλε μου Η ΠΟΙΟΤΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ειναι ΜΟΝΟ ο ΜΠΑΧ....

 

ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ Η ΚΡΙΤΙΚΗ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΘΑΨΙΜΟ...................

 

Δεν ειμαι κατα της κριτικης - το αντιθετο μαλιστα. Αλλα λεω...μηπως απο ολους αυτους που "κριτικαρουν" οι περισσοτεροι δεν εχουν γραψει ποτε τους ενα ολοκληρωμενο κομματι μουσικης? Δεν ξερω...λεω....μηπως?..... ;D

 

Οσο για το "κλεψιμο", αυτο ειναι αγαπημενο χομπυ των μουσικων αιωνες τωρα. Οποιος εχει κανει κλασικη αρμονια ξερει οτι οι κλασικοι καταεκλεβαν ο ενας τον αλλο και με πιο κραυγαλεο τροπο απο των συγχρονων...Η παρθενογενεση μας εχει τελειωσει απο την Γρηγοριανη εποχη... :)

 

Εχετε την εντυπωση οτι ο Φοιβος δεν "ξερει" μουσικη? Εγω εχω την εντυπωση για το αντιθετο...μπορει να κανω λαθος... :) :) :)

 

Αντε Καλα Χριστουγεννα :) :) :) :) :) :) :)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως απο ολους αυτους που "κριτικαρουν" οι περισσοτεροι δεν εχουν γραψει ποτε τους ενα ολοκληρωμενο κομματι μουσικης? Δεν ξερω...λεω....μηπως?.....

 

Επιμένω:

Δηλαδή αν κάποιος δεν έχει γράψει ποτέ "ολοκληρωμένο" ( ???) κομμάτι, δεν έχει δικαίωμα να ασκήσει κριτική;

 

Το αν είναι σοβαρή ή όχι η κριτική (ή έστω, γνώμη) κάποιου, φαίνεται από τα επιχειρήματα που παραθέτει επ' αυτής κι όχι από το "βιογραφικό" του.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως απο ολους αυτους που "κριτικαρουν" οι περισσοτεροι δεν εχουν γραψει ποτε τους ενα ολοκληρωμενο κομματι μουσικης? Δεν ξερω...λεω....μηπως?.....

 

Επιμένω:

Δηλαδή αν κάποιος δεν έχει γράψει ποτέ "ολοκληρωμένο" ( ???) κομμάτι, δεν έχει δικαίωμα να ασκήσει κριτική;

 

Το αν είναι σοβαρή ή όχι η κριτική (ή έστω, γνώμη) κάποιου, φαίνεται από τα επιχειρήματα που παραθέτει επ' αυτής κι όχι από το "βιογραφικό" του.

 

Επιμενω και εγω, αλλο η καλοπιστη κριτικη - σοβαρη ή μη - και αλλο το στολισμα με ενα καρο κοσμητικα επιθετα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου