Προς το περιεχόμενο

Ακουστικά beyerdynamic DT 880 black edition 250 ohms


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, MGs said:

Μίξη δέν κάνουμε στα ακουστικά,δεν πα να κάνουν και 35.000 ευρω.

Mιξη κανω παντα με ακουστικα.

Τουλαχιστον σε ποσοστο 90%.

Το 10% στα μονιτορ.

 

2000 κανουν. Αλλα και με αλλα των 500 μια χαρα κανω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sultan of string είπε

Mιξη κανω παντα με ακουστικα.

Τουλαχιστον σε ποσοστο 90%.

Το 10% στα μονιτορ.

 

2000 κανουν. Αλλα και με αλλα των 500 μια χαρα κανω

Καλά και εγώ από monitor καλά έχω Focal 

αλλά δεν είναι όλες οι ώρες ίδιες σε πολυκατοικία 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, foxxx said:

Καλά και εγώ από monitor καλά έχω Focal 

αλλά δεν είναι όλες οι ώρες ίδιες σε πολυκατοικία 😂

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι πρεπει να ξερεις να ακους, μετα να έχεις καλα μονιτορ και ακουστικα που να ξερεις επισης τις δυνατοτητες και τα χαρακτηριστικά τους.

Εγω ακουω με ακουστικα απο 5 χρονών. Ηχεια της προκοπής αγορασα στα 28. Πάντα ειχα ακουστικα που έπαιζαν καλυτερα.

Σημερα οταν κανω μαστερ ακουω συνηθως με ακουστικα πρωτα και μετα με 2 ζευγη ηχεια ενα μπουμ μποξ και ενα φορητο usb 

1 minute ago, Waterfall-K said:

Έδωσες €2Κ για ακουστικά?image.png.04b621dd5f01f28a5b7d2171dc5abee2.png

Για ενα ζευγάρι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 ώρες πριν, MGs είπε

Μίξη δέν κάνουμε στα ακουστικά,δεν πα να κάνουν και 35.000 ευρω.

Δε νομίζω ότι βοηθάνε τέτοια blanket statements. Κατά τη γνώμη μου επίσης το συγκεκριμένο σχόλιο είναι και λίγο...last year 🙂

Πλέον υπάρχουν εξαιρετικά software (πχ Acustica Audio Sienna) που "μεταφράζουν" το πως θα ακούγεται σε διάφορους χώρους αυτό που ακούς σε συγκεκριμένα ακουστικά .Πολλές φορές ένα τέτοιο εργαλειο μαζί με ένα εργαλείο οπτικού reference (πχ Ιzotope Tonal Balance) βγάζουν πολύ καλύτερα αποτελέσματα από έναν untreated χώρο με κάποια prosumer μονιτοράκια που μπορεί να κάνεις χρόνια για να τα μάθεις και κάθε φορά που μετακομίζεις να ξαναρχίζεις απ το μηδέν. 

Εκτός αυτού για τον πολύ κόσμο η εποχή των hifi έχει παρέλθει προ πολλού και οι περισσότεροι ακούν μέσω ενός κινητού στα ακουστικά τους, οπότε τουλάχιστον πρέπει να τσεκάρεται μια μίξη να ακούγεται ευχάριστα και σε ένα τέτοιο περιβάλλον. 
 

  • Like 3
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Ιzotope Tonal Balance

 

Δε ξέρω τι θα κανα χωρίς αυτό. Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, έχω καταντήσει να βασίζομαι υπερβολικά πολύ σε αυτό, ειδικά για το low end που λόγω untreated χώρου, δεν μπορώ να κατανοήσω τι είναι πολύ και τι λίγο.

 

Συμφωνώ πάντως ότι είναι "last year" statement. Έχω ακούσει αρκετούς mixing engineers που κάνουν φοβερή δουλειά και λένε ότι μιξάρουν κατά κύριο λόγο με ακουστικά.

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, sultan of string είπε

Mιξη κανω παντα με ακουστικα.

Τουλαχιστον σε ποσοστο 90%.

Το 10% στα μονιτορ.

 

2000 κανουν. Αλλα και με αλλα των 500 μια χαρα κανω

 

Και εγώ γράφω/μιξάρω με τα κατσαρολικά ακριβώς απο πίσω μου σε μικρό σαλόνι με κουζίνα,τα μόνιτορ με τα τουίτερ να με κοιτούν στα μάτια,λόγο ελλειψης χώρου φυσικά,αλλά δεν περιμένω πρόσκληση για τα  Emmy awards.

Αν με λέγανε Ακη Γκολφίδη ίσως,αλλά....

4 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Δε νομίζω ότι βοηθάνε τέτοια blanket statements. Κατά τη γνώμη μου επίσης το συγκεκριμένο σχόλιο είναι και λίγο...last year 🙂

Last year θεωρείτε επίσης το να πιστεύεις πως με την βοήθεια ακουστικών και softwares θα ρυθμίσεις φάσμα στερεοφωνίας,Θα κάνεις επιλογή χώρου,θα βρίσκεστε ανάμεσα σε πεδία,θα ακούς αργές συχνότητες σε πλήρη ανάπτυξη και θα αποφύγεις masking,προβλήματα φάσης κ.τ.λ

 

Εδώ τα μόνιτορ αν δέν είναι τοποθετημένα σωστά δέν σου δίνουν σωστή πληροφορία,το μέγεθος στην στερεοφωνία π.χ ,θα στην δώσουν τα ακουστικά?

 

Τα ακουστικά αποτελούν μια εξτρα βοήθεια,μια δεύτερη γνώμη και όχι το βασικό εργαλείο.

Χιλιάδες επιτυχίες έγιναν χωρίς ακουστικά στην μίξη,πιστεύω καμία μόνο με αυτά.

 

Βασικά πιστεύω τα ηχεία,ακόμη και σε έναν ακατάλληλο χώρο,πάλι θα σου δώσουν σε μια σχετικά χαμηλή ένταση περισσότερη πληροφορία για κάποια στοιχεία της μίξης,αν είναι τοποθετημένα σωστά.

Με την βοήθεια reference track.

Ακου σε ηχεία,σε χαμηλή ένταση,επαγγελματικές παραγωγές πρίν πιάσεις να πειράζεις το δικό σου και γύρνα σε αυτές συνέχεια για αναφορά.

Εκεί όντως και με την βοήθεια κάποιων ψηφιακών εργαλείων οπτικής απεικόνισης,πιστεύω μπορείς να έρθεις κοντά.

 

Κύριοι,τα ποιο βασικά πράγματα για μια καλή μίξη ήταν,είναι και θα είναι 2

Ο χώρος και τα μόνιτορς.

Δέν αντικαθιστούνται απο κανένα ζευγάρι ακουστικά και κανένα software.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, MGs είπε

Κύριοι,τα ποιο βασικά πράγματα για μια καλή μίξη ήταν,είναι και θα είναι 2

Ο χώρος και τα μόνιτορς.

Δέν αντικαθιστούνται απο κανένα ζευγάρι ακουστικά και κανένα software.

Και επειδή δεν έχουμε τον χώρο και τα μόνιτορς γιατί δεν είμαστε στουντιάδες, αλλά ... home studiάδες και με την εξέλιξη των ακουστικών αλλά και των ηχητικών νορμών λόγω των δημοφιλών μέσων αναπαραγωγής, των προγραμμάτων κλπ. μπορούμε αν έχουμε τις γνώσεις και το αυτί να μιξάρουμε και με τα ακουστικά μας και να διαγνώσουμε και προβλήματα στη μίξη αφού είναι αρκετά revealing με πραγματικά αξιοπρεπέστατα αποτελέσματα. 

 

 Καλά, εγώ δεν είμαι ειδικός, οπότε ότι θέλω λέω και να μην είναι σωστό.............. 😀 Άλλά έτσι πιστεύω. Και έτσι κάνω. Και να μην είναι έτσι προσαρμόζομαι γιατί δεν μπορώ τώρα εδώ που είμαι να κάνω στούντιο, ούτε να ανοίξω τα monitor μου γιατί ενοχλώ και θα φάω παντόφλα και θα φέρουν και την αστυνομία γιατί δε θα μπορούν να κοιμηθούν, τις ώρες που με πιάνει οίστρος, οπότε και εγώ μιξάρω περισσότερο στα ακουστικά, τι να κάμω😪 Όταν βγω στη σύνταξη και πάω στην ερημιά τα ξαναλέμε, αλλά θα έχω και το τουφέκι μην μπούνε μέσα οι κλέφτες και με κρεμάσουν στο πολύφωτο και με γδάρουν σιγά σιγά μέχρι να τους πω που έχω τα λεφτά και τα κοσμήματα 🤣

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 λεπτά πριν, MGs είπε

θα ρυθμίσεις φάσμα στερεοφωνίας,Θα κάνεις επιλογή χώρου,θα βρίσκεστε ανάμεσα σε πεδία,θα ακούς αργές συχνότητες σε πλήρη ανάπτυξη και θα αποφύγεις masking,προβλήματα φάσης κ.τ.λ

Όλα αυτά τα ακούς σε untreated χώρο με μόνιτορ του 500αρικου ας πούμε; Αν ναι, έχεις καλύτερα αυτιά από εμένα και μπράβο σου.

 

Ένα γρήγορο search στο νετ μπορεί να διαφωτίσει όποιον θέλει να μάθει αν το σχόλιο σου στο οποίο αναφέρθηκα μπορεί να υποστηρίξει τον δογματισμό του.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου