Προς το περιεχόμενο

Yamaha RBX JM2 ή κάτι άλλο....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν σκοπεύω να πάρω -όχι σύντομα απαραίτητα- ένα μπάσο από 5χορδο και πάνω....Το μελέτησα αρκετά και αφού με το 4χορδο θέλω να παίξω κάποια πράγματα παραπάνω αλλά δε μου το επιτρέπει η απουσία της B, κατέληξα στο να πάρω ένα 5χορδο ή εξάχορδο.....Βασικά είναι το στυλ μουσικής, το εύρος κλιμάκων και γενικά η ριφολογία της μπάντας μας τέτοια που μου επιβάλει κάτι τέτοιο....Συνεπώς δε θα ήθελα να πάμε σε συζητήσεις του στυλ "γιατί 5χορδο και όχι 4χορδο;" κλπ.....

 

Η πρώτη μου σκέψη ήταν αυτή εδώ....

RBX-JM2-2.jpg

 

δηλαδή Yamaha RBX JM2....Για τους ανίδεους (:lol:) είναι το πάλαι ποτέ signature μπασο του αγαπητού Μyung.....

 

 

Οπωσδήποτε είναι για μένα ιδανική λύση (στα 950 ευρώ παρακαλώ)...Το μόνο που προβληματίζει είναι το ότι είναι εξάχορδο. Δηλαδή μήπως είναι υπερβολή να κάνω μια τέτοια κίνηση τη στιγμή που 5χορδο μπάσο δεν έχω καν ακουμπήσει;

 

Ακούω προτάσεις.....

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερβολή δεν είναι... οκ, τις πρώτες μέρες θα σε μπερδέψει αρκετά, αλλά μετά από μια-δυο βδομάδες δεν θα έχεις πρόβλημα. Προσωπικά, να φανταστείς, το ίδιο μου κάνει είτε παίζω 4/5/6χορδο, είτε διαφορετικό scale (34' και 35'). ¶ρα, θεωρώ υπερβολή τις γκρίνιες!

 

Πρόσεξε όμως: το συγκεκριμένο έχει πολύ tight spacing, που σημαίνει δυσκολότερο slap. Βέβαια, δεν έχει φτιαχτεί για αυτό το σκοπό, και για αυτό που υποτίθεται πως κάνει (αξιοποίηση και των 6 χορδών/24 τάστων-λολ) είναι οκ!

 

Επειδή έχω το RBX6JM (από σπόντα, αλλά δεν το αποχωρίζομαι!), είναι απίστευτα γρήγορο! Απροσδόκητα καλή Β, αλλά όπως είπα η ταστιέρα είναι εντυπωσιακά γρήγορη! Όμως, έχει ουδέτερο ήχο- ο οποίος σε ηχογραφήσεις βγαίνει πολύ καλός, σε live μου φαίνεται κάπως αποστειρωμένος. Από την άλλη, αυτός είναι ο χαρακτήρας του- ένας ντράμερ/ηχολήπτης που συνεργάζομαι το λατρεύει να φανταστείς...!

 

Για τον αριθμό των χορδών, πιστεύω πως είναι θέμα συνήθειας. Το ερώτημα είναι κατά πόσο θέλεις ένα 6χορδο μπάσσο- θα παίζεις μυστήρια chords και ατέλειωτα upper register σόλο; Αυτό το ξέρεις μόνο εσύ και δεν παίρνω καν θέση...!

 

Πάντως καλές κριτικές έχουν πάρει τα RBX6JM, ιδίως στον κατασκευαστικό τομέα. Θα σου έλεγα όμως να τσεκάρεις και κάποια ibanez 6χορδα, στα ίδια λεφτά, τα οποία μου άφησαν καλές εντυπώσεις.

 

Από κει και πέρα, αν σκοπεύεις να παραγγείλεις από έξω κτλ, οι προτάσεις είναι άπειρες! Το θέμα είναι πως, φαντάζομαι, είναι δύσκολο να πάρεις γνώμες μιας και δεν είναι και η πιο δημοφιλής επιλογή το 6χορδο.

 

Έχε μου εμπιστοσύνη πάντως- δεν είναι τίποτα, ένα απλό μπάσσο είναι. Λίγες μερούλες και συνήθισες. Το γιατί να πληρώσεις όμως για +2 χορδές είναι ερώτημα που μπορεί να απαντηθεί μόνο από σένα...

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν κοίταγα για μπάσο είχα παίξει με κάποια καλα Yamaha και μου αρέσαν πολύ. Αν είναι πάντως να καταλήξεις σε Yamaha σκέψου πολύ σοβαρά να το πάρεις απ'έξω, γιατί οι τιμές του νακα έχουνε χαοτική διαφορά προς τα πάνω.

 

Βy the way, πανέμορφο το RBX JM2... 8)

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H "γρηγορη" ταστιέρα και η καλή B είναι κάποια από τα οποία θα ήθελα πολύ από το μπάσο αυτό (ή τέλος πάντων το μπάσο που θά πάρω) και πραγματικά με ενθουσίασε το γεγονός αυτό......

 

 

Από τη στιγμή λοιπόν που με μόλις 950 ευρώ (είναι όντως λίγα ή εμένα μου φαίνονται;) μπορώ να έχω στα χέρια μου ένα τέτοιο μπάσο μάλλον θα το χτυπήσω.....Από κει και πέρα θέλω και άλλες γνώμες.....

 

Υπόψιν είχα ρωτήσει πρόσφατα στο Νάκα στην Αθήνα και μου είπε ότι προς το παρόν δε το έχει. Θα ξαναπάρω τηλ και θα ρωτήσω για να το απασχολήσω λίγο.....:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρόσεξε όμως: το συγκεκριμένο έχει πολύ tight spacing, που σημαίνει δυσκολότερο slap.

 

δεν παίζω καθόλου σλαπ....

 

 

 

Οταν κοίταγα για μπάσο είχα παίξει με κάποια καλα Yamaha και μου αρέσαν πολύ. Αν είναι πάντως να καταλήξεις σε Yamaha σκέψου πολύ σοβαρά να το πάρεις απ'έξω' date=' γιατί οι τιμές του νακα έχουνε χαοτική διαφορά προς τα πάνω.[/quote']

 

ε δεν τρελαθήκαμε κιόλας.... 8) :lol: :lol:

 

http://www.thomann.de/gr/yamaha_rbx_jm2_ppm.htm

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου