Προς το περιεχόμενο

Κάρτα Ηχου και συμπιεσμένα αρχεία ήχου


giop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εάν θέλεις να αναπαράγεις MP3 από το υπολογιστή σου δεν αξίζει τον κόπο να δώσεις χρήματα για κάρτα ήχου.

Για καλώδια πάρε 2 Χ 2μετρα και ένα antaptor θυλικό mini jack σε θυλικό mini jack για να τα ενώσεις για να μην μπλέξεις με καλώδια βίσματα και κολλητήρια.

¶ν και τα μπάσα δεν έχουν κατευθυντικότητα να ξέρεις ότι ανάλογα με το που θα κάθεσαι θα ακούς και διαφορετικό ήχο γιαυτό υπολόγισε πρώτα που θα τοποθετήσεις τα ηχεία σου...και μετά προχώρα.

 

Nαι για τον υπολογιστη ειναι και κυριως mp3,αλλα συνηθως καλής ποιοτητας(πχ lame vbr2).Που και που και κανενα lossless.

Την απεκλεισα την καρτα υστερα απο τις συμβουλες που μου δωσανε και οι υπολοιποι,ευχαριστω πολυ btw.Tην προεκταση τη φοβαμαι για απωλειες λογω των πολλων συνδεσεων,οπότε σκεφτομαι να παρω ενα καλωδιο και βυσματα και να το φτιαξω μονος.

Θα ηθελα βεβαια να μην ειναι κανενα τιποτενιο,αλλα δεν ξερω απο μαρκες,ποιοτητες κλπ στα καλωδια οποτε αναγκαστικά θα παρω ο,τι βρω.

Αν τυχον έχετε να μου προτείνετε κανενα καταστημα με ειδικευση στον ηχο ή ποικιλια σε καλωδια(καρουλια),ωστε να διαλεξω το καλυτερο, θα το εκτιμουσα πολυ(για Θεσσαλονικη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλε giop,αυτή τη στιγμή βρίσκεααι στο κάτω άκρο της όλης ιστορίας. Ακούς από συμπιεσμένα αρχεία, από υπολογιστή, σε ηχεία κατασκευασμένα για χρήση σε υπολογιστή. Ο ήχος που ακούς τώρα δεν έχει καμία σχέση με υψηλή πιστότητα, είναι πιο κάτω και από το μέτριο - αυτό δε σημαίνει βέβαια ότι δεν μπορείς να τον απολαύσεις και να μάθεις να ακούς μουσική μέσα από αυτή τη κατάσταση.

 

Καμία μεμονωμένη επένδυση δεν πρόκειται να οφελήσει: για να ακούσεις κάτι καλύτερο θα έπρεπε να αλλάξεις ΚΑΙ την πηγή ΚΑΙ την κάρτα ήχου ΚΑΙ τα καλώδια ΚΑΙ τα ηχεία.

 

Οπότε (όπως σου έχουν ήδη πει αρκετοί) το καλύτερο είναι να μην κάνεις απολύτως τίποτε μέχρι να έρθει η ώρα (αν έρθει) όπου θα θελήσεις καλύτερο ήχο. Συνήθως αυτή η ώρα έρχεται επειδή πηγαίνουμε σε κάποιον φίλο μας που έχει καλύτερο ήχο και ζηλεύουμε, ή μετά από κάποια συναυλία κλπ.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην τον παιδεύεις τον άνθρωπα, να ακούει μουσική θέλει όχι να μιξάρει. αυτά τα χρήματα μπορεί να διαθέσει, αυτά και θα ακούει. και την δουλειά του μια χαρά θα την κάνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην τον παιδεύεις τον άνθρωπα' date=' να ακούει μουσική θέλει όχι να μιξάρει. αυτά τα χρήματα μπορεί να διαθέσει, αυτά και θα ακούει. και την δουλειά του μια χαρά θα την κάνει[/quote']

 

Ποιος είπε ότι οι καλές συνθήκες ακρόασης είναι καλές μόνο για μίξη; Εννοείται ότι θα κάνει τη δουλειά του, αλλά από τη στιγμή που ακούει mp3 σε τέτοια ηχεία δεν χρειάζεται να ψάχνεται στα καλώδια και να αποφεύγει τις προεκτάσεις γιατί έτσι κι αλλιως, στα ηχεία που θα ακούσει δεν υπάρχει η απαραίτητη πιστότητα ώστε να αντιληφθεί κανείς τον θόρυβο που θα προστεθεί από την προέκταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι η επομενη ερωτηση ειναι...ποιος καταλαβαινει διαφορα μεταξυ cd kai mp3 οταν το Mp3 ειναι απο τα 320 και πανω?

 

Υπάρχει σημαντική διαφορά.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι η επομενη ερωτηση ειναι...ποιος καταλαβαινει διαφορα μεταξυ cd kai mp3 οταν το Mp3 ειναι απο τα 320 και πανω?

 

Υπάρχει σημαντική διαφορά.

 

Xωρις να θελω να σε αμφισβητησω,εχεις κανει ποτε καποιο blind test? Με ηχεια και οχι headphones. Επαναλαμβανω οτι ρωταω απο περιεργεια και οχι για να σε αμφισβητησω.

Συμφωνω οτι ο ηχος που ακουω τωρα δεν ειναι και ο καλυτερος δυνατος, η ερωτηση μου για την καρτα ηχειου και το καλωδιο επρεπε να τεθει διαφορετικα:μπορει μια φθηνη καρτα ηχου και ενα φθηνο καλωδιο να αποτελεσει "bottleneck" στα συγκεκριμενα ηχεια οταν ακουω απο καλη πηγη,οπως lossless codecs ή audio-cd? Δηλαδη,ακουω τον καλυτερο δυνατο ηχο που μπορουν να μου δωσουν τα συγκεκριμενα ηχεια ή τα έχω χαντακώσει με την τιποτενια AC97?

Aπ'ότι κατάλαβα όχι, απλά ημουν περίεργος αν η καρτα ήχου επηρεάζει-και ποσο- την ποιοτητα αναπαραγωγης. Προς το παρον είμαι απολυτα ικανοποιημενος με το οικονομικο μου συστημα και θα αποφυγω να ακουσω καποιο καλυτερο μεχρι να το χορτασω :D

Φιλικα παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xωρις να θελω να σε αμφισβητησω' date='εχεις κανει ποτε καποιο blind test? Με ηχεια και οχι headphones. Επαναλαμβανω οτι ρωταω απο περιεργεια και οχι για να σε αμφισβητησω.[/quote']

 

Επειδή ακούω πολλά χρόνια μουσική και έχω τη συνήθεια να κολάω με μερικούς δίσκους, έχει τύχει να ακούσω δίσκο σε βινύλιο και μετά σε cd και μετά σε mp3 πειρατικό, σε mp3 που ρίπαρα εγώ ο ίδιος και σε flac. Ξέρεις, όταν ένα δίσκο τον ξέρεις πολύ καλά, σε πιάνουν ακόμη και οι πιο μικρές αλλαγές, οπότε αυτό είναι το μόνο τεστ που έχω κάνει, αλλά για κάμποσους δίσκους (καμιά τριανταριά).

 

Δεν κατάλαβα γιατί λες "όχι headphones". Με ηχεία ακούω, αλλά εσύ τι εννοείς;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε headphones ακους πιο ευκολα τι διαφορα. Εκτος αν τα ηχεια σου κοστιζουν οσο το σπιτι μου..

Ειναι πολυ ενδιαφερον αυτο που λες για το βινυλιο, παροτι κανεις δεν αμφισβητει την ανωτεροτητα του δεν αναφερεται και πολυ συχνα στις μερες μας-σε σχεση με την ποιοτητα του εννοω παντα.

Απλα υπαρχει και αυτο το αναθεματισμενο το placebo γι'αυτο και ρωτησα αν εχεις κανεις blind test. Πολλοι απογοητευονται με τα αποτελεσματα, καθως δυσκολευονται να ξεχωρισουν ενα flac ακομα και απο ενα mp3 lame vbr4,δηλαδη σαφως κατω και απο 160 kbps!

 

Kαι η επομενη ερωτηση ειναι...ποιος καταλαβαινει διαφορα μεταξυ cd kai mp3 οταν το Mp3 ειναι απο τα 320 και πανω?

Δεν παει πανω απο 320 επισημως,μονο με χακια(εκ του hack..).

Αλλωστε και τα 320 υπερβολη ειναι,με vbr0 θα εχει αρκετα μικροτερο μεγεθος με απειροελαχιστη διαφορα στην ποιοτητα:

http://wiki.hydrogenaudio.org/index.php?title=Image:Lame-chart-2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου