Προς το περιεχόμενο

Ωδή στις Superstrats


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας μαζέψουμε λοιπόν όλες τις superstrats του Noiz για την απόλαυση των οφθαλμών, όσων είναι fan του είδους. Τί ακριβώς κάνει μια Strat να μετεξελιχθεί σε… Superstrat…? Τουλάχιστον ένας bridge humbucker και ένα Floyd Rose / floating trem system, κατά την γνώμη μου. Δείξτε λοιπόν τις Ibanez, Charvel, Schecter, ESP, Kramer ακόμα και τις Fender κιθάρες σας, είτε έρχονται από τα βάθη της δεκαετίας του ‘80, είτε είναι (πολύ) πιο πρόσφατες. Όσο πιο τρελό το βάψιμο, ακόμα πιο καλά. 
 

Ξεκινώ με τις δικές μου.
Ibanez JS1200 (αλλαγμένο tone pot αλλά κυρίως refret με jumbo frets, το βασικό mod)

EVH Stripped Yellow ( πρόσθεσα tone pot, switch για parallel / series και μαγνήτη Seymour Duncan SH-11)

 

 

 

IMG_4537.jpeg

IMG_4541.jpeg

IMG_4543.jpeg

IMG_4546.jpeg

IMG_4549.jpeg

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν έχω, αλλά μια τέτοια (για ντεκόρ) θα την ήθελα διακαώς... 😎

ΥΓ: Εναλλακτικά κάποια από τις ESP του Lynch

 

 

 

Ratt.jpg

  • Like 5

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

.....μιας και με πέτυχες στο studio...παρών 😆

squier stagemaster neck through

01.jpg

02.jpg

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Terry RoscoeBeck5 Warren DeMartini, ωραία επιλογή. Επίσης, δεν το συζητώ, ΟΛΕΣ του Lynch έχουν εξαιρετικά βαψίματα, μια και μια. 
 

@LK εξαιρετικές θεωρούνται οι Stagemaster, νομίζω έχουν και συλλεκτική αξία. Γιατί όχι, τρομερές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panGS είπε

 

Γιώργο τι λέει η Az2204;


Πανο, είναι σούπερ όργανο. Μανίκι και τρέμολο από άλλο πλανήτη. Εργονομικό και τοπ ποιότητα στα πάντα.

Οι μαγνήτες είναι πολύ καλοί, με κάπως φλατ ήχο. Έχουν γεμάτα χαμηλομεσαια και κάπως έντονο presence. Εχουν μπόλικο output, αλλά βγάζουν αρκετά καθαρό glassy ήχο. Σηκώνουν όσο γκάζι τους δώσεις, χωρίς να τονίζονται οι μεσαιες συχνότητες των τυπικών Ibanez. Κάπως πιο generic κλασικομοντερνος ήχος, κατάλληλος για όλα τα είδη.

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε


Πανό, είναι σούπερ όργανο. Μανίκι και τρέμολο από άλλο πλανήτη. Εργονομικό και τοπ ποιότητα στα πάντα.

Οι μαγνήτες είναι πολύ καλοί, με κάπως φλατ ήχο. Έχουν γεμάτα χαμηλομεσαια και κάπως έντονο presence. Εχουν μπόλικο output, αλλά βγάζουν αρκετά καθαρό glassy ήχο. Σηκώνουν όσο γκάζι τους δώσεις, χωρίς να τονίζονται οι μεσαιες συχνότητες των τυπικών Ibanez. Κάπως πιο generic κλασικομοντερνος ήχος, κατάλληλος για όλα τα είδη.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση!!!

Έχω ακούσει πως στους άλλους μαγνήτες ,τους Fortuna, που βάζει σε κάποια μοντέλα είναι πιο vintage ο ήχος τους.

https://www.ibanez.com/eu/products/detail/az2204nw_00_02.html

Εσύ πρέπει να φοράς τους Hyperion που είναι λίγο πιο "μοντέρνοι", όπως λένε, τους οποίους έφτιαξε για το συγκεκριμένο μοντέλο.

 

Επεξεργασμένο από panGS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου