Προς το περιεχόμενο

Copy Protection:Watermarked. Το τέλος των σπασμένων;


IxNiLaTiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το watermark γραφεται στο export file σε κάποιο μέρος του header ή είναι μέρος του ψηφιακού ήχου;

 

Τίποτε από τα δύο. Το watermark υπάρχει μόνο στον installer του προγράμματος. Δεν υπάρχει σε κανένα από τα παράγωγά του.

 

Γιατί αν γράφεται στο αρχείο τότε θα μπορούσε κάποιος να κάνει mixdown αναλογικά και να το γλιτώσει :lol:

 

Ναι, να γλυτώσεις από το watermark και να υποστείς όλα τα υπόλοιπα του αναλογικού mixdown. ¶σε καλύτερα, να πληρώσουμε το λογισμικό. :)

Mea Culpa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

eye γιατί λες ότι το Cubase 4 δεν θα σπάσει ποτέ; Εξήγησε λίγο. Eγώ ξέρω μόνο για το 3. Αν αφήσουμε τη συζήτηση περί νομιμότητος, δεν είναι κανόνας ότι τα πάντα "σπάνε" αργά ή γρήγορα; Είναι σαν την ανθρώπινη θέληση: αν πει ο άνθρωπος ότι "Θέλω να πετύχω", θα πετύχει στο στόχο του αν δουλέψει σκληρά.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ το πιστεύω οτι δε θα σπάσει ποτέ. και δεν υπάρχει λόγος να γίνει αυτό. αν σκεφτείς πως λειτουργούσαν και καλα σαν τον ρομπεν των δασών αυτοί οι τύποι,τώρα πια με τόσα εναλλακτικά καλα daws, όπου αρκετα απο αυτά είναι και free, ποιος ο λόγος να ασχοληθούν?

 

ή μήπως του κάθε πιτσιρικά που ασχολείται με σπασμένα δε του κάνει το sx3 ή το nuendo ,έχει εξαντλήσει όλες τις δυνατότητες των προγραμμάτων και χρειάζεται οπωσδήποτε το 4?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν δεν το σπάσει ο Ρομπέν των Δασών, θα το σπάσουν οι Πειρατές της Καραϊβικής. Πάντως από ταινία κινδυνεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον τζονικέι. Απλά θέλω να δω τι θα γίνει, αλλά όχι για να το αποκτήσω έτσι. Μια χαρά είμαι με το αυθεντικό μου Cubase LE.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

eye γιατί λες ότι το Cubase 4 δεν θα σπάσει ποτέ; Εξήγησε λίγο. Eγώ ξέρω μόνο για το 3. Αν αφήσουμε τη συζήτηση περί νομιμότητος' date=' δεν είναι κανόνας ότι τα πάντα "σπάνε" αργά ή γρήγορα; Είναι σαν την ανθρώπινη θέληση: αν πει ο άνθρωπος ότι "Θέλω να πετύχω", θα πετύχει στο στόχο του αν δουλέψει σκληρά.[/quote']

 

Ασφαλώς, αλλά αυτό αφορά μόνον ταλαντούχους και εργατικούς και επίμονους ανθρώπους ΜΕ κίνητρο. Αυτός ο συνδυασμός συνιστωσών είναι σπάνιος ούτως ή άλλως, πόσο μάλλον είναι σπανιότερος όταν η όλη δραστηριότητα είναι παράνομη. Δεν είναι ένας κανόνας που ισχύει για τους πάντες και τα πάντα - αν εγώ είμαι ηλίθιος δεν θα το σπάσω ποτέ το Cubase όσο χρόνο και να μου δώσεις.

 

Αλλά η ουσία είναι αλλού: πρέπει να καταλάβετε ότι όλη αυτή η ιστορία με το "πότε θα σπάσει το τάδε πρόγραμμα" έχει ημερομηνία λήξεως. Δεν έχει νόημα να σπάσει κάποιος το Cubase4 όταν θα είναι διαθέσιμο το (ακόμη πιο προστατευμένο) Cubase5 το οποίο θα το θελουν όλοι. Ο περιβόητος H2O είχε καταφέρει να σπάσει το Nuendo3 οκτώ μήνες μετά την έκδοσή του. Όμορφα, όμορφα... αλλά αν αυτοί οι μήνες γίνουν 18, τότε φέξε μου και γλύστρησα διότι στο μεταξύ θα βγει το Nuendo4. Και δεν έχουν όλοι το ταλέντο του H2O.

 

Συνδύασέ το αυτό με την αμετροεπή τάση όσων τρέχουν εκ' πεποιθήσεως "σπασμένα" να θέλουν πάντα την τελευταία-τελευταία έκδοση και θα καταλάβεις γιατί λέω ότι αυτή η ιστορία έχει τελειώσει.

Mea Culpa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το watermark υπάρχει μόνο στον installer του προγράμματος. Δεν υπάρχει σε κανένα από τα παράγωγά του.

 

πως το γνωρίζεις αυτό; :?

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως το γνωρίζεις αυτό; :?

 

Το γνωρίζω διότι ήδη κατέχω προγράμματα που χρησιμοποιούν αυτή τη μέθοδο προστασίας - από τον εξωμουσικό χώρο. Κοινό παράδειγμα είναι το γνωστό και άριστο πρόγραμμα Total Commander (www.ghisler.com)' date=' το οποίο χρησιμοποιεί ένα software κλειδί που σου το στέλνει ο κατασκευαστής του με mail. Το κλειδί περιέχει ένα τέτοιο watermark και όταν γίνει στραβή (το ξέρω διότι έγινε ανάμεσα σε εμένα και εκείνον), αφαιρεί το δικό σου watermark από την επόμενη έκδοση του προγράμματος και το κλειδί είναι άχρηστο.

 

Ακόμη πιο κοντά στη λογική του πνευστού που αναφέρατε είναι το πρόγραμμα Edit Pad Pro, το οποίο έχει το watermark στον installer, όπως ακριβώς περιέγραψα.

 

Όπως είπα, είναι μία μέθοδος που έχει χρησιμοποιηθεί αρκετά, αν και μέχρι σήμερα δεν την είχα δει σε πρόγραμμα του ηχητικού/μουσικού χώρου.[/i']

Mea Culpa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζάμπα κόπος... Όλα σπάνε...

 

Κ μια που μιλάμε για πειρατεία, έχω screenshot να κατεβαίνει torrent με ταινία της Ματσούκα και ο βασικός seeder να είναι απο τον server του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνίου. Και μάλιστα ανεβάζουν με 450 kb/s. Με τρώει ο κω... να το ανεβάσω κάπου...

 

Modulators και Administrators με αφήνετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου