Προς το περιεχόμενο

Tapewound χορδές για 4/αρι μπάσο


kotsalis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
43 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Κατανοητό. Βέβαια, "κουτσά - στραβά", κόβεις εντελώς το tone και κάνεις τη δουλειά και με round. Για τον λόγο που περιγράφω από πάνω, αναγκάστηκα να περάσω coating το μπράτσο του άταστου για να παίξω με round. Χωρίς να έχω παίξει με tape, πιστεύω ότι θα βιώσω την ίδια αισχρή αίσθηση στα δάκτυλα. Δεν πρόκειται φυσικά να συμβεί ποτέ.      

Αν εννοείς την "sleek" αίσθηση που έχουν κάποιες flat όπως πχ οι D'Addario Chromes, οι LaBella δεν έχουν αυτή την αίσθηση. Και σαν ήχος είναι πολύ πιο agrresive απλά με λιγότερες αρμονικές και περισσότερο fundamental. Επίσης και οι Tape δεν έχουν αυτή την sleek μεταλλική αίσθηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
9 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Αν εννοείς την "sleek" αίσθηση που έχουν κάποιες flat

Εννοώ την αισχρά λιπαρή αίσθηση μιας flat χορδής συνδυαστικά με τα δάχτυλα μου. Φυσικά αυτό δεν είναι κάτι που συμβαίνει στους πάντες. Όπως είπα "λαδώνω" και αυτός ήταν ο λόγος που εξαρχής οι flat μου έγιναν "αποκρουστικές". 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 ώρες πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Εννοώ την αισχρά λιπαρή αίσθηση μιας flat χορδής συνδυαστικά με τα δάχτυλα μου. Φυσικά αυτό δεν είναι κάτι που συμβαίνει στους πάντες. Όπως είπα "λαδώνω" και αυτός ήταν ο λόγος που εξαρχής οι flat μου έγιναν "αποκρουστικές". 

Aν και δεν μπορώ να ισχυριστώ ότι το καταλαβαίνω αυτό που λες οι LaBella μου είναι σαν αίσθηση πιο κοντά σε round χορδές παρά σε flats όπως οι Chromes για παράδειγμα. Αυτό εννοώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Aν και δεν μπορώ να ισχυριστώ ότι το καταλαβαίνω αυτό που λες

Πάρε ένα πινέλο μαγειρικής... Βάλε λίγο λάδι πέρασε τις χορδές και ύστερα παίξε - αυτή την αίσθηση έχω με τις flats όταν ιδρώνω/λαδώνω. 

Και καθώς έχω μια απέχθεια για τις λαδερές αισθήσεις, στις flats μου είναι unbearable. Όχι ότι δεν ιδρώνω/λαδώνω και με τις round, αλλά καμία σχέση με αυτή τη greasy αίσθηση που έχω με τις flats.

Ως εκ τούτου round με εξαίρεση μια και μοναδική φορά που δοκίμασα Elixir-  λόγω της "λαδίλας" που στις δύο ώρες tops βγάζει off καινούργιο set.

Εκεί ΟΚ... λιγότερα πρίμα/"zing" εξ αρχής, αλλά ας πούμε μεγαλύτερη διάρκεια. Πάντως το coated δεν με ενθουσίασε, οπότε επέστρεψα στις round.

 

Όταν ήταν "ανάγκη" άλλαζα σετ. Αν προέκυπτε κάτι έκτακτο έπεφτε ένα βράσιμο να φύγει η μπίχλα και να υπάρξει ένα πρόσκαιρο bright.

Στην πορεία ασπάστηκα τη "σχολή" JJ (James Jamerson): Δεν έχουμε κανέναν λόγο να αλλάζουμε χορδές, εκτός και αν σπάσουν (ο αείμνηστος βέβαια έπαιζε με flats). 

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτίστως να ευχαριστήσω όλους τους φίλους για την άμεση ανταπόκριση.

Έμαθα πολλά από τα γραφόμενα και σίγουρα αυτό δεν θα μείνει εδώ.....

Να εστιάσω σε δύο πράγματα για να καταλαβαίνω κιόλας:

1 Οι flat χορδές μου αρέσουν πολύ, μα πάρα πολύ, μου ταιριάζει ο ήχος τους, στο άταστο.

    Μου αρέσει το tremolo, τα slides, το bending που μπορώ να κάνω.

    Αν θέλω να αλλάξω το ύφος σε πιο μεταλλικό rock, είναι εύκολο από το μπάσο ή από τον ενισχυτή.

    Σε ένα ηλεκτροακουστικό μπάσο, προς το παρόν με rounds, που με δυσκολεύουν πολύ,        λόγω      μεγάλης τάσης των χορδών, και ηλικίας, θα ταίριαζαν οι tapewounds;

2. Πρώτη φορά άκουσα για διαφορά ανάμεσα σε tape-wound και σε  taper-wound.

    Ομολογώ ότι αγνοώ το θέμα παντελώς

Ευχαριστώ

Νίκος

 

 

Επεξεργασμένο από kotsalis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
39 λεπτά πριν, kotsalis είπε

Πρώτη φορά άκουσα για διαφορά ανάμεσα σε tape-wound και σε  taper-wound.

    Ομολογώ ότι αγνοώ το θέμα παντελώς

Καμία σχέση οι μεν με τις δε, απλά μοιάζουν οι λέξεις.

 

Οι taperwound απλώς αλλάζουν διατομή, γίνονται λεπτότερες (tapered), αλλά μπορούν να είναι flats, rounds, tapewounds, οτιδήποτε (νομίζω).

 

Οι tapewounds όπως λέει o τίτλος έχουν κάποιου είδους ταινία από πάνω (συνήθως νάυλον).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Καμία σχέση οι μεν με τις δε, απλά μοιάζουν οι λέξεις.

 

Οι taperwound απλώς αλλάζουν διατομή, γίνονται λεπτότερες (tapered), αλλά μπορούν να είναι flats, rounds, tapewounds, οτιδήποτε (νομίζω).

 

Οι tapewounds όπως λέει o τίτλος έχουν κάποιου είδους ταινία από πάνω (συνήθως νάυλον).

 Αγαπητέ φίλε kpeyos  σε ευχαριστώ για την διευκρίνηση, totally makes sense.

Fully understand the difference of the two words, I just  had to apply it to the context.

Νίκος

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι καλύτερες που έβαλα ποτέ στο μπάσο,βάση των δικών μου αναγκών και γούστου.

Και οι Flat καλύτερα να μήν κόβονται,όπως και πρίν τοποθετηθούν,(old school) θέλουν ένα ελαφρύ τρίψιμο με αλκοολούχο διάλυμα που δέν αφήνει κατάλοιπα.

Για να προλάβω αρκετούς,οχι,το Jack Daniels δέν κάνει.

 

 

Παναία μου μια φωτογραφιάρα που έβαλα...στο google image ήταν τόσο δα.🤏

Sorry...

rotosound.jpg

Επεξεργασμένο από MGs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου