Προς το περιεχόμενο

Tapewound χορδές για 4/αρι μπάσο


kotsalis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

@methylene blue εσύ ποιες έβαζες;

τις Labella 760N

και τις Rotosound RS88LD

Έχω την αίσθηση ότι οι Labella ηταν πιο μουντές (και κατά τη γνώμη μου πιο ωραίες)

Ωστόσο η σύγκριση δεν είναι αξιόπιστη γιατί δεν ήταν ούτε στο ίδιο όργανο ούτε την ίδια χρονική περίοδο για να κάνω ένα Α/Β test

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 λεπτά πριν, methylene blue είπε

τις Labella 760N

και τις Rotosound RS88LD

Έχω την αίσθηση ότι οι Labella ηταν πιο μουντές (και κατά τη γνώμη μου πιο ωραίες)

Ωστόσο η σύγκριση δεν είναι αξιόπιστη γιατί δεν ήταν ούτε στο ίδιο όργανο ούτε την ίδια χρονική περίοδο για να κάνω ένα Α/Β test

Τώρα που μετά από χρόνια διαλύθηκε η πλάνη μου - taperwound/tapewound- πείτε μου γιατί tapewound και όχι τις "κλασικές" flat; Ηχητικά στρίβουν προς το ίδιο σημείο, πιο κοντραμπασέ/μουντό ήχο. 

Να εικάσω το feel στο χέρι, διαφορετικό tension;

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
9 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Τώρα που μετά από χρόνια διαλύθηκε η πλάνη μου - taperwound/tapewound- πείτε μου γιατί tapewound και όχι τις "κλασικές" flat; Ηχητικά στρίβουν προς το ίδιο σημείο, πιο κοντραμπασέ/μουντό ήχο. 

Να εικάσω το feel στο χέρι, διαφορετικό tension;

Είναι ακόμη πιο "mellow" και όντως έχουν εντελώς διαφορετικό feel στο χέρι. Αλλά την απορία σου δεν μπορώ να στη λύσω γιατί την ίδια είχα κι εγώ που τις έπαιξα. Δηλαδή πιο πολύ ένοιωσα ότι περιορίζουν παρά ότι προσφέρουν κάτι. Και το "κοντραμπασέ" που περίμενα, πιο πολύ marketing hype μου φάνηκε παρά κάτι που πραγματικά άκουγα.

Από την άλλη σε όποιον μισεί τις flat, όπως τις μισούσα κι εγώ όταν δοκίμαζα GHS ή D'Addario και δεν έχει δοκιμάσει τις LaBella θα τις πρότεινα ανεπιφύλακτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Τώρα που μετά από χρόνια διαλύθηκε η πλάνη μου - taperwound/tapewound- πείτε μου γιατί tapewound και όχι τις "κλασικές" flat; Ηχητικά στρίβουν προς το ίδιο σημείο, πιο κοντραμπασέ/μουντό ήχο. 

Να εικάσω το feel στο χέρι, διαφορετικό tension;

Ναι είναι και οι δύο πιο μουντές από round, αλλά δεν είναι μεταξύ τους ίδιες

οι tape είναι ακόμα πιο μουντές, με λιγότερο sustain, αρκετά διαφορετικό σκάσιμο. Είναι nylon και δεν έχουν μεταλλικη χροιά στον ήχο, πχ με τις τις tape δεν μπορείς να παίξεις slap (ή εν πάσει περιπτώσει δεν ακούγεται όπως 'θα έπρεπε'), ενώ με τις flat παίζεις μια χαρά γιατί αν και πιο μουντές διατηρούν τον μεταλλικό τους χαρακτήρα. Επίσης οι tape αν παιχτούν με πένα έχουν μια πολύ ωραία ατάκα που εμένα μου αρέσει πολύ και δεν μπορείς να την πετύχεις με άλλο είδος χορδών. Επίσης είναι τέλειες για να παίζεις 'πρώτη - πεμπτη' σε bluegrass ή New Orleans κομμάτια, χωρίς να ακούγεται μοντερνίλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Από την άλλη σε όποιον μισεί τις flat

Εγώ πάλι δεν μπορώ τις round🤣

και στη stratocaster έχω flat

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Από την άλλη σε όποιον μισεί τις flat, όπως τις μισούσα κι εγώ

Εγώ συνεχίζω να τις μισώ... Βασικά για εμένα είναι πρακτικό το θέμα. Δεν ιδρώνω απλά, λαδώνω... Και αυτή η αίσθηση πάνω στην flat χορδή είναι απερίγραπτη, βασανιστική- αηδία. 

 

3 λεπτά πριν, methylene blue είπε

οι tape είναι ακόμα πιο μουντές

Κατανοητό. Βέβαια, "κουτσά - στραβά", κόβεις εντελώς το tone και κάνεις τη δουλειά και με round. Για τον λόγο που περιγράφω από πάνω, αναγκάστηκα να περάσω coating το μπράτσο του άταστου για να παίξω με round. Χωρίς να έχω παίξει με tape, πιστεύω ότι θα βιώσω την ίδια αισχρή αίσθηση στα δάκτυλα. Δεν πρόκειται φυσικά να συμβεί ποτέ.      

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα κακό που έχουν οι tape είναι ότι εάν έχεις θέματα γείωσης, ο πιθανός βόμβος δεν σταματάει ακουμπώντας τις χορδές

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου σε δύο πραγματάκια να δώσεις προσοχή σε ότι αφορά αυτές τις χορδές. ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ στην τοποθέτηση... εάν πας να τις κόψεις μπορεί το tape κατά πάσα πιθανότητα να "λύσει" και οι χορδές να καταστραφούν. την έχω πατήσει πάνω από δύο φορές. 

επίσης εάν σου αρέσει το χαμηλό set up, μην τις πάρεις. ετοιμάσου για medium-hi set up. είναι όλες χαμηλού tension. 

δεν έχουν ηχητικά και μεγάλη σχέση με τις flat. ταιριάζουν περισσότερο σε ακουστικά ή semi-acoustic μπάσα και σε άταστα αλλά όχι για τον κλασσικό άταστο ήχο που έχεις στο μυαλό σου. ταιριάζουν για ένα πιο natural ΞΥΛΙΝΟ ήχο (δύσκολα μπορεί να περιγραφεί γενικά ο ήχος). τις είχα σε ένα holllow ηλεκτρικό ibanez για country και 50's rock n roll και ήταν υπέροχες, αλλά σε ένα pbass δεν μου άρεσαν καθόλου. 

σταμάτησα να τις χρησιμοποιώ γιατί δεν μου άρεσαν οι παραπάνω ιδιοτροπίες τους. είναι περίεργες χορδες  

  • Like 2

The Bass Dredd

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης είναι γενικά χοντρές, (αν και δεν έχουν υπερβολικό tension)

Ίσως ομως χρειαστεί κάποια επέμβαση στο nut

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, methylene blue είπε

ενα κακό που έχουν οι tape είναι ότι εάν έχεις θέματα γείωσης, ο πιθανός βόμβος δεν σταματάει ακουμπώντας τις χορδές

 

3 λεπτά πριν, methylene blue είπε

επίσης είναι γενικά χοντρές, (αν και δεν έχουν υπερβολικό tension)

Ίσως ομως χρειαστεί κάποια επέμβαση στο nut

πολύ σωστές παρατηρήσεις και αυτές

The Bass Dredd

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου