Προς το περιεχόμενο

trinity V3 και moss κάρτα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το trinity V3 έχει και την moss κάρτα απο μονο του ή πρέπει να την αγορασω?

 

Μπορώ να βαλω στο V3 την pbs-tri για samples ή δεν γίνεται?

Μηπως χρειαζεται πρώτα να αυξησω την μνήμη του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν ξέρω αν έθεσα το ερώτημα μου λιγο απότομα ή αν το trinity είναι πολυ παλιο για να αποσχολει το forum ή αν το καλοκαιράκι πήρε αρκετούς μακρυά απο τους υπολογιστές τους!

Ξερώ ομως οτι χρειάζομαι την βοήθεια κάποιου!

please help me!!!!

Εχω μπει στη διαδικασια να ψάχνω moss για trinity v3 και δεν ξερω αν το κανω άσκοπα!

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιαδήποτε βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έθεσα το ερώτημα μου λιγο απότομα ή αν το trinity είναι πολυ παλιο για να αποσχολει το forum ή αν το καλοκαιράκι πήρε αρκετούς μακρυά απο τους υπολογιστές τους!

 

Η φύση των ερωτημάτων σου είναι τέτοια που είναι προτιμότερο και σιγουρότερο να τις απευθύνεις στην αντιπροσωπεία, εκεί που άλλωστε θα χρειαστεί να απευθυνθείς για να δεις αν υπάρχουν ακόμη αυτά τα πράγματα.

 

Φαντάσου ότι ακόμη και εγώ που είχα το V3 μέχρι πριν τρία χρόνια, δε θυμάμαι τις απαντήσεις σε αυτά που ρωτάς.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις το Trinity V3 έχεις σίγουρα και την moss που το εξομοιώνει με το Ζ1. Μία άλλη καρτα που επίσης παίρνει το όργανο είναι η plus. Υπάρχει και η ομώνυμη έκδοση (trinity plus). Το όργανο σε αυτή την περίπτωση εξομοιώνεται με το prophecy.

 

Oποιοδήποτε trinity μπορεί να πάρει τις 2 κάρτες που ανέφερα παραπάνω αλλά όχι ταυτόχρονα καθώς κουμπώνουν στην ίδια θέση.

 

Τώρα για το αν αξίζει να ψάχνεις για τη moss ή την plus, σου είπα οτι κανονικά το όργανό σου έχει την moss μέσα εκτός και αν το πήρες μεταχειρισμένο και ο προηγούμενος κάτοχος την αφαίρεσε για να την κρατήσει ο ίδιος ή να την πουλήσει ξεχωριστά. Σίγουρα πιάνει πιο πολλά αν την πουλήσει κανείς χωρίς το όργανο.

 

Δυστυχως δεν έχω το trinity καθώς έχω μεταξύ αλλων το triton le και το triton extreme με τη moss. O μόνος τρόπος για να διαπιστώσεις αν η moss είναι εγκατεστημένη στο όργανό σου είναι να δεις αν κατα τη διαδικασία εκκίνησης αναφέρεται στα option στην οθόνη. (Στο extreme έτσι γίνεται γι αυτό στο λέω). Αν δεν γίνεται έτσι τότε θα πρέπει να το ανοίξεις για να δεις με τα μάτια σου. Δεν είναι δύσκολο φαντάζομαι. (Αν κρίνω απο το extreme τότε είναι πολύ εύκολο και θα πρέπει να είναι διότι αυτά τα options είναι user installable.

 

Όσο για το sampler δεν αξίζει κατά τη γνώμη μου να ασχοληθείς.

 

Φιλικά Νίκος

Ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έθεσα το ερώτημα μου λιγο απότομα ή αν το trinity είναι πολυ παλιο για να αποσχολει το forum ή αν το καλοκαιράκι πήρε αρκετούς μακρυά απο τους υπολογιστές τους!

 

Η φύση των ερωτημάτων σου είναι τέτοια που είναι προτιμότερο και σιγουρότερο να τις απευθύνεις στην αντιπροσωπεία' date=' εκεί που άλλωστε θα χρειαστεί να απευθυνθείς για να δεις αν υπάρχουν ακόμη αυτά τα πράγματα.

 

Φαντάσου ότι ακόμη και εγώ που είχα το V3 μέχρι πριν τρία χρόνια, δε θυμάμαι τις απαντήσεις σε αυτά που ρωτάς.[/quote']

 

Η αντιπροσωπεία σιγά σιγά εγκαταλείπει και τη moss για την σειρά triton η οποία έχει σταματήσει να κατασκευάζεται απο το τέλος του 2005 και πλέον οι χρήστες εξυπηρετούνται απο το stock των κατά τόπους distributors ή των εργοστασίων. Όσον αφορά την plus και την moss για τη σειρά trinity δεν υπάρχει τίποτα. Μόνο μεταχειρισμένη αν βρεις απο internet.

 

Τέλος για να προλάβω να απαντήσω πριν καν ρωτήσεις η moss της σειράς του trinity με αυτή της σειράς του triton παρόλο που κάνουν το ίδιο πράγμα είναι διαφορετικές και δεν υπάρχει περίπτωση να βάλεις στο trinity moss απο triton.

 

Φιλικά Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεψέ με και πολυφωνικό να ήταν, αυτοί που ξέρουν γιατί το θέλουν μονοφωνικά θα το σέταραν.

 

Κι εγώ τη moss που έχω στο extreme παρόλο που έχει 6 νότεσ πολυφωνία μονοφωνικά τη βάζω.

 

Εκτός και αν θέλω παίξω ακκόρντο σε γύφτικο (τύπου πριονωτό παλμό με εντελώς κομμένα τα μεσαία) Σαν γείωση με διαρροή ενα πράγμα.

Βλέπε Λαμπίρης σε κατι πανηγύρια του Σαφέτη

 

Φιλικά Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θέλω να θέσω ένα άλλο ερώτημα και θα το κάνω εδώ για να μην γεμίζει ο τόπος threads. Αν δω βέβαια οτι δεν υπάρχει ανταπόκριση θα το κάνω ξεχωριστό topic με πιο σχετικό τίτλο για να προδιαθέσει αυτούς που είναι πιο συσχετισμένοι με το συγκεκριμένο θέμα.

 

Έχουμε και λέμε λοιπόν.

 

Πρόσφατα άκουσα ένα απο τα καλύτερα στημένα trinity που υπάρχουν για λαϊκό πρόγραμμα. (Το εννοώ δεν υπερβάλλω) Το συγκεκριμένο ήταν η έκδοση trinity plus (prophecy).

 

O ίδιοκτήτης του ανέφερε οτι οι ήχοι του μπορούν να μετατραπούν σε triton format (pcg). Η επέκταση των ήχων του trinity είναι και αυτή .pcg αλλά είναι κάτι εντελώς διαφορετικό απο τη στιγμή που τα multisamples των δύο οργάνων δεν είναι εντελώς κοινά και ούτε στις ίδιες θέσεις για να είναι εύκολη η μετατροπή.

 

Έχω το alchemist το οποίο είναι ενα software που μετατρέπει τα αρχεία pcg του trinity σε pcg. triton.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Αν φορτώσει κανείς αρχείο του trinity σε triton χωρίς να το μετατρέψει τοτε το triton όχι μόνο δεν θα το φορτώσει αλλά ούτε καν θα το δει στο μέσο αποθήκευσης. Θέλω λοιπόν να ρωτήσω τα εξής και για να είμαι πιο συγκεκριμένος θέλω να φορτώσω αρχεία απο το trinity plus στο triton extreme (moss installed).

 

1. Έχει κάνει κανείς ποτέ τη μετατροπή και να πάρει αξιόλογα αποτελέσματα όσον αφορά τους ήχους που βασίζονται στα onboard multisamples?

 

2. Oι ήχοι της plus μετατρέπονται αξιοπρεπώς σε αντίστοιχους ήχους για να παιχτούν απο τη moss του extreme?

 

3. Προσπάθησα να το κάνω αλλά το αποτέλεσμα ήταν απλά χειρότερο απο κακό. Οι ήχοι των onboard multi samples(rom) δεν ακούγονταν όλοι (λες και το triton δεν αντιστοιχούσε κανένα sample) και οι ήχοι της plus ακούγονταν χάλια στη moss. (Πολύ θόρυβος τεράστιο vibrato depth και rate και άλλα που δεν διορθώνονται καθόλου.

 

Υπάρχει κανείς που να έχει καταφέρει να κάνει τους ήχους απο το trinity να δουλέψουν για to extreme ή άλλο triton που παίρνει τη moss?

Aν ναι τα αποτελέσματα ήταν αξιόλογα? (Περίπου 90% ομοιότητα και πανω?)

 

Ευχαριστώ Προκαταβολικά

Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την βοήθεια! Νομίζω οτι τώρα μπορώ να κάνω τα μπάνια μου ήσυχος!

ααα! Να ρωτήσω την αποψη σας για το m3? To άκουσα προχθές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου