Προς το περιεχόμενο

Κρέμασμα


odis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν είναι κάποιος πολύ καμμένος-ψειρας-κολλημένος (σαν εμενα δηλαδη  ;D ) μπορεί να καταφύγει στην υψυλή ραπτική και με κομμάτια από ύφασμα βαμβακερό να ντύσει τα σημεία της βάσης που έρχονται σε επαφή με τη νιτροφινιρισμένη κιθάρα του. Εγώ βέβαια δεν το έχω κάνει γιατί απλά δεν έχω τέτοια κιθάρα (ακόμη).

Αν είναι και καταφερτζής μπορεί να βάλει τη μαμα-αδερφή-γυναίκα του να του το φτιάξει. ;)

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

α) τριποδο σταντ που επανω εχει αναδιπλουμενη διχαλα (σαν αυτες του τοιχου)

εχει ο Νακας  μαρκα  HOHNER

β) κιτρινο πανι ξεσκονισματος επανω σε οποιαδηποτε βαση

γ) ποτηροπανο απο αυτα που η μαμα σου εχει

για την προικα

δ) mikrofibre ποτηροπανο απο το Lidl (πολυ καλο και για στεγνο καθαρισμα)

ε) βελουδινο σταντ κοσμηματοπωλειου (διοτι

τα κοσμηματα θελουν ειδικη μεταχειρηση)

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω το λαστιχο που ερχεται σε επαφη με την κιθαρα (δεν εχω κρεμαστο, απλα παταει πανω) το εχω ντυσει με κομματι απο καλσον (kinky!...) και ειναι μια χαρα.

 

για το κρεμαστο δεν θα το συνιστουσα γιατι θα γλυστραει.

 

παντως εγω τις κιθαρες μου τις εχω μεσα στις βαλιτσες γιατι το υγρομετρο που εχω ανεβοκατεβαινει σαν στροφομετρο σε  αυτοκινητο F1...  :o   ;D

 

PS. ειναι μια χαρα τα οργανακια μου (τα εξαχορδα, λεμε...)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εννοειται οτι οι βαλιτσες εχουν αφυγραντικα...

 

(σιγουρα θα θελουν re-activation, οποτε μερικες φορες τα βαζω στο καλοριφερ, αν και κανονικα θελουν "φουρνισμα")

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω χρόνια ολόκληρα τις ακουμπάω σε μια βάση στο δωμάτιο, άλλοτε έχω αφήσει κιθάρα στην θήκη κουρδισμένη για χρόνια και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Απλως 2 φορές το χρόνο χρειάστηκε μικρή ρύθμιση στο truss rod, την ανοιξη και το φθινόπωρο  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες εγώ λόγω έλλειψης χώρου και φόβου για χτυπήματα την κιθάρα την έχω μονίμως μέσα στη θήκη της. εντάξει, αν έχει μείνει υγρασία από το παίξιμο (μην ακούσω εξυπνάδες :o ;D 8)) αφήνω τη θήκη ανοιχτή για κανα x-ωρο και την κλείνω μετά.... Πάντως πρόβλημα δεν είχα ποτέ. Την κλασσική από την άλλη την έχω σε stand 300 χρόνια τώρα και πάλι δεν είχε πρόβλημα ποτέ. Γενικώς κατά τη γνώμη μου άμα προσέχεις λίγο δε θα έχεις πρόβλημα either way. Απλά στα stands παίζει πάντα να μην τη βάλεις καλά, ή να περάσει η μάνα σου/γυναίκα σου/αδερφός σου/φίλος σου και να της χώσει καμία, να τη βάλει στον ήλιο κλπ κλπ. Α, και αν έρχεται κάποια να βοηθάει με τον καθαρισμό του σπιτιού ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΔΕΡΦΙΑ!!!! Πρόκειται για τον χειρότερο εχθρό!!! Μία έκανε με azax τα πιατίνια του αδερφού μου που από την επόμενη μέρα έγιναν πράσινα ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

εγω συνηθως τις αφηνω ολες στις θηκες τους, με μια κλασικη εξω για προχειρη. μια κουφη "ζημια" που εχω παθει ειναι η εξης: σε μια gibson 335 που εχω εβαζα ενα κοκκινο πανι κατω απο την κιθαρα (μεσα στη θηκη, για να μην τρυπα στο κατω μερος απο το καρφι της ζωνης), και καποια στιγμη κοιταζοντας τα γεμισματα που εχει η κιθαρα στην ακρη της (purfling), ειδα οτι ειχαν παρει χρωμα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Μάγκες, επαναφέρω αυτό το θέμα γιατί πλέον είμαι κάτοχος νιτρο-κίθαρου.

 

Αντιγράφω λοιπόν από το site της Gibson:

 

What is “stand damage”?

 

Stand damage occurs when the chemicals in the rubber used on guitar stands react with the nitrocellulose lacquer used to finish our instruments. It can range from a slight discoloration to the finish to actually "eating away" the lacquer topcoat. Unfortunately, this situation is not covered under your warranty. The safest way to prevent this from happening is to cover the rubber parts of your stand with a soft cotton cloth (use guitar polishing cloths). Guitar stands should only be used to 'temporarily' store your instrument, such as on a gig. The safest place to store your instrument is in its case.

 

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Λέει λοιπόν......

Ο ασφαλέστερος τρόπος να προστατέψεις τις κιθάρες σου με nitro laquer, απο τα χημικά που βρίσκονται στα λάστιχα των guitar stands, είναι να ντύσεις τα λάστιχα με ένα βαμβακερό μαλακό ύφασμα. Ιδιαίτερα συνιστώνται τα ειδικά πανιά γυαλίσματος των κιθάρων.

και παρακάτω.....

Τα stands δεν είναι ο ενδεικτικότερος τρόπος να αποθηκεύεις μια κιθάρα, θα πρέπει να χρησιμοποιούνται περιστασιακά όπως οι gig-bag. Ο ενδυκτικότερος τρόπος είναι να αποθηκεύεις την κιθάρα στην θήκη της.  :o :o :o Σας έβαλα τα γυαλιά.

 

Πηγή: Gibson com

 

Superfunk, (φαντάζομαι ο τρόπος αυτός ενδυκνείεται και για τις jazzmaster).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να αποθηκεύεις

 

αυτη ειναι η λεξη κλειδι δηλ.οι θηκες χρησιμοποιουνται οταν θελουμε να ΜΗΝ παιζουμε την κιθαρα για 2-3 χρονια :)

 

προσωπικα τις εχω ολες εξω εδω και πολλα χρονια και οι περισσοτερες δεν χρειαζονται ουτε καν την ...6μηνιαια ρυθμιση στο Trussrod,in fact δεν νομιζω να εχω ρυθμισει το truss rod στις tele μου εδω και καμμια...δεκαετια... :) :) και τα μπρατσα τους ειναι ...τουφεκια.... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου