Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με G&L;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάλι που την βρίσκω πανέμορφη???? άσε που έχει κι αυτόν τον οξύ παράξενο αλλά και γλυκό ήχο....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά μάλλον πρέπει να γράψω κάτι παραπάνω.......(μετά από εξονυχιστικό σκίσιμο της κιθάρας από 4 άτομα) η κιθάρα δείχνει ότι είναι hollow με τον ήχο της χωρίς να το δείχνει εμφανισιακά.... (ASAT semihollow). Καρφί λοιπόν στον S6R και μόνο βάθος.......

Λοιπόν η κιθάρα είναι ΑΛΛΟΥ... τρελλαίνει τα κουρδιστήρια με την τονικότητά της ΑΨΟΓΗ.

Λοιπόν εγώ τις TELE δεν τις είχα για σολιστικές κιθάρες.... όμως αυτήν είναι και μάλιστα μερικές ιδιαιτερότητες την κάνουν Special. Γυρνάς τον διακόπτη στις τρεις του θέσεις και ΔΕΝ αλλάζει η ένταση καθόλου, παρα μόνο ο ήχος !!!

 

 

Οντως οι μαγνητες εχουν πολυ ενδιαφερον ;)

 

The patented G&L Magnetic Field Design® pickups use a ceramic bar magnet installed underneath each coil, with soft iron adjustable pole pieces to transfer the magnetic field to the top of the pickup. By contrast, traditional Alnico type pickups, such as used in the Legacy and George Fullerton models, use non-adjustable Alnico pole pieces leaving the only adjustment being pickup height. The Magnetic Field Design has this adjustment, but further offers individual adjustment of each pole piece, letting the player effectively adjust the output of each string on each pickup. Magnetic Field Design yield about twice the output per wind, making the pickup quieter while allowing a greater overall output. The sound of Magnetic Field pickups is slightly warmer with a broader frequency response.

 

γενικα η κιθαρα ακουγεται πιο...hi-fi & περισσοτερο "ακριβης" & "μασιφ" απο μια παραδοσιακη tele & καθε χορδη ακουγεται ακριβως στην ιδια ενταση με τη διπλανη της....(μας κακομαθαινει δηλ.εμας τους Φεντερακηδες που παλευουμε με αυτο το προβλημα τριαντα χρονια τωρα... :) :) :))

 

παντως twang (TO σημαντικοτερο για μια τελε) εχει να φανε και οι κοτες.... :)

 

 

Εμένα λοιπόν δείχνει ότι είναι σκαφάτη κιθάρα από τον ήχο της... μια σκαφάτη με μονούς από τα παλιά τα χρόνια με σκάσιμο του ΘΑΝΑΤΟΥ (μιλάμε για άλλο πράγμα) και με μεσαίες κοφτερές.

Αυτό που γράφει ο SF το παρατήρησα κι εγώ και μου άρεσε τρομερά, μιλάμε σε καμμιά μου κιθάρα δεν το συνάντησα...

Το δικό μου συμπέρασμα κι όσων την καταταλαιπώρησαν 2-3 μέρες τώρα, ότι η G&L είναι πιό FENDER από τις FENDER, οι τύποι έχουν κάνει ΦΟΒΕΡΗ δουλειά και φυσικά αξίζει το κάθε ένα Euro που ξόδεψα γι αυτήν. Την βρήκα στο E-BAY από έναν φίλο Ιταλό (δεν είναι μαφιόζος και δεν είναι μαγαζί, είναι επαγγελματίας κιθαρίστας - δουλεύει στη RAI) και μου είπε ότι ΔΕΝ έχει παίξει ποτέ με καλύτερη από αυτήν κιθάρα για Blues, εξάπτοντάς μου την φαντασία..... τελικά έτσι δείχνει.

Δεν ξέρω αν έπεσα σε καλό "κομμάτι" αλλά είμαι καταενθουσιασμένος με αυτήν, σκεφτήτε μια TELE με sustain!!! με σκάσιμο, με κοφτερό ήχο και με έναν φοβερά γρήγορο μάνικα... με ΑΥΤΗΝ την κιθάρα παίζεις τα πάντα...

 

 

ΥΓ και είναι και όμορφη η ρουφιάνα...

Ασε και την εχω πατησει με την συγκεκριμενη κιθαρα (σαν κατι γυναικες που δεν ειναι και πολυ ομορφες αλλα στην...φερνουν ειναι.... ;D ;D) που με χανεις ,που με βρισκεις αγκαλια μαζι της ειμαι απο τοτε που την πηρα..... ::) ::) :P :)

 

Α,ρε Λεο,ακομα και το κυκνιο ασμα σου genial ηταν.....

 

Μια που δεν θα μπορούσα να γράψω κάτι καλύτερο σαν επίλογο....

Σύντομα θα σας ανεβάσω κλιπάκια με 3-4 διαφορετικά είδη μουσικής από Blues, Rock, Funk μέχρι και.... λαϊκά για να καταλάβετε τι πάθαμε όσοι "ασχοληθήκαμε" μαζί της.....

glasattelenv6.jpg

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ότι η G&L είναι πιό FENDER από τις FENDER

 

ενταξει δεν ειναι... ;D (πολλες φορες σου λειπει η "αλητεια" της Fender και ο πιο αδειος ηχος της) αλλα σιγουρα προσφερουν μια εναλακτικη hi-fi λυση και βεβαια τραγικα καλυτερη ποιοτητα κατασκευης...(δεν εχω δει ποτε μου καλυτερα φτιαγμενες κιθαρες με εξαιρεση ισως τις Rickenbacker)

 

τοσο πολυ μου αρεσουν που πηρα.....αλλες 2 προσφατα ::) και τωρα λεω να δωσω τη μια γιατι το παρακανα.... :) :) και οι 3 παντως που εχω ειναι απιστευτα "ιδιες" και ισοροπημενες κιθαρες σαν να τις βγαζουν με καρμπον ρε παιδι μου!!! :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω λοιπόν οτι δεν ισχύει το {για να βρείς την "καλή" κιθάρα (όπως με τις CP) πρέπει να παίξεις με καμμιά δεκαριά}.

Μου άνοιξες την περιέργεια για μια Rickenbacker, στα νιάτα μου (1984 περίπου) είχα παίξει ένα Live με δανεικό Bass που όντως ήταν καταπληκτικό, όμως κιθάρα δεν έπιασα ποτέ μου και θα με ενδιέφερε.

 

Ο ένας εκ των δοκιμαστών φίλος (ο καλυτερος κιθαρίστας από τους 4 του τεst) μου ζήτησε να του βρώ τέτοιον μαγνήτη να τον δοκιμάσει...... σε μπουζούκι....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι το consistency ειναι εξαιρετικο,οι μονες διαφορες που εχω εντοπισει ειναι στο βαρος το οποιο σε συνδιασμο με τους απιστευτα ευαισθητους στη ρυθμιση μαγνητες σου δινει τη "διαφορετικοτητα" μεταξυ των κιθαρων... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έλεγα εγώ χρόνια τώρα για τις G&L αλλά που να με ακούσου οι νέοι... :) :) :)

 

Έχω την εντύπωση ότι η επόμενη κιθάρα του SF θα είναι μια "κουρδισμένη" Tom Anderson Tele.....τον κόβω φέτες... :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

..η επόμενη κιθάρα του SF θα είναι μια "κουρδισμένη" Tom Anderson Tele....τον κόβω φέτες... :) :)

 

Κερδίζεις δωρο-επιταγή για κουζινικά.

f_103070.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως,ειπαμε εχει και ορια η ανοχη μου στην "ασχημια" αν ηθελα να αγορασω "σερβαντα"  ;D πηγαινα και στους 120.... :) :)

 

παντως και οι G&L που εχω τωρα ,παρολο που με εχουν εντυπωσιασει πολυ, απεχουν πολυ απο το να χαρακτηριστουν ως main κιθαρες μου (με αλλα λογια στο..παταρι παλι με κλασσικη τελε θα με βλεπετε εις τον αιωνα των αιωνων αμην... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

SF αν έχεις καμμιά Semihollow ASAT και την δίνεις ενημέρωσέ με..... μαγεύτηκε ένας φίλος και ψάχνεται....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου