Προς το περιεχόμενο

Τρίζει το τρέμολο στη stratocaster.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στη Stratocaster μου (classic USA,91 ) παρουσιάστηκε το εξής πρόβλημα. Όταν βιδώνω το τρέμολο αυτο δεν σφίγγει στη θέση που πρέπει, παράλληλα με τις χορδές, αλλά στις 45 και στις 90 μοίρες, κρεμασμένο κάτω ή ανάποδα δηλαδή. Όταν δε πάω να το φέρω στη σωστή θέση για να το δουλέψω, βγάζει ένα ενοχλητικό τρίξιμο που περνάει στους μαγνήτες και συντονίζει και τις χορδές, πράγμα που ακούγεται. Είναι κάπως σα να έχει στραβώσει το θηλυκό στη γέφυρα.

 

Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση, παίρνει γιατρειά;

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ίσως βοηθήσει να περάσεις ένα layer μονωτικής ταινίας (λεπτό) γύρω από τα σπειρώματα και να το εφαρμώσεις πολύ καλά.

 

Το τρίξιμο θα σταματήσει σίγουρα και ίσως θα βοηθήσει με τη θέση που σταματάει.

 

Εικασία κάνω δεν το έχω δει να γίνεται πουθενά αλλά δε χάνεις και τίποτα να το δοκιμάσεις.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Ίσως βοηθήσει να περάσεις ένα layer μονωτικής ταινίας (λεπτό) γύρω από τα σπειρώματα και να το εφαρμώσεις πολύ καλά.

...

 

Καλύτερα ταινία teflon. (Η μονωτική ίσως είναι χοντρή για να καταφέρει να σταθεί στη θέση της όταν πας να το βιδώσεις....)

Πωλείται στα καταστήματα με υδραυλικά αλλά και σε αυτά με χρώματα σιδηρικά κλπ.

Τέτοια ταινία λέω...:

http://www.acmehowto.com/howto/homemaintenance/plumbing/general/teflon.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, αλλά κάπως μου έρχεται να βάλω ταινίες και τεφλόν στην κιθαρίτσα μου που φυλάω σαν κόρη οφθαλμού. Θα προτιμούσα αν γίνεται να άλλαζα κάποιο εξάρτημα, γιατί αυτήν ειδικά θέλω να την έχω σα καινούρια. Ξέρετε αν γίνεται να αλλάξω μόνο τη συγκεκριμένη υποδοχή μέσα από τη γέφυρα ή πρέπει να πάω για όλη τη γέφυρα;

 

Επίσης με παραξενεύει, αν είναι φυσιολογικό αυτό που συνέβη, μετά από 17 χρόνια βέβαια, αλλά με πολύ ελαφρή χρήση του τρέμολο σε καμιά αρμονική, χωρίς dives και άλλα προωθημένα πράματα, σε αυτήν την κιθάρα. Έχει συμβεί και σε άλλον κάτι παρόμοιο;

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στη θεση σου θα εδινα 30 ευρωπουλα και θα αλλαζα ολο το τρεμολο με αυτο

 

http://store.guitarfetish.com/usast2pohast.html

 

που και καλυτερα φτιαγμενο ειναι και καλυτερο ΗΧΟ εχει.. :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάντως λίγο teflon στο σπείρωμα δεν θα φαίνεται....ειδικά όταν το τρεμολο είναι στη θέση του.

 

Λίγο teflon διορθώνει την κατάσταση. Αυτό που προτείνει ο superfunk βέβαια είναι αναβάθμιση της κιθάρας.

 

Προσωπικά δεν έχω κανένα τρεμολο με σπείρωμα (έχω 3 pop-in όμως :wink: ) εξαιτίας τέτοιων θεμάτων που παρουσιάζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στη θεση σου θα εδινα 30 ευρωπουλα και θα αλλαζα ολο το τρεμολο με αυτο

 

http://store.guitarfetish.com/usast2pohast.html

 

που και καλυτερα φτιαγμενο ειναι και καλυτερο ΗΧΟ εχει.. :wink:

 

Το "καλύτερος ήχος" είναι πάντα σχετικό.

Μπορεί να είναι full steel αλλά αυτό έχει ως αποτέλεσμα να κάνει τον ήχο πιο πρίμο και μεταλλικό. Αν αυτό είναι καλύτερο για κάποιους τότε ΝΑΙ έχει καλύτερο ήχο, αν όμως όχι....

 

σ.σ.:Το είχα για μια περίοδο στη στρατ μου (Fender usa)

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να βάλεις στην τρύπα και στον λεβιέ λίγο WD40 σπρεύ που μπορείς να βρείς σε μαγαζί με εργαλεία η στο Carefour.

 

Επίσης πέρνα τις σχισμές στο nut με ένα μολύβι Β ή 2Β.

 

Την λύση με το teflon την δοκίμασα αλλα δεν μου αρεσε ιδιαίτερα, ασε που αν πρέπει να βάζεις και να βγάζεις το τρεμολο πρέπει να κάνεις την δουλιά απο την αρχή. Πάντως ζημιά που δεν επαναφέρεται δεν κάνει.

 

Μη δοκιμάσεις καν μονωτικές ταινίες ή παρόμοιες χαρτοταινίες γιατί θα σου μείνουν κομμάτια στην τρύπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου