Προς το περιεχόμενο

Αρχαριος με την απορια των μαγνητων!


leond

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.βρισκομαι στη φαση αγορας ηλεκτρικης κιθαρας(δν εχω ασχοληθει με αλλα μουσικα οργανα πιο πριν ουτε με κλασικη).Πηγα σε εναν μαγαζι κ μου εδειξε ο τυπος μια προσφορα των 200 ευρω(μαρκα δν θυμαμαι) κ μου ειπε οτι εχει 5 μαγνητες.Τι ρολο παιζοθν οι μαγνητες?οσο πιο πολλοι τοσο το καλυτερο?ειμαι λιγο ασχετος κ τωρα μπαινω στο νοημα.οσον αφορα την τιμη δν θελω να δωσω πολλα για αρχη.Μαζι με την κιθαρα δεινει κ ενα δεκαρι ενισχυτη με τον οποιο ειμαι ευχαριστημενος καθως μου εκανε μια επιδειξη της δυναμης του.Ευχαριστω. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

5 μαγνητες;;;; του ποτε ειναι?/:D:D:D

Αν ειναι καινουρια, μαλλον εχει 2 διπλους και 1 μονο.

Οχι δεν ισχυει το οσο πιο πολλοι μαγνητες τοσο καλυτερο οργανο. Τι μουσικο ειδος θες να παιξεις? Μεχρι ποσα λεφτα καθαρα για κιθαρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν! Να τα πάρουμε απο την αρχή.

 

Υποθέτω ότι μιλας για την προσφορά που είναι ενα κουτί με κιθάρα και ενισχυτή.

 

Για αρχή και σε αυτά τα χρήματα είναι μιά χαρά προσφορα.

 

Στο δια ταύτα τώρα...

 

Μια ηλεκτρικη κιθάρα δεν γίνεται να έχει 5 μαγνήτες. Προφανώς σου είπε ότι έχει 2 διπλούς και 1 μονό μαγνήτη.

 

Οι διπλοί μαγνήτες είναι οι δυο ακριανοί κ ο μονος ειναι στη μέση. Οι διπλοί μαγνήτες βγάζουν πιο οξύ και δυνατό ήχο και είναι για να παίζεις με παραμόρφωση κυρίως. Ο μονός είναι για καθαρα. Σαν ακουστική κιθάρα δλδ.

Περισσότερη σημασία έχει η θέση του μαγνητη. Όσο πιο χαμηλά τόσο πιο οξύς ήχος.

Δεν έχει και τόσο σημασία ο αριθμός των μαγνητών, αλλα πόσο καλοί ειναι, και σε αυτην την κιθάρα σε αυτά τα λεφτα μην περιμένεις τιποτα καλό.

 

Ο ενισχυτής δεν ειναι αναγκη να είναι δυνατός, αλλα να έχει ποιοτικό ήχο και σε αυτά τα λεφτά επίσης μην περιμένεις τπτ καλό.

 

Αυτά! ό,τι άλλη απορία έχεις, εδώ ειμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μπορεις να δωσεις 200 ε περιπου για κιθαρα μονο, εγω σου προτεινω αυτο:

http://www.thomann.de/gr/fender_squier_tele_custom_bk.htm

ενα αρκετα all round οργανο (εκτος αν θες να παιξεις μεταλ, αλλα απο rock,alternative μεχρι hard rock το χεις πολυ ανετα)

Για ενισχυτη, σου προτεινω αυτον:

http://www.thomann.de/gr/orange_cr10.htm

 

Αν μπορεις να δωσεις αυτα τα λεφτα, νομιζω πως ειναι ενας συνδυασμος που θα σου κρατησει παρεα για πολυ καιρο στις μουσικες διαδρομες σου! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει δίκιο ο deadendmind. Ενα κακό όργανο θα το πληρώσεις 2 φορες. Αυτά που σου πρότεινε ο deadendmind είναι πολύ καλό πακέτο και αξίζει τα 100 ευρώ παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγόρασα προ καιρού μια squier affinity strat για 155Ε από θωμά

 

πραγματικά δυσκολευομαι να πιστέψω πως υπάρχει αρχάριος για τον οποίο δεν θα αρκούσε αυτό το όργανο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ηλεκτρικη κιθάρα δεν γίνεται να έχει 5 μαγνήτες. Προφανώς σου είπε ότι έχει 2 διπλούς και 1 μονό μαγνήτη.

 

Φυσικά και γίνεται και είναι αυτή: http://www.prsguitars.com/513/index.html Αντί για δύο διπλούς έχει 5 μονούς, οι 4 σε διάταξη που να μοιάζουν με 2πλους. Αν θυμάμαι καλά,παλιότερα ο Takis είχε κάνει λόγο για το πόσο τέλεια σπλιτάρονται οι 2πλοι σε 1 prs που είχε παίξει. Τάκη μου αν έπαιξες με την συγκεκριμένη, ελπίζω να κατάλαβες τον λόγο :wink:

Βέβαια καμιά σχέση η prs με αυτές που είδες, οπότε μιλάμε για 3 μαγνήτες: 2 διπλούς και 1 μονό.

 

Τώρα για αγορά κιθάρας στα 200¤ είναι πολλές αυτές που θα σου κάνουν δουλειά για αρχή. Για παράδειγμα αν θες να παίξεις μεταλ, υπάρχουν διάφορα πακέτα από την bcrich και την ibanez (αν και γι' αυτή δεν κόβω το κεφάλι μου ότι βγάζει). Αν θες πιο ροκ καταστάσεις κοίτα τις squier affinity strat και squier tele custom που σου πρότεινα τα παιδιά.

 

Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος στο τι θες να παίξεις.

 

Α ναι.... Και όχι. Περισσότεροι μαγνήτες δεν συνεπάγονται καλύτερο ήχο.

 

 

Και μια και λες ότι δεν ξέρεις και πολλά από κιθάρες, δες εδώ http://en.wikipedia.org/wiki/Electric_guitar να πάρεις μια πρώτη ιδέα.

 

Edit: Το όνομα του quote δεν παίζει απολύτως κανένα ρόλο, απλά ήθελα να δείξω την κιθάρα :mrgreen:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι διπλοί μαγνήτες βγάζουν πιο οξύ και δυνατό ήχο και είναι για να παίζεις με παραμόρφωση κυρίως. Ο μονός είναι για καθαρα. Σαν ακουστική κιθάρα δλδ.

Περισσότερη σημασία έχει η θέση του μαγνητη. Όσο πιο χαμηλά τόσο πιο οξύς ήχος.

Δεν έχει και τόσο σημασία ο αριθμός των μαγνητών' date=' αλλα πόσο καλοί ειναι, και σε αυτην την κιθάρα σε αυτά τα λεφτα μην περιμένεις τιποτα καλό.

 

Ο ενισχυτής δεν ειναι αναγκη να είναι δυνατός, αλλα να έχει ποιοτικό ήχο και σε αυτά τα λεφτά επίσης μην περιμένεις τπτ καλό.

[/quote']

 

Βρε λαμπροτζίτζη, ΤΙ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ είναι αυτή?

 

Πού ακούστηκε, οι διπλοί να έχουν πιο οξύ ήχο?

 

Οι μονοί προφανώς δεν είναι μόνο για καθαρά, απλά τα καθαρά είναι το ... φόρτε τους.Τόσοι και τόσοι κιθαρίστες σε όλο τον κόσμο παίζουν μια χαρά με drive και μονούς μαγνήτες*.

Αν το παιδί ενδιαφέρεται ΜΟΝΟ για metal, τότε οι διπλοί επιβάλλονται.

 

(*Αλλά ξέχασα...υπάρχει και το ΒΖΖΖΖΖ ε? :lol:)

 

 

 

Επίσης πού το άκουσες ότι όσο πιο χαμηλά ο μαγνήτης τόσο πιο οξύς ο ήχος του?

 

Ας προσέχουμε καλύτερα τι γράφουμε και κυρίως όταν δεν είμαστε σίγουροι για αυτά... :roll:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το αν ειναι διπλος ΔΕΝ παιζεί και τόσο ρόλο. Αλλα το όσο πιο χαμηλά τοσο πιο οξύς ισχύει.

 

Εγω λέω μερικά πράγματα από την πείρα μου. Ειδικές γνώσεις περι μαγνητών δεν έχω. Κ στην περίπτωση του φίλου μας ΝΑΙ ο διπλός χαμηλά θα του δώσει πιο οξύ ήχο από τον μεσαίο και τον διπλό ψηλά. Αυτό χρειάζεται να ξέρει για αρχή.

 

Και ναι του είπα να αποφύγει τον μονο σε παραμόρφωση λόγω του βουιτού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπλέκεις την θέση των μαγνητών, ή μου φαίνεται; Αυτό το κάνουν και οι μονοί και οι 2πλοι, αναλόγως της θέσης τους. Γιαυτό άλλωστε και συνήθως γίνονται και διαφορετικοί συνδυασμοί σε αυτούς τους μαγνήτες, ώστε να εκμεταλλευτούν τα χαρακτηριστικά της κάθε θέσης.

Αυτό έχει να κάνει εν μέρη με την ταλάντωση της χορδής. Παίξε unplugged την κιθάρα χτυπώντας την πένα κοντά στην γέφυρα και μετά κοντά στο λαιμό.

 

Ο Ελαβντ αυτό που κατάλαβε με το χαμηλά ήταν προφανώς το ύψος του μαγνήτη και η απόστασή του από τις χορδές

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου