Προς το περιεχόμενο

Tι καταφερνω με 100 ευρω?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπεριζω.

Μεταφερω αυτουσιο το ποστ μου απο αλλο φορουμ :?

 

Εχω λοιπον στην τσεπη μου 100 ολοκληρα ευρω τα οποια με γαργαλανε και θελω να τα ξεφορτωθω καπου :D

 

Επειδη δεν χρειαζομαι κατι, και ολα πανε καλα (δοξα το θεο), ειπα να τα επενδυσω σε κιθαριστικο εξοπλισμο.

 

Στην αρχη σκεφτηκα να παρω ενα mesa boogie triple rectifier με 2 καμπινες 4*12, αλλα κατι δν μου καθοταν καλα. Μετα σκεφτηκα να παρω καποιον diezel VH4 με 4*10 καμπινα αλλα παλι κατι δεν κολλαγε. Μετα ειδα οτι εχω ηδη ενισχυτη πολλακις καλυτερο απο αυτα τα φτηνιαρικα κατασκευασματα :D (βλεπε υπογραφη μου) οποτε δεν χρειαζομαι κατι απο κει μερια.

 

Μετα σκεφτηκα για κιθαρα... μια gibson custom les paul σε ροζ χρωμα, καποια lag ή suhr, μια custom shop stratocaster, μια 1968 explorer ή κατι παρομοιο. Αλλα μετα ειδα οτι ειναι ελαχιστα εξω απο το μπατζετ μου, και επειδη βαριεμαι μεχρι να μαζεψω τα επομενα νοικια, αποφασισα κατι αλλο:

 

Να παρω μαγνητες για την Epiphone LP special μου Grin

 

Οποτε θελω καμια λυση μεχρι τα 100 γιουρια. Τωρα φυσικα πρεπει να πω τι παιζω/ακουω χμμμ....

Λοιπον επειδη η κιθαρα εχει 2 διπλους, σκεφτηκα να παρω καποιον γκαζωμενο μαγνητη για τα μεταλιαρικα παιξιματα, και εναν καπως πιο vintageαρικο για τα κλασσικα ροκ/μπλουζ.

 

Απο μαγνητες δεν το εχω ψαξει... ουτε τιμες ουτε τιποτα... καταρχας θελω να ρωτησω, θα αλλαξει η χροια του ηχου μου? (η κιθαρα ειναι των 160 ευρω, οποτε καταλαβαινετε τι μαγνητες φοραει....) Γιατι οσο παιζω με το ποντ, και αλλαζω απο hi gain ηχους σε πιο απαλους, ακουω οτι καπου εκει στο βαθος, υπαρχει κατι ιδιο στον ηχο... δεν ξερω πως να το πω...

 

Any help? :roll:

 

Enema.

 

Εδιτ : Οι gfs pro lipstick humbuckers τι λενε?

Εδιτ 2 : Επειδη δεν εχω την ιδια υπογραφη εδω, να σημειωσω οτι εχω laney lc15 και pod pro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Διάλεξε από εδώ. Ολο και κάτι θα βρεις. Αν και θα έλεγα να μην πας σε εξειδικευμένες λύσεις τύπου pro lipstick humbuckers.. Αλλά και πάλι οι τιμές είναι τόσο καλές που μια δοκιμή δε θα σε καταστρέψει οικονομικά... ;)

 

http://store.guitarfetish.com/humbuckers.html

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με ενδιαφέρει κι εμένα, για vintage όμως ήχο, οπότε αναμένω απαντήσεις για όσους ξέρουν από gfs

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vrass ωραιο το λινκ. Πραγματικα δεν το ειχα ριξει ουτε μια ματια!

 

Λοιπον λεω για bridge

http://yhst-50206111187217.stores.yahoo.net/gfsporacrpok1.html

για τις μεταλοκαταστασεις

 

και για τα vintaτζοροκμπλουζ, αυτον σε νεκ

http://yhst-50206111187217.stores.yahoo.net/gfsprhugococ.html

 

Ειναι μεσα στο budjet μου... και δεν με βλεπω να παιρνω καινουρια κιθαρα για πολυυ καιρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ίδιο για τη θέση bridge σκεφτόμαι-λιγουρεύομαι και εγώ. Τώρα ο άλλος δεν ξέρω πως θα δέσει μαζί του, αλλά φαίνεται καλή σαν ιδέα για δοκιμή... Εχουμε γεμίσει sd '59 στα neck... Λες να πάρω και εγώ για την explorer μου??? Το άλλο που θα έκανα σαν καλός κάπρος είναι να βάλω rails και στις δύο θέσεις. Επίσης για neck ενδιαφέρον μου φαίνεται και αυτός..

http://yhst-50206111187217.stores.yahoo.net/alfatpafbohu.html

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχας θελω να ρωτησω, θα αλλαξει η χροια του ηχου μου? (η κιθαρα ειναι των 160 ευρω, οποτε καταλαβαινετε τι μαγνητες φοραει....)

 

θα αλλαξει ΤΡΑΓΙΚΑ.Το μεγαλυτερο μερος του ηχου της ηλεκτρονικης :) κιθαρας κατα την ταπεινη μου γνωμη (και πολλων αλλων,ΜΗΝ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΤΩΡΑ Please... :roll: ) βγαινει απο τους μαγνητες οποτε αλλαζοντας τους ειναι σαν να αλλαζεις ολο το χαρακτηρα της κιθαρας..

 

 

Γιατι οσο παιζω με το ποντ, και αλλαζω απο hi gain ηχους σε πιο απαλους, ακουω οτι καπου εκει στο βαθος, υπαρχει κατι ιδιο στον ηχο... δεν ξερω πως να το πω...

 

αν παιζεις με high gain ηχους να ξερεις οτι υπαρχει ενα αξιωμα: "οσο ανεβαινει το...γκαζι τοσο πιο ΙΔΙΕΣ ακουγονται ολες οι κιθαρες" :lol:

 

Οι gfs pro lipstick humbuckers τι λενε?

 

ειναι εκπληκτικοι αλλα εχουν καθαρα VINTAGE προσανατολισμο (ΔΕΝ αγαπανε το high gain αλλα το γλυκο overdrive & το 60's fuzz & βεβαια εχουν ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ ΚΑΘΑΡΑ)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα μπορείς με λιγα λεφτά ακόμη να βάλεις Haussel, οι οποιοί μπορούν μετά να "customαριστούν'',Δηλαδή βάζεις όποιο μοντέλο θες και μετά λες στον Haussel <<θέλω πιο πολλά μπάσα, πιο πολύ output κλπ...>>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ίδιο για τη θέση bridge σκεφτόμαι-λιγουρεύομαι και εγώ. Τώρα ο άλλος δεν ξέρω πως θα δέσει μαζί του' date=' αλλά φαίνεται καλή σαν ιδέα για δοκιμή... Εχουμε γεμίσει sd '59 στα neck... Λες να πάρω και εγώ για την explorer μου??? Το άλλο που θα έκανα σαν καλός κάπρος είναι να βάλω rails και στις δύο θέσεις. Επίσης για neck ενδιαφέρον μου φαίνεται και αυτός..

http://yhst-50206111187217.stores.yahoo.net/alfatpafbohu.html[/quote']

 

Nαι ρε, μαζι σου και γω... ουτως ή αλλως, βλεπω στον θωμα οτι οι πιο φτηνοι μαγνητες αρχιζουν απο τα 40-50 ευρω... οποτε για τους καλους sd βγαινω ΧΑΛΑΡΑ οut of budget.

Επισης βλεπω απο την αλλη μερια, οτι τα gfs προϊοντα εχουν πολυ καλο value for money, οποτε τι διαολο? δεν τα δοκιμαζουμε να ξεφυγουμε λιγο απο τις κλασσικες λυσεις?

 

Αυτο περι δεσιμο μαγνητων τι εννοεις?

 

θα αλλαξει ΤΡΑΓΙΚΑ.Το μεγαλυτερο μερος του ηχου της ηλεκτρονικης :) κιθαρας κατα την ταπεινη μου γνωμη (και πολλων αλλων,ΜΗΝ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΤΩΡΑ Please... :roll: ) βγαινει απο τους μαγνητες οποτε αλλαζοντας τους ειναι σαν να αλλαζεις ολο το χαρακτηρα της κιθαρας..

 

Ωραια... αυτο θελω και γω, κατι διαφορετικο

 

ειναι εκπληκτικοι αλλα εχουν καθαρα VINTAGE προσανατολισμο (ΔΕΝ αγαπανε το high gain αλλα το γλυκο overdrive & το 60's fuzz & βεβαια εχουν ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ ΚΑΘΑΡΑ)

 

+1 για τα εκπληκτικα καθαρα (τα οποια οπωσδηποτε θελω) και για τον βιντατζιαρικο χαρακηρα. Ουτως η αλλως για τις μεταλλιες και τα καφριλικια, θα εχω τον bridge.

 

Κοίτα μπορείς με λιγα λεφτά ακόμη να βάλεις Haussel' date=' οι οποιοί μπορούν μετά να "customαριστούν'',Δηλαδή βάζεις όποιο μοντέλο θες και μετά λες στον Haussel <<θέλω πιο πολλά μπάσα, πιο πολύ output κλπ...>>[/quote']

 

Μπα, δεν μπορω να μαζεψω αλλα λεφτα, δυστηχως :( Ημαστε αυστηρα στα 100 ευρω :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί είναι που βάσει η Warwick στα μπάσσα της. Πολύ ωραίοι μαγνήτες. Δεν ήξερα ότι βγάζουν και για κιθάρες. Νόμιζα ότι είναι κάποια θυγατρική της Warwick γιατί μόνο σε αυτωνών τα μπάσα τους έχω δει.

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου