Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με G&L;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

σχετικα με το ασχημο headstock (μονο ο Νταλι θα εφτιαχνε κιθαρα με τετοιο headstock....αααααα μην ξεχασω και τις tyler) θυμαμαι φιλο φανατικο των pointy headstock (βλπ. jackson κ.λ.π) :lol: :lol: :lol: :lol: να μου τη λεει :lol: :lol: :lol: :lol: για τα headstock των fender strat.......θυμαμαι χαρακτηριστικα τα λογια του "εγω δεν παιζω κιθαρες που το headstock τους ειναι σα κιονας Ιωνικου ρυθμου"...... :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: αυτο δε των G&L το χαρακτηριζε "αραβουργημα" :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Της tyler είναι..... Λαλιώτης! :lol: :lol: :lol:

Ξέρεις, το βρήκε ο μετροπόντικας κι έτσι...

Πάντως το headstock της GL δεν με χαλάει τόσο...

Γενικά , αν ο ήχος είναι περιποιημένος η εμφάνιση έρχεται σε δεύτερη μοίρα... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά ' date=' αν ο ήχος είναι περιποιημένος η εμφάνιση έρχεται σε δεύτερη μοίρα... :)[/quote']

 

"If it sounds ok, i don't give a fucking shit how it looks..."

Eddie Van Hallen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα G&L μπασα παντως ειναι μια χαρα εως πολυ πολυ καλα. Δεν θυμαμαι ποιο ειχα δοκιμασει' date=' ηταν μια μιξη jazz bass & stingray.[/quote']

 

Δεν ξερω για 4χορδα παντως προσφατα ειχα δοκιμασει ενα 5χορδο αμερικανικο L-2500 και δεν εμεινα καθολου ευχαριστημενος..Η B ηταν ανυπαρκτη!Και ο ηχος του καπως συγκεκριμενος για ορισμενα ιδιωματα...

 

4χορδο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Λοιπον.....εχω τωρα και εγω μια!!

 

Το πως την απεκτησα ειναι ολιγον κουφο....ηρθε για λιγες μερες στην Αθηνα ο αμερικανος ξαδελφος μου & τον φιλοξενησα & αυτος μου εκανε...εκπληξη φερνοντας μου την.... “best telecaster in the shop”  (πηγε δηλ. στο κιθαραδικο της γειτονιας του στην Ουασινγκτον και ειπε στον...μπαρμπα που το ειχε να του δωσει την καλυτερη τελε που ειχε και αυτος του εδωσε μια G&L ASAT!!……)

 

Δεν θα χαρακτηρησω τον...μπαρμπα & τα γουστα του,αλλα μια και δεν ειμαι απο τους ανθρωπους που τους χαριζουν γαϊδαρο και τον κοιτανε στα δοντια αποφασισα να ...ασχοληθω με την κιθαρα και να μην την πουλησω αμεσως μια και το ...φουτουριστικο της headstock μου προκαλεσε μια...ανατριχιλα  μολις το ειδα να ξεπροβαλει.... J

 

Πρωτη εξαιρετικα θετικη εντυπωση το ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ ΒΑΡΟΣ της,παρολο που ειναι φτιαγμενη απο swamp ash κατι ειχαν παθει εκεινη την ημερα στο εργοστασιο γιατι η κιθαρα ζυγιζει...6,4 pounds!!(συνηθως οι ash G&L ειναι ασηκωτες)

 

Το μπρατσο ειναι το κλασσικο 2 piece maple με ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ φινιρισμα και εκπληκτικη ταστοδουλεια...παρολο που εχει «λογικο» μεγεθος (δεν ειναι δηλ.τεραστιο οπως προσωπικα προτιμω) εχει ευτυχως jumbo ταστα και εφταμισαρι radius οποτε εχει την γνωριμη και ζεστη αισθηση ενος κλασσικου 60s vintage Fender μπρατσου...

 

Γενικα κατασκευαστικα η κιθαρα ειναι απλα τελεια.

 

Η «γομαρενια» top loader γεφυρα  ειναι ενδιαφερουσα κατασκευη και πραγματικος βραχος ενω εχει μια πλαϊνη αλενοβιδα η οποια σφιγγει ολα τα saddles μαζι ωστε να μην κινειται και να μη τριζει τιποτα.. 

 

Επισης μου αρεσουν πολυ τα  κλειδια της γιατι ενω ειναι μοντερνα die cast εχουν τα safety posts των vintage kluson κλειδιων.

 

Ακουστικα  κιθαρα στην κυριολεξια παλεται απο resonance & sustain .

 

Plugged in τωρα  οι magnetic field μαγνητες της δινουν αρκετα διαφορετικο ηχο απο μια κλασσικη τελε αλλα διατηρουν τον “Fender” χαρακτηρα τους.Δεν εχουν ουδεμια σχεση με Ρ90 και παραμενουν πεντακαθαροι αλλα με αρκετα περισσοτερα  μπασα και ογκο,η μεσαια θεση που συνηθως παιζω μου αρεσει πολυ και ακουγεται υπεροχη για κλασσικο καθαρο ρυθμικο παιξιμο,ο neck μαγνητης μονος του «τζαζιζει» επικινδυνα,ενω ο bridge μονος του δαγκωνει γερα και καθαρα (εχει μπολικο twang) αλλα και με βρωμα.

 

All in all αν καταφερω να συμφιλιωθω με την...περιεργη εμφανιση της (εχει το «ακριβο» see through red φινιρισμα) μαλλον θα την κρατησω στη ...γκαρνταρομπα  μου σαν μια «μεγαλη & ογκωδη» τελε...

 

Ηδη εχω αρχισει να συνηθιζω  το φουτουριστικο headstock της ....

 

 

095050857835703d7253001c2464644371b3c6f6bd3d1e7f935264aa.jpg

 

72288285e87f55b1176e30df0ba3d44ee2ab4d73bdb0302ad86db04a.jpg

 

98446696124a9f480b8c240a6231f5f25dcc1ccc4ba11e9aa257b48a.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγειές!!!! Δεν είναι και τόσο .... δυυυυσκολα αποδεκτό headstock!! το σιθρουδάκι red, είναι με το maple κουκλί!!! Ωραία κιθάρα.. από εμφάνιση προσωπικά δεν με χαλάει καθόλου παρ όλο που είμαι φανατικός λάτρης όπως γνωρίζεις του "κλασσικού".

;) Εφ όσον παίζει και τέλεια, όλα είναι .... perfect!!! Μεταξαναμεγειές!

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως και μια και  η κιθαρα δεν ειναι "κλασσικη" τελε το headstock αρχιζει "to grow on me" :) :)

 

Ωραιες κιθαρες παντως..φτιανουν οι  μαγκες ,απιστευτη ποιοτητα και προσοχη στη λεπτομερεια....και ειναι και πολυ φτηνες για τετοιο επιπεδο (γυρω στα 1200-1600 δολλαρια πανε καινουργιες στις ΗΠΑ)

 

κατα καποιον τροπο ειναι και αυτη "κλασσικη" μια και ειναι η τελευταια σχεδιαση του θεου (LEO) πριν μας αποχαιρετησει....

 

17816213d28e54991d8f3a2597afff4c2ef84e77ed3bda713f67ff8b.jpg

 

εδω μπορεις να δεις και τα "κουφα" μοντερνοβιντατζ κλειδια της  :)

 

http://www.photobox.co.uk/album/album_fullsize.html?c_photo=118439412

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι ελεγες πως δε σου αρεσε...Αντε μεγειες.

Μια ακομα tele ,ειδικα οταν ειναι και λιγο διαφορετικη απο τις άλλες , δεν εβλαψε ποτε κανέναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου