Προς το περιεχόμενο

Copy Protection:Watermarked. Το τέλος των σπασμένων;


IxNiLaTiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
Δεν ξέρω τι ακριβώς είναι το watermark στον ήχο

αλλά μάλλον θα είναι εντός του ακουστικού φάσματος.

Συμφωνώ.

 

Απλά αν στο ψηφιακό αρχείο για ένα πολύ μικρό κλάσμα του δευτερολέπτου

μπεί κάποιος κώδικας' date=' το αυτί δεν θα τον ακούει, και έτσι δεν μπορείς ούτε με φάση ούτε με EQ να το βγάλεις.

[/quote']

Νομίζω ότι αν είναι είτε χρονικά είτα φασματικά εντοπισμένο τότε θα είναι πανεύκολο να εντοπιστεί και να κοπεί π.χ. μετά το freeze. :wink:

Φαντάζομαι ότι για να είναι επιτυχημένο το καρκάρισμα θα πρέπει να γίνεται ΠΑΝΤΟΥ μέσα στο audio.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

:lol: :lol: :lol: Θέλεις τα script να τα πειράξεις ή σε πιάνει ανακατωσούρα?? :wink: :lol:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Ρε γαμώτη, που έχω εκείνο το smiley με τη φατσούλα που ξερνάει; :?

 

Ωραίο το κλιπάκι btw! Μπορεί άνετα να γίνει κομμάτι κανονικό, έχει ωραίες εναλλαγές. Καλά, αυτό είναι λογικό αφού το μελέτησες τόσο και πρόσεξες όλες τις ακολουθίες, αλλαγές φάσης και λοιπά. :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶σε μας καλέ να ξεφύγουμε.... :lol: δεν βλέπεις ότι περάμε ωραία? :lol:

 

Τι ωραία; Εδώ ο άλλος έβριζε επειδή θα του γ@ρήσουνε τον ήχο. Με το δίκιο του ανησύχησε ο άνθρωπος.

Mea Culpa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
¶σε μας καλέ να ξεφύγουμε.... :lol: δεν βλέπεις ότι περάμε ωραία? :lol:

 

Τι ωραία; Εδώ ο άλλος έβριζε επειδή θα του γ@ρήσουνε τον ήχο. Με το δίκιο του ανησύχησε ο άνθρωπος.

Όσο να'ναι... η ηχητική σοδομία είναι ένα από τα 7 αμαρτήματα. :lol:

 

 

Ιχνηλάτη, το MATLAB είναι ένα περιβάλλον αριθμητικών υπολογισμών.

 

http://www.mathworks.com/products/matlab/

 

Δεν ενδείκνυται για μουσική, εκτός αν είσαι geek ή είσαι σε διακοπές και βαριέσαι τραγικά. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρεμήστε' date=' έχετε ξεφύγει.

Η μέθοδος προστασίας στην οποία αναφέρεται ο Ιχνηλάτης και χρησιμοποιείται από το συγκεκριμένο λογισμικό ΔΕΝ ενεπλέκει κατά κανένα τρόπο τον ήχο. Το watermark είναι ένα πολύ μικρό κομάτι κώδικα που περιέχεται στον installer του λογισμικού. Έτσι, ο ίδιος ο installer επιτρέπει (όπως άλλωστε εξηγούν οι άνθρωποι) την εγκατάσταση αυτού του προγράμματος σε οποιονδήποτε αριθμό υπολογιστών.

 

Αν κάπου εδώ υποπτεύεστε ότι δεν είναι και πολύ σπουδαία μέθοδος προστασίας έχετε δίκιο: δεν είναι. Όμως έχει τα πλεονεκτήματά της: αν εγώ είχα πάρει αυτό το πρόγραμμα νόμιμα και αποφάσιζα να το χαρίσω σε όλο το ίντερνετ, τίποτε δεν θα μπορούσε να με εμποδίσει. Όταν όμως έπεφτε στα χέρια του κατασκευαστή μία από τις παράνομες κόπιες, θα ήταν απόλυτα σαφές (από την ανάγνωση του watermark) ποιος ακριβώς ήταν που αποφάσισε να κάνει αυτή τη "μοιρασιά" και τότε θα τον έπινε από την κείμενη νομοθεσία.

 

Απ' την άλλη, αν υποθέσουμε ότι υπήρχε κάποιος μάγκας χάκερ που να κάτσει να βρεί το watermark μέσα στον αρχικό κώδικα, τότε ζήτω που καήκαμε διότι (όπως εξηγούν, είπαμε) το watermark περιέχει τα στοιχεία της πιστωτικής μου κάρτας.

 

Γκαίκε;[/quote']

 

+100 στον Wow!. Ακριβώς αυτά ήθελα να πω κι εγώ (όχι με τόσες λεπτομέρειες). Το πόσες προστασίες έχω δει να σπάνε δεν λέγεται... οι δυο τελευταίες εκδόσεις του Cubase, σαν copy protection, είχαν (και έχουν) μια πολύπλοκη διαδικασία "μπερδέματος" των δεδομένων σε πίνακες περιοχών της RAM, και αυτή η διαδικασία επιβάρυνε τον υπολογιστή με latency επειδή γινόταν πάντα στο background. Ε, έσπασε κι αυτή και τι κατάλαβαν;

 

Tώρα το αν θα μπορεί ή όχι να δημοσιεύσει ένας δημιουργός τη δουλειά του... ένα wav ή mp3 θα παίζεται από όλους νομίζω. ¶σε που η συλλογή προσωπικών δεδομένων των προστασιών αντιγραφής, αλλά και από την RIAA, πάει σύννεφο πολλά χρόνια τώρα, και κάθε φορά γίνεται κατακραυγή και ηρεμούν... μέχρι να την ξαναρχίσουν, όπως με αυτό το watermark.

 

 

ΥΓ. Τι είναι το Matlab; H πηγή των εφιαλτών μου...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+100 στον Wow!.

 

Ευχαριστώ για την υποστήριξη. Διευκρινίζω ότι σκοπός της παρέμβασής μου ήταν να καθησυχάσω τις ανησυχίες όσως πίστεψαν ότι αυτή η μέθοδος προστασίας αφορά παρεμβάσεις στον ήχο. Κατά τα άλλα, όπως ξέρουν οι παλαιότεροι, υπενθυμίζω ότι είμαι ρητά ενάντιος σε οποιαδήποτε έκνομη χρήση λογισμικού. Επίσης, όπως έχω υποστηρίξει παλαιότερα, θεωρώ ότι αυτή η υπόθεση έχει λήξει: το Cubase 4 ούτε έσπασε ούτε θα σπάσει, και τα ίδια τα πνευστά (για τα οποία συζητούμε) δεν υπάρχουν πουθενά σπασμένα στο ίντερνετ - όπως μας δήλωσε και πριν λίγο καιρό κάποιο άλλο μέλος του φόρουμ.

Mea Culpa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εye ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θέλω μία διευκρίνιση:

 

Το watermark γραφεται στο export file σε κάποιο μέρος του header ή είναι μέρος του ψηφιακού ήχου; Γιατί αν γράφεται στο αρχείο τότε θα μπορούσε κάποιος να κάνει mixdown αναλογικά και να το γλιτώσει :lol:

 

Και κάτι άλλο: εκτός απο τα dongles και τα serials με ξενερώνει και κάτι άλλο:

βαραίνουν το πρόγραμμα και μου τρώνε cpu για να κωδικοποιήσουν το κωλοwatermark τους ενώ θα μπορούσα να την κάνω αυτή τη δύναμη κάτι άλλο. Με τη λογική ότι για να είναι δύσκολο να αποκωδικοποιηθεί θα είναι δύσκολο και να κωδικοποιηθεί, οπότε δεν θα είναι και ό,τι πιο χαλαρό για τον επεξεργαστή, από τη στιγμή που τον στρεσσάρει ήδη το νουεντο που σε κάθε κλίκ του ποντικιού χρησιμοποιεί την cpu-hungry usb port για να βεβαιωθεί ότι το κωλοντονγκλ τους είναι στη θέση του! :evil: σορρυ αλλα τα έχω πάρει γιατί σε κάθε έκδοση κάνουν πιο πολλές βελτιστοποιήσεις στο copy protection παρά στο λειτουργικό μέρος του προγράμματος :evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου