Προς το περιεχόμενο

eric johnson stratocaster ...flame maple?


ex-bokos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
....Αλλοί δε γουστάουν τις άσπρες κιθάρες' date=' ο drummer μας θεωρεί τα κόκκινα όργανα gay κτλ.

...[/quote']

 

Πες του drummer σου ότι gay είναι το μάτι του.

 

 

 

 

@taq. Τι είπες? Είπες "ξυλεία"? Πιπέρι. :lol: :lol: :lol:

 

black_pepper_powder.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσα ομως birds eye/flame one piece μπρατσα ειχα χρησιμοποιησει παλια για strat & tele μου εσπαγαν τα νευρα με την ασταθεια τους.... :roll:

 

Bird's eye maple neck και fretboard έχει η Wolfgang μου' date=' είναι του '96, το truss rod δεν χρειάστηκε να το αγγίξω ποτέ. Ίσως είναι και θέμα κατασκευής[/quote']

 

ναι γιατι οπως πολυ σωστα διαπιστωσες και μονος σου το μπρατσο ειναι ΔΥΟ κομματια (ξεχωριστο Fretboard δηλαδη......οποτε το lamination το κανει πιο γερο :wink: ) ασε που εχει και μοντερνο Truss rod.....

 

 

Και ποιότητας της ξυλείας και ποιότητας......

 

δεν τιθεται "ποιοτητα" της ξυλειας στα figured woods ,ΟΛΑ ειναι πανακριβα και σπανια (για αυτο αλλωστε τα συναντας μονο απο custom shop & πανω :wink: ) απλα ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ρε παιδι μου για μπρατσα one piece πως να το κανουμε?? (ειδικα τα BIRD'S EYE μια και ουσιαστικα προκειται για...σκουλικοτρυπες οι οποιες εχουν αποδυναμωσει το ξυλο :lol: :lol:) αλλωστε ποτε δεν ξερεις πως θα συμπεριφερθει ενα κομματι ξυλο μια και ειναι θεμα της.....φυσης... :lol: γενικα ομως τα straight grained ξυλα συμπεριφερονται πιο προβλεψιμα.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί μπρε Νίκ, να μην κάνουν, αλλά εδώ που τα λέμε δεν έχω δει και κανένα από αυτά τόξο........ με όσες κιθάρες με τέτοια μπράτσα έχω παίξει μιά χαρά ήταν.... φίλοι μου έχουν κιθάρες με τέτοια μπράτσα ..... δεν παραπονέθηκε κανείς για σκεβρώματα......

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι γιατι δεν ειναι one piece.. :wink:

 

οπως τονισα και παραπανω αρκετες φορες νομιζω ,αν ΔΕΝ ειναι one piece δεν υπαρχει προβλημα.. :wink:

 

οσες κλασσικες vintage style Fender (strat,tele) με One piece Bird's eye maple neck εχω παιξει,συναρμολογησει ηταν απελπιστικες (με απελπιστικοτερη ολων μια υπεροχη κατα τα αλλα Jerry Donahue custom shop tele.......με το που...φυσαγες το μπρατσο...επαιρνε :lol: )

 

γενικα αποφευγω τα figured μπρατσα οπως ο διαολος το...λιβανι... :lol: (ασε που δεν μου αρεσουν μια και ποτε ο Leo δεν χρησιμοποιησε τετοια ξυλα για τα μπρατσα των αυθεντικων Fender οποτε τιθεται θεμα...δεοντολογιας :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ πιθανόν γιατί δεν τσέκαρα αν όντως είναι one piece or two pieces.... και αυτό είναι αλήθεια..... βασικά δεν έχω προτίμηση αν θα είναι birds eye, hard rock maple, ή ο, τι δήποτε άλλο. Στο κάτω κάτω με στρατοκάστερς παίζω κατά κόρον σπάνια με ενδιέφερε ακόμα και το χρώμα τους. (¶μα παίζει καλά....) Αν ένα μπράτσο είναι βολικό και ποιοτικό δείχνει στην αξία του στο παίξιμο σου..... (αν σε βολεύει φυσικά) thats for sure!

Αλλά εντύπωση μου κάνει αν κάποια από αυτά τα φτιάχνουν από one piece.... περίεργο ..... δεν έχουν δει ο πρόβλημα?

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε,εδω που τα λεμε ελαχιστα κομματια (και αυτα μονο απο το CS της Fender) φτιαχνονται απο bird's eye & flame maple,πολυ δυσκολο να πετυχεις κιθαρα παραγωγης με τετοια χαρακτηριστικα.... :lol:

 

Αν το θελει ο πελατης..... (και υπαρχουν πολλοι εραστες των figured woods που δεν τους πειραζει να ρυθμιζουν συνεχεια το Truss rod φτανει να εχουν το κυριλικι του flame..... :) )

 

Εμενα παντως μου ειχε τυχει ενα φεγγαρι το πλεον απιστευτο... cbs strat του 72 με full flame maple neck (αλλα ευτυχως με round lam rosewood fretboard που ειναι οτι πιο γερο υπαρχει απο πλευρας κατασκευης....) 8O

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου