Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με G&L;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μεγαλο καλο με τις G&L ειναι οτι λογω του οτι δεν ειναι..."μαρκα" τις βρισκεις μεταχειρισμενες σε πολυ καλες τιμες (απο 500-800 τις παλιες 3βιδες και απο 800-1000 τις ολοκαινουργιες 4βιδες ενω τα μπασα ειναι εντελως στην ξεφτυλα....)

 

Καινουργιες βεβαια ειναι ακριβες (οχι ομως αδικα)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Kι όμως το τελευταίο εξάμηνο έχουν ανέβει οι τιμές 50% κι ας κατρακυλάει το USD.

Μάλλον ξυπνάμε.....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Eπαναφέρω το thread καθώς μόλις γύρισα απο διακοπές.

Εννοείται ότι είμαι μεγάλος φάν των gl αλλά......

 

 

Ρε sf αυτή η sunburst tele με το τρέμολο είναι (εμφανισιακά)

ΤΡΙΣΑΘΛΙΑ

 

Ειναι που είναι σε 3 tone sunburst, έχει και τρέμολο, σα κουστουμι με παντόφλες είναι.Αφού έχεις άλλες 2, τι τη θες αυτή?Δυσκολευομαι να πιστεψω ότι σου έλειψε το τρέμολο, ωντας φανατικός τελεκαστερακιας.Anyway.

 

Τώρα που ήμουνα Κύπρο, πήγα κανα 2 φορές στο LMS (Leon Music Stores) στη Λεμεσό, οι οποιοι εδώ και κανα 2 μηνες είναι οι αντιπρόσωποι της Gl.

Οπότε μου δόθηκε η ευκαιρια να δοκιμάσω αρκετές, τις περισσότερες πάνω σε ένα Custom Hiwatt 100 με δυο καμπίνες 4x12 (ότι πρέπει για bedroom players)

 

Δοκίμασα μια τελε απο την tribute series, κορεάτικη.Μεγάλη απογοήτευση.Κρίμα που η gl έβαλε το όνομα της πάνω σε τέτοια μπουρουχα.Εχει και αμερικανικο hardware και μαγνήτες (λένε).Διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για το ότι μπορει να έτυχε το συγκεκριμένο όργανο να είναι μάπα, αλλά και απο άλλους ακουω ότι οι tribute δεν την παλέυουν ιδιαίτερα.

 

 

Στο μαγαζί αυτό είχαν και ένα ενδιαφέρον όργανο, μια gl comanche (τι κιθαρόνι) η οποία δεν ήταν η απλή comanche, καθότι είχε flame maple top, τα κλειδια ήταν lockin sperzels κλπ κλπ.

Και η τιμή αυτής 2200 ευρώ (τσιμπημένη, ακόμα και με τα extras του οργάνου)

 

Τι είχε γίνει όμως με αυτή την κιθάρα...είχε σταλεί απο το εργοστάσιο κατα λάθος.Αλλη παρήγγειλε ο Leon άλλη του στείλανε.Για να διορθώσει η gl το λάθος της του τη δώσανε μισοτιμής, οπότε και αυτός τη δίνει με 40% έκπτωση.

 

 

 

Οπότε αν κάποιος ενδιαφέρεται να ξέρει ότι το συγκεκριμένο μαγαζί έχει μαι ωραιότατη comanche στα 1300κατι ευρώ, δηλαδή πιο χαμηλά απο ότι κοστίζει μια απλή comanche στον εδώ αντιπρόσωπο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για το ότι μπορει να έτυχε το συγκεκριμένο όργανο να είναι μάπα,

 

μπα, απλα ΑΣΕΤΑΡΙΣΤΗ θα ητανε,οπως τα περισσοτερα κορεατικα οργανα και με πολυ ψηλα τους μαγνητες (θελουν πολυ χαμηλωμα οι μαγνητες αυτοι ;)),οντως οι μαγνητες και η γεφυρα ειναι τα ΙΔΙΑ με αυτα που φορανε και οι αμερικανικες,δεν λενε ψεμματα.

 

σιγουρα ομως το μπρατσο στις αμερικανικες εχει ΑΛΛΗ αισθηση και ποιοτητα κατασκευης ;)

 

 

Ειναι που είναι σε 3 tone sunburst, έχει και τρέμολο

 

και τι σχεση εχει το χρωμα με το τρεμολο?? :o ;D

 

μια χαρα ειναι και παιζει/ακουγεται like a dream....

 

σιγουρα δεν εχει την ομορφια μιας vintage Fender αλλα ποια κιθαρα την εχει αληθεια? ;)

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα, απλα ΑΣΕΤΑΡΙΣΤΗ θα ητανε,οπως τα περισσοτερα κορεατικα οργανα και με πολυ ψηλα τους μαγνητες (θελουν πολυ χαμηλωμα οι μαγνητες αυτοι ;)),οντως οι μαγνητες και η γεφυρα ειναι τα ΙΔΙΑ με αυτα που φορανε και οι αμερικανικες,δεν λενε ψεμματα.

 

 

 

Δε θα το έλεγα.Το setup ήταν οκ.Οχι τέλειο αλλά όχι και σε βαθμό που να αδικεί τόσο τη κιθάρα.Οι μαγνήτες ήταν κλασσικοί singlecoils (asat classic semihollow) και το ύψος τους ήταν νορμάλ, δεν είχε τίποτα υπερβολικά ψηλά/χαμηλά.

Γενικά η κιθάρα έδειχνε οτι δεν ήταν προσεγμένη στη λεπτομέρεια.Θυμάμαι πx το pickguard που είχε κάνει στράβωμα (οκ ήταν singleply, για αυτό) και άλλες μικροατέλειες.

Ηταν ευκολόπαικτη σα κιθάρα (όχι τρομερά ευκολόπαικτη) αλλά ρε αδερφέ ήταν σα να μή θέλει να ακουστεί, πως να σου πώ, ακουγόταν τελείος ψόφια.Εχω ακούσει και παίξει πολλές κορεάτικες κιθάρες σε αυτά τα λεφτά, με πολύ χειρότερο set up (μπρατσο τόξο κλπ) και ήταν καλύτερες.Εννοείται ότι με ένα πιο καλό set up και με ρύθμιση των μαγνητών θα ακουγοταν καλύτερα, αλλά πως να το κάνουμε, δε με έπεισε.

 

 

 

Εννοείται ότι τα σχολια για τη κιθάρα σου είναι εμφανισιακά και μόνο ηχητικά και παικτικά είμαι σίγουρος ότι τα σπάει.

Αλλά απο όσο ξέρω δε σου αρέσει το 3tone (μπλιαχ) και φρικάρεις όταν βλέπεις γέφυρες tele με 6 saddles πχ, οπότε μου φάνηκε περίεργη η επιλογή tele σε αυτό το χρώμα και με αυτή τη γέφυρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως αν μια κιθαρα παιζει το φινιρισμα μπαινει σε 2η μοιρα (και η βασικη μου τελε 3 tone sb ειναι,το οποιο για να ειμαστε και σοβαροι πανεμορφο ειναι απλα χιλιοχρησιμοποιημενο)

 

η ASAT δεν ειναι ΤΕΛΕ (εχει τον δικο της ξεχωριστο ηχο) οποτε ας εχει οτι χαρακτηριστικα θελει ,δεν με πειραζει.... :)  :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως SF για να λέμε και του στραβού το δίκιο..... ένα SB σώμα για στρατ έχω και αν αρχίσει ο χειμώνας μάλλον για το τζάκι θα πάει.....  ;D ;D ;D ;D ;D

 

Σήμερα εδέησα να settάρω την Tele μου τελικά και το αποτέλεσμα με ξάφνιασε, άλλαξε και το παίξιμο πολύ αλλά και ο ήχος ακόμα πιό πολύ.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως αν μια κιθαρα παιζει το φινιρισμα μπαινει σε 2η μοιρα (και η βασικη μου τελε 3 tone sb ειναι,το οποιο για να ειμαστε και σοβαροι πανεμορφο ειναι απλα χιλιοχρησιμοποιημενο)

 

η ASAT δεν ειναι ΤΕΛΕ (εχει τον δικο της ξεχωριστο ηχο) οποτε ας εχει οτι χαρακτηριστικα θελει ,δεν με πειραζει.... :)  :)

 

 

H Asat special εννοείς, γιατί η classic μια χαρά τέλε είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

H Asat special εννοείς, γιατί η classic μια χαρά τέλε είναι.

 

Aμ η Special είναι καλύτερη από Tele...... (άποψή μου μην βαράς SF).

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω απολυτα η ASAT SPECIAL ειναι καλυτερη απο την ASAT classic ,η classic προσωπικα δεν μου λεει τιποτα ουτε ηχητικα (σκληροι μαγνητες,λαθος γεφυρα ) ουτε εμφανισιακα ;)

 

η special απο την αλλη μου αρεσει ολο και...περισσοτερο ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου