Προς το περιεχόμενο

Πώληση μέσω ebay;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μερικές απορίες. Έχω λογαριασμό εδώ και πολύ καιρό στο ebay, αλλά μέχρι στιγμής μόνο αγόραζα. Σκέφτομαι να πουλήσω ένα πεταλάκι που έχω αλλά δεν ξέρω τα διαδικαστικά...

1) Έχω δει στο αμερικάνικο (.com) να λέει "start selling now, first three listings free". Αυτό ισχύει και στο αγγλικό/γερμανικό; Γιατί σε αυτά δεν έχω δει ποτέ παρόμοια αναφορά...

2) Θέλω να βάλω τιμή σε ευρώ, αλλά να φαίνεται και στα τρία μεγάλα ebay (.com. co.uk & .de). Σε ποιο να πάω για να "στήσω" το auction;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Όχι, τα διάφορα ebay βγάζουν διαφορετικές προσφορές!

 

2. Σε τι νόμισμα θα μπει δεν το διαλέγεις. Σε ποια ebay θα φαίνετε εξαρτάτε από το που θα δηλώσεις ότι το στέλνεις. Αν πχ δημιουργήσεις την δημοπρασία στο .co.uk και δηλώσεις ότι το στέλνεις worldwide στο ebay.co.uk θα εμφανίζεται κανονικά, η τιμή θα είναι σε λίρες απλά από κάτω θα λέει ότι είσαι από greece. Στο Γερμανικό θα βγαίνει σε ευρώ και θα γράφει πάλι από κάτω ότι είσαι από Greece ενώ στο .com δεν θα βγαίνει κανονικά στα αποτελέσματα αναζήτησης αλλά σε διαφορετική κατηγορία ποιο κάτω σαν International , γιατί πολύ απλά οι Αμερικάνοι δεν αγοράζουν και πολύ εύκολα από έξω.

 

Εγώ πουλάω μόνο στο ebay.co.uk γιατί εκεί μπαίνουν οι περισσότεροι ευρωπαίοι και στέλνω συνήθως μόνο european union! Τώρα αν ξέρεις γερμανικά μπορείς να το βάλεις στο .de που έχει καλή κίνηση, τα μεταφορικά είναι φθηνότερα για γερμανία και οι γερμανοί δεν είναι σνομπ όπως είναι οι άγγλοι (ένα μεγάλο ποσοστό άγγλων δεν θέλει να έχει πάρε δώσε εκτος αγγλίας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, αυτό που λες ότι εμφανίζεται ανάλογα με το πού έχεις πει ότι το στέλνεις... Κι εγώ αυτό νόμιζα αλλά πχ:

Κάνω search για "sadowsky bass". Στο αμερικάνικο μου βγάζει το "Sadowsky Metro Vintage 5 RV5 Jazz Bass" το οποίο το στέλνει παντού και, πράγματι, εμφανίζεται και στο γερμανικό και στο αγγλικό. Στο γερμανικό όμως, ανάμεσα στα αποτελέσματα είναι και το "EDEL! JAZZ BASS, 64 NOS-Sadowsky Tuning, wie NEU !!", το οποίο το στέλνει σε όλη την Ευρώπη, όμως στο αγγλικό δεν εμφανίζεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Θέλω να πουλήσω το μπάσο μου στο Εbay. Η διαδικασία να το βάλω μου φαίνεται εύκολη (ελπίζω να μη σκάσει κάποιο περίεργο πρόβλημα), πώς όμως το στέλνω? Ποια μεταφορική θα επιλέγατε και πόσο περίπου πάει η μεταφορα? (ΤΟ ΞΕΡΩ ΠΟΛΥ ΓΕΝΙΚΗ ΕΡΩΤΗΣΗ, εξαρταται κ το που στελνω αλλα απλα να εχω μια ιδεα...)

Κάτι άλλο που πρέπει να ξέρω ως πωλητης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα αν ξέρεις γερμανικά μπορείς να το βάλεις στο .de που έχει καλή κίνηση, τα μεταφορικά είναι φθηνότερα για γερμανία και οι γερμανοί δεν είναι σνομπ όπως είναι οι άγγλοι (ένα μεγάλο ποσοστό άγγλων δεν θέλει να έχει πάρε δώσε εκτος αγγλίας)

Σωστός.

Αλλά είναι "μαλωμένοι" με το Paypal πανάθεμά τους.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός.

Αλλά είναι "μαλωμένοι" με το Paypal παναθέμά τους.

 

Δε σε συμφέρει το paypal, αν είναι γερμανία ειδικά, wire transfer και καθάρισες!

 

Γενικά το ebay πάντως το έχει ξεφτυλίσει με τα έξοδα για τους πωλητές, γι αυτό δε βρίσκεις και καλές τιμές τώρα τελευταία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε σε συμφέρει το paypal, αν είναι γερμανία ειδικά, wire transfer και καθάρισες!

 

Γενικά το ebay πάντως το έχει ξεφτυλίσει με τα έξοδα για τους πωλητές, γι αυτό δε βρίσκεις και καλές τιμές τώρα τελευταία

Απλώς είναι ένα μικρό πρόβλημα στο θέμα της (και καλά) έξτρα εγγύησης.

Και λίγο πιο εύκολο στις αγορές. Στο άλλο IBAN, BIC, έξοδα (καθόλου μέσω internet).

Σου παίρνει τουλάχιστον 5 λεπτά παραπάνω.

Πολύτιμα.  :P

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πώς όμως το στέλνω? Ποια μεταφορική θα επιλέγατε και πόσο περίπου πάει η μεταφορα? (ΤΟ ΞΕΡΩ ΠΟΛΥ ΓΕΝΙΚΗ ΕΡΩΤΗΣΗ, εξαρταται κ το που στελνω αλλα απλα να εχω μια ιδεα...)

Κ

 

Δυστυχως οσον αφορα τα εξοδα αποστολης και το να πουλας μεσω ebay απο την Ελλαδα παρουσιαζει τα εξης προβληματα:

 

Οι αγοραστες σου ως επι το πλειστον βρισκονται στην Ευρωπη και μπορουν στο 99% των περιπτωσεων να βρουν αυτο που εσυ πουλας, εξισου ευκολα χωρις να χρειαστει να επιβαρυνθουν τα πολλα μεταφορικα που απαιτουνται για την αποστολη  του απο την Αφρικη.....εεεε...... συγνωμη απο την Ελλαδα( ειδικα οταν προκειται για μεγαλα η βαρια αντικειμενα οπως ενα μπασο). Με λιγα λογια εισαι ΜΗ ανταγωνιστικος.

 

Η μονη λυση που υπαρχει σε αυτο ειναι να ζητησεις λιγα $ για μεταφορικα, βαζοντας και κατιτις απο την τσεπη σου προκειμενου ο αγοραστης να εχει λογο να μας προτιμησει  ;D ;D

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου