Προς το περιεχόμενο

Να συστηθώ και αμέσως να ρωτήσω... (Ibanez Prestige)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας και καλώς σας βρίσκω

 

20+ χρόνια κιθαρίστας, ημιφανατικός στρατοκαστεράς, αποφάσισα να εγγραφώ στο φόρουμ αφού ήμουν lurker on & off για αρκετό καιρό...

 

Να ρωτήσω λοιπόν μια γνώμη. Σκέφτομαι να αγοράσω μια Ibanez Prestige RG αλλά ψάχνω να βρω ποια. Τα χρήματα δεν είναι πραγματικό ζήτημα αλλά δεν είναι και για πέταμα. Οπότε η απορία μου είναι αν τα φτηνότερα μοντέλα με τους IBZ μαγνήτες είναι καλύτερο value-for-money ή αν οι ακριβότερες κάνουν πραγματικά τη διαφορά. Αν έχετε και άλλα tips ή εμπειρίες ευπρόσδεκτες.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Wellcome!! H γνώμη μου είναι πως αξίζει να πας σε μια Prestige RG και να αποφύγεις τις φθηνότερες. H διαφορά στην ποιότητα κατασκευής είναι αισθητή, και ηχητικά είναι σε άλλο επίπεδο συγκρινόμενη με τις "απλές", ειδικά παιγμένη πάνω σε έναν καλό ενισχυτή. Οπότε δεδομένης και της 20χρονης εμπειρίας στην κιθάρα, πιστεύω ότι θα εκτιμηθεί η διαφορά.

Ενα ιδιαίτερο σημείο στις συγκεκριμένες κιθάρες είναι το πολύ λεπτό μπράτσο που άλλοι λατρεύουν και άλλοι μισούν. Οπότε πριν την αγορά επιβάλλεται μια τουλάχιστον δοκιμή. Για συγκεκριμένο μοντέλο εγώ θα πρότεινα την RG2550. Είναι η γνωστή συνταγή της κλασσικής πλέον RG550, με πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και ίσως το πιο αντιπροσωπευτικό μοντέλο της σειράς RG που δεν ξεφεύγει σε πολύ υψηλά επίπεδα κόστους. Για τον λόγο αυτό είναι και best seller.

Ελπίζω να βοήθησα. Για περαιτέρω πληροφορίες εδώ είμαστε.

 

http://www.thomann.de/gr/ibanez_rg2550e_gk.htm

http://www.ibanez.co.jp/world/country/frame_greece.html

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως κατοχος της RG2550 τη συστηνω ανεπιφυλαχτα μιας και προσωπικα εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος. Γενικα ολη η σειρα prestige ειναι πολυ προσεγμενη. Μια δοκιμη θα σε πεισει πιστευω :wink:

 

Απλα οπως πολυ σωστα ειπε και ο Vrass, ΠΡΕΠΕΙ να τσεκαρεις το μπρατσο για να δεις αν σου κανει, ιδαιτερα εφοσον εισαι χρονια μαθημενος σε πιο στενα και χοντρα μπρατσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απολύτως με τους προλαλύσαντες.

 

 

 

 

Απλά να σου πω αν θες να κοιτάξεις και τη σειρά iceman που είναι πολύ καλοκατασκευασμένα όργανα (ουσιαστικά η ps10II που έχω, μια μοντιφαρισμένη στα μέτρα του paul stanley είναι). Δεν ξέρω βέβαια αν σου αρέσει το σχήμα

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πολύ. Θα δοκιμάσω το μπράτσο και θα την παραγγείλω.

 

@boukaw7

Βασικά είμαι του κλασσικού σχήματος οπότε θα μείνω στις στρατόφατσες :-)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω γω; Δεν είναι θέμα χρημάτων. Το μπάτζετ μου φτάνει για την ακριβότερη RG Prestige. Αλλά γιατί να τα σκάσω αν μπορώ να πάρω π.χ. μια με τα ίδια χαρακτηριστικά εκτός από μαγνήτες και paintjob;

 

@stavrilian

Μήπως μπορείς να μου πεις εντυπώσεις για μαγνήτες και ΚΥΡΙΩΣ τρέμολο; Είχα παλιά σε μια κιθάρα μου το ορίτζιναλ Edge και γούσταρα απίστευτα. Καμιά σύγκριση;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τρέμολο που φοράει η RG2550 είναι το κορυφαίο που έχει η Ibanez αυτή τη στιγμή και είναι το ίδιο με της κορυφαίας RG, της JEM (το μοντέλο του Vai) κτλ. Οι μαγνήτες είναι επίσης οι ίδιοι με της ακριβότερης RG. Η βασικότερη διαφορά είναι στο ότι η RGT320Q είναι neck-thru με μαονένιο σώμα, ενώ η RG2550 bolt-on με σώμα basswood. Δεν πιστεύω πάντως ότι το τελικό αποτέλεσμα και οι διαφορές μεταξύ τους στην πράξη δικαιολογούν τη σχεδόν διπλάσια τιμή. Ειδικά από τη στιγμή που και η 2550 έχει άριστη ποιότητα κατασκευής-υλικών-φινιρίσματος.

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου