Προς το περιεχόμενο

Fender highway 1 ή american standard


mikeK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού ρώτησα, ας το απαντήσω κιόλας, ναι το πολυεστερικο ειναι το nitrocellulose στα αγγλικα  8)

 

Εμάς τι μας χρειάζεσαι επομένως; ;D

 

H απάντηση που έδωσες μόνος σου στην ερωτησή σου, είναι όμως λάθος... ;D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H απάντηση που έδωσες μόνος σου στην ερωτησή σου, είναι όμως λάθος... ;D

 

Πολύ πιθανό να κάνω λάθος, άλλωστε είναι και το θέμα με τα αγγλικά μου που προανέφερα...

Αλλά ο τύπος της φεντερ που προσπαθεί να πουλήσει τις highway one σε αυτό το βίντεο http://www.youtube.com/watch?v=JqSYDHNpAx8

λέει περίπου στο 7'30'' ότι "...the body is now finished in a satin thin nitrocelluloce laquer finish...".

Αυτό, σε συνδυασμό με το "πολύ λεπτό πολυεστερικό φινίρισμα" του σουπερφανκ με έκαναν να πιστέψω αυτό που πίστεψα  :-\

 

Τελικά τι ισχύει για το πολυεστερικό φινίρισμα?

μπέτερ του ριγκρέτ σαμθινγκ γιου ντιντ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά γιατί αφήνετε να περνάει στο ντούκου το θέμα του θορύβου από τους μονοπήνιους;Εμένα προσωπικά με ενοχλεί πολύ αυτό το τζζζζζ που ακούγεται στα βρώμικα από τους μονούς.Θα μου πείς όταν παίζεις δεν ακούγεται πολύ αλλά δεν παύει να είναι ένας πολύ (κατα τη γνώμη μου) σπαστικός θόρυβος!

 

Ειναι ο πολυ vintage ο θορυβος... Ο θορυβος και το παιξιμο που δεν καταλαβαινεις τιποτα ειναι μαγκια... Χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

λέει περίπου στο 7'30'' ότι "...the body is now finished in a satin thin nitrocelluloce laquer finish...".

Αυτό, σε συνδυασμό με το "πολύ λεπτό πολυεστερικό φινίρισμα" του σουπερφανκ με έκαναν να πιστέψω αυτό που πίστεψα  :-\

 

Τελικά τι ισχύει για το πολυεστερικό φινίρισμα?

 

Το θεμα που ανακινησες ειναι 4 ετων παλαιο.Στο μεσοδιαστημα οι highway one σειρα της fender υπεστη σαρρωτικες αλλαγες οπως το nitro finish,οι badass γεφυρες στα μπασα και αλλες που δεν θυμαμαι.Αρα οταν ο sf μιλουσε για πολυεστερικό φινίρισμα ειχαν poly finish,τωρα εχουν nitro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το as two point trem είναι πολύ βαρύ & στα αυτιά μου ακούγεται λίγο υπερβολικά πρίμο,βεβαια λεπτομέριες είναι αυτά,σίγουρα όμως ο κλασσικός ήχος strat που ακούμε (ειδικά στα καθαρά) εχει να κάνει αρκετά με το vintage trem...

τώρα σχετικά με τη σκληρή θήκη  κτλ έχεις δίκιο,βέβαια τι να την κάνεις τη σκληρή θήκη αφού οι Fender είναι τανκς δεν παθαίνουν τίποτα ακόμα και αν τις κουβαλάς χωρίς καθόλου θήκη :lol:

 

 

Lol.

Μια φορα εκανα συνεχεια το κολπο του Malmsteen που την περναει απο πανω του.... Μεχρι που εφυγε η ζωνη και η κιθαρα κυριολεκτικα πεταξε 3 μετρο μακρια.

Ηταν η Highway και δεν επαθε ουτε γρατζουνια. Μη σου πω οτι ειχε και καλητερο ηχο μετα...(καλα οχι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Χαιρετώ,

Το nitrocellulose lacquer ΔΕΝ είναι πολυεστερικό, είναι λάκα νίτρου, το χρησιμοποιεί η fender στα vintage μοντέλα της όπως επίσης πίσω στο χρόνο στις κιθάρες του 50'. Ο Πολυεστέρας στα Αγγλικά εξάλλου είναι polyester. Παραθέτω και την αντίστοιχη σελίδα: http://www.fender.com/support/faqs.php#q8

 

Προσωπικά, άσχετα με το αν είναι πιο επιρρεπές στα χτυπήματα (εννοείτε ότι θα την προσέχεις και λίγο, αν δεν θες να καταστραφεί το βερνίκι) προτιμώ το βερνίκι της highway, δεν είναι αρκετά σκληρό και αφήνει το ξύλο να αναπνέει και να παράγει καλύτερα.

Οπτικά για μένα είναι επίσης καταπληκτικό βερνίκι, διαφαίνονται τα νερά του ξύλου και είναι σαντινέ (διαφέρει από το κακόγουστο highgloss)

 

Οι μαγνήτες στην highway όντως είναι ένα πρόβλημα αλλά, όπως πολύ σωστά προαναφέρθηκε, αυτό διορθώνεται. Προσωπικά κάποιοι άλλοι λόγοι που εγώ την προτίμησα είναι το κόστος της, ότι είναι usa made, η πλατιά 70s κλειδιέρα σε συνδυασμό βέβαια με την ευχρηστία στο μπράτσο (πολύ σημαντικό για μένα) σε σχέση με την 70s classic που είναι και mexico ή αν ανέβουμε στα κόστη με την American Vintage 70s. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με το ερωτημα σου για τον θορυβο. Αν παιζεις hi-gain και ειδικα με πεταλακια, θα εχεις μπολικο θορυβο, παραπανω απο όσο θα ήθελες!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου