Προς το περιεχόμενο

Forensick Home Productions :P


animae

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε μου κι εμένα μου άρεσε πάρα πολύ αυτή η ..μπαλάντα  ;D ;D τα σπάει  ;)

 

Τώρα σχετικά με την παράγωγη, μπορώ να σου δώσω λίγα tips που βοήθησαν εμένα να κάνω καλύτερες παραγωγές

1. Από το EZDrummer, να χρησιμοποιείς το pop/rock set, μη σε ξεγελά που είναι πιο μικρό, έχει πιο αληθινό ήχο από το drumkit from hell(που είναι λες και παίζεις με τενεκέδες)

2. Δοκίμασε να περάσεις κομπρέσσορα με χαμηλό ratio και μεγάλο release στην μπότα και ανέβασε με eq τις μεσαίες ώστε να την κάνεις πιο στακάτη και να μην "μπουκώνει" όταν παίζει σε ηχοσύστημα

ελπίζω να σε βοηθήσουν αυτά αν και γενικά το χεις ;) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

1. Από το EZDrummer, να χρησιμοποιείς το pop/rock set, μη σε ξεγελά που είναι πιο μικρό, έχει πιο αληθινό ήχο από το drumkit from hell(που είναι λες και παίζεις με τενεκέδες)

2. Δοκίμασε να περάσεις κομπρέσσορα με χαμηλό ratio και μεγάλο release στην μπότα και ανέβασε με eq τις μεσαίες ώστε να την κάνεις πιο στακάτη και να μην "μπουκώνει" όταν παίζει σε ηχοσύστημα

ελπίζω να σε βοηθήσουν αυτά αν και γενικά το χεις ;) ;)

 

Πολύ χρήσιμες συμβουλές αυτές! Ήθελα κάποιες τέτοιοτ είδους.

Θα τις δοκιμάσω συντομότατα και θα ακουσεις το αποτέλεσμα :)

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ήρθε η ώρα να ακούσεις τον tugito . ;D

Κατα εμέ το κομμάτι ειναι αρτια τεχνικό και μελωδικό και ειναι υμνος για κάθε σεβασμιότατο headbanger που έχει λιώσει τα παντελόνια του απο τα σουρσίματα στα πατώματα νυχτερινών νταρκ κλαμπ (εγώ ειμαι αυτός λίγο παλιότερα). Το κομμάτι με πόρωσε κι ας ειναι πιο μεταλάδικο απο τα γουστα μου.. Ευγε.

Απο κει και πέρα πάμε στο ηχητικό.

Το κομμάτι δεν εχει τα ντραμς που σπερνουν και σπανε ηχοληπτικά αλλά έχει χαρακτήρα. Αν τώρα θέλουμε να το πάμε πιο στανταρντ ηχοληπτικά απλά δώσε λίγο πιο μπάσα στο ταμπουρο να αποκτήσει όγκο, επίσης δώσε του +3db στανταρντ και δώσε επίσης στην μποτα μπασες συχνότητες (εκεί που ειναι η ατάκα της) και κόψε τις ψηλές της. Δώσε τέλος σαν εφε καθαρά πειραματικά reverb στα πιάτα όλα να δημιουργήσουν μια ογκοατμόσφαιρα 7 μεγατόνων και θα σπερνει το σετάκι. Φυσικά στο output των ντραμς στο τέλος χώνεις εναν punchy compressor να τα κάνει όλα power.

Αναμενω νέο μιξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...(που ήμουν σίγουρος ότι δεν θα μπούν φωνητικά -"έχω βρογχικό άσθμα") το άκουσα πιο άνετα....(την πρώτη φορά είχα ένα φόβο...  :lol:  :lol:  :lol: )

 

μα αφού λέει το παιδί εξ αρχής ότι είναι instrumental..... :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:

 

Ναι, όπως επίσης λέει ότι είναι γεματο μελωδια...  :P

 

Αν και δεν είναι (πλέον) το στύλ των ακουσμάτων μου, μου άρεσε.  ::)

Το μπάσσο είναι έλλειπες και αυτό πιστεύω ότι χαλά αρκετά το δέσιμο κιθάρας-drums. Υπάρχει μια μεγάλη ασυνέχεια – κενό.

 

Κομπρέσσορες και reverb σίγουρα βοηθάνε αλλά τίποτα δεν είναι ισάξιο με μια κανονική drums και έναν καλό μουσικό. Αν η βάση δεν είναι ok...μπιγκ προμπλεμ!

Τα εφφέ είναι για να προσθέτουμε όχι να διορθώνουμε.

Σαν το αλάτι βρε παιδί μου... 8)

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρκετά καλό!

μπράβο σου..

εγώ θα σου πρότεινα να ανεβάσεις το overhead sto EZdrummer και να κατεβάσεις λίγο το Room....

Επίσης θα σου πρότεινα για πιο ρεαλιστικά ντραμς να κάνεις widening τα ντραμς..

Δέν κσέρω κάποιο εμπορικό πλαγκίν γιαυτό αλλά εγώ που γράφω με το Reaper τόχει μέσα απο μόνο του..

Τσέκαρε το αμα έχεις χρόνο.. http://reaper.fm/

Thumbs up mate :)

blahblahblah

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην φτιάχνω καινούργια θρέντ σε περίπτωση που υπάρχει κάτι για να ανεβάσω, άλλαξα το τίτλο "μια μικρή καφρίλα από μένα", σε αυτό που βλέπετε :)

 

Επειδή λοιπόν πήρα καινούργια κιθάρα και ζητήθηκε κλιπ, ορίστε ακόμα ένα κλιπ.

Δυστυχώς ο εξοπλισμός είναι ελάχιστον πλέον, καθώς το pod έχει ψοφήσει.

Λαθάκια κλασσικά υπάρχουν, το θέμα είναι το δάσος και όχι το δέντρο όμως :P :P

Mια σημείωση μόνο : Η SCHECTER ακούγεται ΜΟΝΟ στα ρυθμικά. Lead και καθαρά προέρχονται από την ibaneza.

 

Χαβ φαν, το τελευταίο κλιπάκι από μένα για το 2007 :)

 

http://www.box.net/shared/t22kcvaos8

 

πσ:Στο δεύτερο riff ο μαγνήτης είναι διαφορετικός από το υπόλοιπο κομμάτι καταλάθος...

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη χρονια στην Forensick Home Productions

 

Το declare μου αρεσε πιο πολυ ως θεμα και ως μιξη

Μια και μου ειναι συνηθεια να πειραζω οτι βρω σου στελνω την αποψη μου

ελπιζοντας αυτη τη φορα να ειναι πιο κοντα στα γουστα σου. ;)

 

 

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Καλη χρονια στην Forensick Home Productions

 

Το declare μου αρεσε πιο πολυ ως θεμα και ως μιξη

Μια και μου ειναι συνηθεια να πειραζω οτι βρω σου στελνω την αποψη μου

ελπιζοντας αυτη τη φορα να ειναι πιο κοντα στα γουστα σου. ;)

 

 

 

Άμα σου πω ότι δεν το είχα δεί τόσο καιρό :o

Ξαναέγραψα κιθάρες και μπάσο, και ήρθε αρκετά κοντά στην δικιά σου οπτική, θα το ανεβάσω τις επόμενες μέρες :)

 

 

 

Αγαπητοί μου συμφορουμίτες, είπα να μοιριστώ τον ενθουσιασμό μου για ένα καινούργιο κομματάκι που έγραψα. Όπως είπα ο ενθουσιασμός με συνεπήρε 8) και έτσι το κομματάκι έχει αρκετές ηχητικές* ατέλειες, λείπει το μπάσο,αλλά παρολαυτά επειδή δεν πρόκειται να ασχοληθώ στο προσεχές κοντινό μέλλον με το άθλημα, είπα να το ανεβάσω.  :D

Είναι αρκετά διαφορετικό από αυτά που έχω ανεβάσει μέχρι τώρα :)

 

Αυτά.

 

Περιμένω σχόλια  :o

 

http://www.box.net/shared/xwnm8hw088

 

 

[move]*και κυρίως εκτελεστικές[/move]

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αααααχχχχχ..... Καπως ετσι αρχιζουν ολοι και μετα ουτε μια καφριλα δεν μπορουν να γραψουν :'(

Γιατι... γιατι... Ρε συ... μπας και γερνανε???? ;D ;D ;D

 

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου