Προς το περιεχόμενο

Η ατυχια του να εισαι κοντος ντραμμερ.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μαλιστα...1,76 και κοντος για ντραμερ..με τον πονο μας παιζεις ρε φιλε???Εγω που ειμαι 1,69 τι να πω??Και παιζω τυμπανα 18 χρονια απροβληματιστα...Το διαβασε και η γυναικα μου και με αρχισε στο δουλεμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ είμαι  1.80 δεν θωρούμε ψηλός ούτε σίγουρα κοντός και ούτε θεωρώ ότι υπάρχει πρόβλημα να παίζεις drums το ποσο ύψος έχει κάποιος...

 

Στην σχολη που πάω ένα φιλαράκι είναι πραγματικά κοντός "παίζει" το ΠΟΛY 1.60, τον βλέπω που παίζει και πραγματικά ζορίζεται και τι εννοώ:

βλέπεις ένα σώμα να τεντώνεται αρκετά να πιάσει τα tom και σε σχέσει με συνδυασμό χερια και πόδια είναι πιο "κρεμασμένος" δείχνει

να ταλαιπωρείται πιο πολύ από έναν "κανονικό" κτλ...

 

Όλα αυτά είναι σχετικά όμως, το πρώτο πρόβλημα που είχα όταν πρωτοκάθισα σε μια Drums ήταν να βρω την θέση μου,

να ρυθμίσω τα τύμπανα και τα πιάτα και το καρεκλάκι ώστε να τα φτάνω και να παίζω όσο γίνετε (να νιώθω) ΆΝΕΤΑ..!!

 

Άλλωστε πιστεύω ότι με τον καιρό ο καθένας βρίσκει την "θέση" του και τι πραγματικά τον βολεύει!!

 

Ένας μεγάλος Ντράμερ Γάλλος (manu katché) που θαυμάζω με μεγάλη μουσική παιδεία,

και με μεγάλες παγκόσμιες συνεργασίες "σας καταθέτω μερικούς πιο κάτω"...

 

είναι 1.50 με τα χερια στην ανάταση και πάνω σε σκαμπό... ;D

 

Συνεπώς αλλα λόγια να αγαπιόμαστε όσο αναφορά τους κοντούς ντράμερ  ;)

 

Dire Straits, Francis Cabrel,  Gipsy Kings, Jean-Jacques Goldman, Joe Satriani, Paul Young, Stephan Eicher, Sting,

Simple Minds, Tears For Fears, Tori Amos, Tracy Chapman, Pink Floyd .....!!! κτλ...κτλ...

 

Video manu katché

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και εγω το ιδιο προβλημα ειμαι κοντος 1.65.

Υπαρχει τροπος να μεγαλωσουνε τα δακτυλα μου  ;D ;D ;D

Ειμαι μεν κοντος, παιζω και τυμπανα στα πληκτρα ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλακα μας κανεις...ενας απο τουε μεγαλυτερους ντραμμερ ολων των εποχων εκτος απο ...φυματικος& καμπουρης ηταν και...νανος...

 

http://www.drummerworld.com/drummers/Chick_Webb.html

 

:o

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν έχω ιδέα από εργονομία στα drums, απλά να αναφέρω ότι οι τελευταίες μετρήσεις αναφέρουν σαν μέσο ύψος τα 178.06, για τους ενήλικους άρρενες Έλληνες. Από 175.7 το 1990 και με αυξητικές τάσεις. Αυτή η τελείως άχρηστη πληροφορία για όσους αναρωτιούνται αν είναι κοντοί ή όχι.  ;D

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου