Προς το περιεχόμενο

monitor, κάρτα ήχου, κονσόλα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παίδες,

είχα ξαναγράψει για αυτό το ζήτημα, αλλά θα ήθελα αν είναι εφικτό, κάπως πιο συγκεκριμένες απαντήσεις από τους γκουρού του θέματος, γιατί έχω χάσει λίγο τη μπάλλα.

Έχω μια tascam us 122 και μια κονσολίτσα της phonic (AM 240). Ήχο παίρνω μέχρι στιγμής από τα ηχεία του ηχοσυστήματος (με ενισχυτή). Θέλω να αγοράσω μόνιτορ ηχεία, ΑΛΛΑ θα θελα όταν γράφω ή όταν μιξάρω να μπορώ να επιλέγω από που θα ακούω, πχ από τα μονιτορ ή από τα ηχεία του ηχοσυστήματος.

Είδα ότι η phonic έχει πάνω 2 κουμπιά που λέει to main, to control room.

Χρειάζομαι κάποια καλώδια, ή κάποιο άλλο μηχάνημα ενδιάμεσα; Πώς γίνεται η συνδεσμολογία (αν γίνεται)

Ευχαριστώ

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν ο ενισχυτής σου έχει και δεύτερο ζεύγος εξόδων για ηχεία τότε μπορείς να αγοράσεις passive monitor και να τα συνδέσεις κατευθείαν σ'αυτή την έξοδο και με το διακόπτη του ενισχυτή τα αλλάζεις κατά βούληση.

Αν δεν έχει τέτοιο πράγμα τότε μπορείς να αγοράσεις active monitor με ενσωματωμένο ενισχυτή (ή passive με ξεχωριστό ενισχυτή) και τα συνδέεις στην έξοδο control room ή main.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος ο παίχτης, ευχόμουν να είναι αυτό και να μη χρειάζεται άλλα χίλια δυο πράματα. Οπότε πατώντας το κουμπί, πάει ανάλογα ή ενισχυτή ή μόνιτορ.

Θενξ μαν

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου