Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτροακουστική και τρίξιμο...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Πέρσι το καλοκαίρι αγόρασα την ηλεκτροακουστική Martin 00CXAE.Τοτε μου την έδωσαν με 11αρες χορδές, αλλά σύντομα τις άλλαξα σε 10άρες γιατί με βόλευαν καλύτερα.Η κιθάρα γενικά από ήχο είναι αστέρι, όμως το πρόβλημα είναι οτι με 10αρες χορδές τρίζει. Θέλω λοιπόν τη γνώμη σας:

i) Αν αλλάξω χορδές και βάλω πχ 12άρες το πρόβλημα θα διορθωθεί?

ιι)υπάρχει περίπτωση απο την απευθείας αλλαγή από 10αρες σε 12αρες το μπράτσο να γίνει σα "σίγμα τελικο" ή δεν θα υπάρχει πρόβλημα?

ιιι)Μήπως το πρόβλημα βρίσκεται αλλού και πρέπει να την πάω για ένα γενικό setup?

iv)μήπως λέω μ****ιες?!!!!! :lol:

Η κιθάρα έτριζε λίγο και με τις 11αρες τότε που την πήρα, όμως όχι τόσο πολύ, σε βαθμό που δεν ενοχλούσε καθόλου.

Πάντως από όσο την έχω ψαχουλέψει το τρίξιμο προέρχεται από την επαφή των χορδών όταν πάλλονται, με τα τάστα.

Οποιαδήποτε πρόταση ευπρόσδεκτη!

 

ΥΓ. Sorry για το μεγάλο ποστ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Αν αλλάξω χορδές και βάλω πχ 12άρες το πρόβλημα θα διορθωθεί?

Πιθανότατα ναι. Αλλά μάλλον δεν χρειάζεται. Προσωπικά θεωρώ τι 11ρες καλή επιλογή για ακουστική αλλά αν προτιμας τις 10άρες και τρίζει τότε μάλλον χρειάζεται ρύθμιση (λασκάρισμα) το trussrod. Αν δεν ξέρεις πως γίνεται, καλύτερα πήγαινέ την σε μάστορα. Αν αισθάνεσαι σίγουρος, βρες το κατάλληλο allen κλειδί και φέρε τη σχετική βίδα 1/4 - 1/2 της στροφής αριστερόστροφα (σαν να την ξεβιδώνεις). (Η βίδα πρέπει να είναι μέσα στο άνοιγμα για τον ήχο προς τη βάση του μανικιού.) Το αποτέλεσμα θα είναι σε κάποιο βαθμό άμεσο αλλά κρίνε το μια μέρα μετά ώστε το μανίκι να έχει ισορροπήσει στη νέα του κατάσταση. Αν μειώθηκε το τρίξιμο αλλά δεν εξαφανίστηκε μπορεί να θέλει άλλο (π.χ. 1/4 της στροφής) λασκάρισμα.

 

 

υπάρχει περίπτωση απο την απευθείας αλλαγή από 10αρες σε 12αρες το μπράτσο να γίνει σα "σίγμα τελικο" ή δεν θα υπάρχει πρόβλημα?

Κανονικά δεν υπάρχει πρόβλημα, απλά αν αλλάζεις νούμερο χορδές(ιδιαίτερα αν αλλάζεις 2 νούμερα) πρέπει να τσεκάρεις αν χρειάζεται ρύθμιση το relief (η κύρτωση) του μανικιού και αν ναι να την ρυθμίζεις από την προαναφερθείσα βίδα. Όχι βέβαια ότι κάνει καλό να αλλάζεις από 8άρες σε 12άρες κάθε 3 και λίγο.... Καλό είναι να αποφεύγονται οι συνεχείς εναλλαγές της τάσης των χορδών. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θεωρώ τι 11ρες καλή επιλογή για ακουστική αλλά αν προτιμας τις 10άρες και τρίζει τότε μάλλον χρειάζεται ρύθμιση (λασκάρισμα) το trussrod.

 

Κανονικά δεν υπάρχει πρόβλημα' date=' απλά αν αλλάζεις νούμερο χορδές(ιδιαίτερα αν αλλάζεις 2 νούμερα) πρέπει να τσεκάρεις αν χρειάζεται ρύθμιση το relief (η κύρτωση) του μανικιού και αν ναι να την ρυθμίζεις από την προαναφερθείσα βίδα. Όχι βέβαια ότι κάνει καλό να αλλάζεις από 8άρες σε 12άρες κάθε 3 και λίγο.... Καλό είναι να αποφεύγονται οι συνεχείς εναλλαγές της τάσης των χορδών. :wink:[/quote']

 

Οκ ευχαριστώ για την πληροφορία γιατί το 'χα έννοια μήπως τα παίξει το μπράτσο από την αλλαγή 2-3 νούμερα!

 

Πλέον ευτυχώς δε με πειράζει η αλλαγή σε 11αρες έχω συνηθίσει τις πιο βαριές χορδές!

Το σκέφτηκα κι εγώ για το μπράτσο και δεν υπάρχει πρόβλημα ξέρω να το ρυθμίζω(πρόσφατα έφερα στα ίσια του ένα αρκετά παλιό μπάσο Stagg, που το μπράτσο του θύμιζε κάτι σαν... αυτό c.jpg :lol:), όμως το κοίταξα και είναι μια χαρά, και έχει και το ελάχιστο relief που χρειάζεται. Μήπως θα έπρεπε να ανεβάσω λίγο τον καβαλάρη στη γέφυρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Πονάνε τα δάχτυλά μου! Πήρα μια ηλεκτρακουστική Takamine και ήρθε θαρρώ με 12άρες Dadarrio! Χρειάζομαι αλλαγή επειγόντως σε 10άρες...Ελπίζω να μην αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα.

Stuck to heavenly melodies...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδάκια, αν σας αρέσουν ηχητικά οι 10ρες στην ακουστική, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Το πρόβλημα είναι ότι συνήθως οι ακουστικές με 10ρες ακούγονται σαν τενεκέδες (ξεγάνωτοι).

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδάκια, αν σας αρέσουν ηχητικά οι 10ρες στην ακουστική, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Το πρόβλημα είναι ότι συνήθως οι ακουστικές με 10ρες ακούγονται σαν τενεκέδες (ξεγάνωτοι).

 

¨Εχω την εντύπωση ότι έχει 12άρες πάνω καθότι δεν είμαι και το πλέον έμπειρο μάτι...Είναι σαν συρματόσχοινα! Εγώ προσωπικά αδυνατώ να παίξω ώρα με τέτοιες χορδές. Αν όντως είναι 12άρες, τότε να δοκιμάσω τις 11άρες. Καμμία αντίρρηση. Απλά μου φαίνονται εξαιρετικά δύσκολες αυτές και σκέφτομαι μήπως και οι 11άρες δεν με εξυπηρετήσουν. ΡΕ,ΛΑ,ΜΙ είναι σχοινιά κανονικότατα για τα σώβρακα της κυρα-Κατίνας απέναντι....

Stuck to heavenly melodies...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, το ότι σου φαίνονται σκληρές οι 12άρες, πιθανώς να είναι κ θέμα setup...

 

Εκτός κ αν εννοείς ότι σου φαίνεται σκληρή στα bends, που με 12άρες είναι όντως ένας μικρός άθλος  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, το ότι σου φαίνονται σκληρές οι 12άρες, πιθανώς να είναι κ θέμα setup...

 

Εκτός κ αν εννοείς ότι σου φαίνεται σκληρή στα bends, που με 12άρες είναι όντως ένας μικρός άθλος  ;D

 

Το πρόβλημα είναι ότι γενικώς μου φαίνονται σκληρές και πονούν απίστευτα τα δάχτυλα του αριστερού μου χεριου-πατούρες! Για μικροσηκωματάκια δεν το συζητώ.Είναι εφικτά σε πολύ χαμηλά τάστα...

Stuck to heavenly melodies...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικώς για να αλλάξω δωδεκάρες με δεκάρες στην ηλέκτρακουστική μου, θα πρέπει να χαλαρώσω λιγάκι και τη βέργα ή δε χρειάζεται? Αν δεν είναι απαραίτητο να μην την πειράξω δεδομένου ότι δεν θέλω να βάλω άσκοπα χέρι σε καινούρια κιθάρα που αγοράστηκε με...αίμα :-X

Stuck to heavenly melodies...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυπικά ναι αλλά θα το δεις μόνο αφού βάλεις τις καινούριες χορδές και αφήσεις το μπράτσο να προσαρμοστεί στη νεα τάση.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου