Προς το περιεχόμενο

είσοδοι-έξοδοι της audiophile 192


uvm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας παιδιά,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν η audiophile 192 της m-audio, έχει τέτοιες (και τόσες) εισόδους και εξόδους ώστε να μπορώ να έχω συνδεδεμένα ταυτόχρονα τα εξής:

1ο) την προ ενίσχυση tubepre της presonus (όπου θα συνδέω κιθάρα ή μικροφωνο),

2ο) ακουστικά και

3ο) monitors

Sorry για την ασχετίλα :oops: , αλλά έχω αρχίζει να ζαλίζομαι με τα RCA και τα TRS και δεν πολυκαταλαβαίνω τι μπορώ να συνδέω με αυτά

thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακουστικά δε μπορείς να συνδέσεις πάνω στην maudio.

όλα τα άλλα γίνονται.

 

μη μπερδεύεσαι με τα rca/ts/trs. όλα είναι τρόποι σύνδεσης in/out. το trs είναι balanced και συνήθως προτιμάται για τις pro συσκευές που έχουν πιο hot σήμα.εκει θα συνδέσεις το presonus (στο in) και τα monitors (στα out). τα rca είναι το coaxial spdif στην περίπτωση σου,δλδ ψηφιακό stereo in/out. δε το χρειάζεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακουστικά δε μπορείς να συνδέσεις πάνω στην maudio.

όλα τα άλλα γίνονται.

 

μη μπερδεύεσαι με τα rca/ts/trs. όλα είναι τρόποι σύνδεσης in/out. το trs είναι balanced και συνήθως προτιμάται για τις pro συσκευές που έχουν πιο hot σήμα.εκει θα συνδέσεις το presonus (στο in) και τα monitors (στα out). τα rca είναι το coaxial spdif στην περίπτωση σου' date='δλδ ψηφιακό stereo in/out. δε το χρειάζεσαι.[/quote']

 

ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση!

αν θέλω να ακούσω με ακουστικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση!

αν θέλω να ακούσω με ακουστικά?

 

Πιθανα θα μπορούσες να φτιαξεις ενα διακοπτακι και να επιλεγεις τι θα χρησιμοποιείς καθε φορά...Αλλιώς ενα μικτακι θα σε βολευσει....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση!

αν θέλω να ακούσω με ακουστικά?

 

Πιθανα θα μπορούσες να φτιαξεις ενα διακοπτακι και να επιλεγεις τι θα χρησιμοποιείς καθε φορά...Αλλιώς ενα μικτακι θα σε βολευσει....

 

χμμμ, καλή ιδέα το διακοπτάκι, δεν το είχα σκεφτεί, thanks nemo!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση!

αν θέλω να ακούσω με ακουστικά?

 

Πιθανα θα μπορούσες να φτιαξεις ενα διακοπτακι και να επιλεγεις τι θα χρησιμοποιείς καθε φορά...Αλλιώς ενα μικτακι θα σε βολευσει....

 

 

το line out είναι αρκετά ανίσχυρο σαν σημα για να το χρησιμοποιήσει κατευθείαν σε ακουστικά. δε θα χρειαστεί headphone amp? :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φαντάζομαι τότε θα παίζει ρόλο και το impendance των ακουστικών.

 

άλλη μια λύση είναι αυτή

 

http://www.smproaudio.com/MPATCH2.htm

 

αν δε θέλεις καποιο μικρο mixer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις :D .

Νομίζω ότι η λύση του Nemo με τον διακόπτη με βολεύει γιατί με τα ακουστικά τσεκάρω μόνο στάθμες και δεν τα χρειάζομαι για κάτι άλλο, επομένως δεν πειράζει που το σήμα θα είναι σχετικά ανίσχυρο. Επίσης είχα φτιάξει ένα switch (8 θέσεων) παλιότερα που συνδέεται στην σειριακή θύρα του PC και το ελέγχω με ένα μικρό software, οπότε αρκεί να ψάξω στα συρτάρια μου πού το καταχώνιασα :lol: . Τώρα που το θυμήθηκα, άμα ενδιαφέρεται και κανένας αλλος μπορώ να στείλω τα σχέδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου