Προς το περιεχόμενο

Tapewound χορδές για 4/αρι μπάσο


kotsalis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί φίλοι καλημέρα,

Θα εκτιμούσα γνώμες εμπειρίες και συμβουλές για Tapewound χορδές σε 4/αρι μπάσο.

Παίζω  συνήθως άταστα μπάσα με flat χορδές και σκέφτομαι να δοκιμάσω και τις Tapewound.

Στο διαδίκτυο οι πληροφορίες είναι συγκεχυμένες, μπερδεύτηκα αρκετά.

Κάθε παρατήρηση και πρόταση, ιδίως και για κάποιες συγκεκριμένες χορδές θα είναι μεγάλη βοήθεια.

Ευχαριστώ

Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Νίκο καλημέρα.

Αρχικά να σου πω ότι δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ taperwound- είμαι με τις "κλασικές" roundwound χρόνια και ζαμάνια (GHS Boomers συγκεκριμένα).

Τώρα, σε "θεωρητικό" επίπεδο... Με τις taperwound κερδίζεις αυτό το "πιάνο εφέ"  στον ήχο. Πιο bright, περισσότερες αρμονικές και γενικότερα καλύτερο και ευκρινέστερο τόνο.

Βέβαια, σύμφωνα με τους χρήστες τους, εκεί που κερδίζεις τα περισσότερα είναι στην Β χορδή, που σονάρει καλύτερα σε σχέση με μια roundwound- αλλά εσύ θέλεις να τις χρησιμοποιήσεις σε τετράχορδο.

Αυτά σε γενικές γραμμές.

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Είχα για ένα φεγγάρι tapewound χορδές σε Warwick άταστο. 

 

Νομίζω ότι ο σύντροφος @Terry RoscoeBeck5 κάπου έχει μπερδευτεί. Οι tapewound είναι ακόμη πιο μουντές από τις flatwound. Έχεις πολύ βαθύ fundamental tone και σχεδόν καθόλου αρμονικές.

Όσον αφορά τη δική μου εμπειρία, ήταν σα να παίζω συνέχεια με το tone κάτω από το μισό χωρίς να αισθάνομαι ότι μου δίνει κάτί πίσω που να δικαιολογεί αυτόν τον περιορισμό. (EDIT: Η μαλακή αίσθηση στο χέρι, λόγω μάλλον και του χαμηλότερου tension, ήταν ωραία). 

Οι χορδές που είχα δοκιμάσει ήταν οι La Bella 760N Deep Talkin' Bass Black Nylon Tape Wound. Η πρότασή μου είναι αν δεν έχεις δοκιμάσει τις απλές flatwound LaBella Deep Talkin' Bass, να ξεκινήσεις από εκεί. Κόβοντας το tone θα έχεις σχεδόν το ίδιο effect με τις Tapewound αλλά θα έχεις και πολλούς ακόμη κλασσικούς ήχους blues, jazz, motown κλπ με το tone ανοικτό (εγώ παίζω κυρίως ροκ με αυτές για να καταλάβεις). 

Για την ιστορία, το μπάσο το πούλησα με τις tapewound χορδές σε έναν κολλητό που παίζει έτσι κι αλλιώς χωρίς πολλά πρίμα  (επίσης είναι και πολλές κλάσεις καλύτερος άταστος απ' ότι είμαι εγώ). Έκτοτε μου έχει γράψει και στείλει κάποια μπασάκια για tracks με το συγκεκριμένο μπάσο που είναι μια χαρά, δε θα καταλάβαινα ότι είναι tape οι χορδές αν δεν ήξερα το όργανο.   

 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
7 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Οι tapewound είναι ακόμη πιο μουντές από τις flatwound.

Μένω έκπληκτος, καθότι το "piano effect" που εκθειάζουν οι χρήστες και το μουντό δεν συμβαδίζουν. Και το πόσο "zing" βγάζουν, το punch τους κλπ... Αλλά αφού τις έχεις χρησιμοποιήσει πάω πάσο.

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Μένω έκπληκτος, καθότι το "piano effect" που εκθειάζουν οι χρήστες και το μουντό δεν συμβαδίζουν. Και το πόσο "zing" βγάζουν, το punch τους κλπ... Αλλά αφού τις έχεις χρησιμοποιήσει πάω πάσο.

 

Από το site των GHS:
 

Why Should You Play Tapewounds?

  • You're looking for a more woody, upright vibe on your acoustic-electric bass
  • You're lookng for a low tension, effortless set of bass strings
  • You want a mellow sound with clear articulation and sound

 

Μπήκα να δω μπας και οι GHS είναι κάποια ειδική περίπτωση. Αλλά όχι, είναι αυτό που ξέρω. Και είναι λογικό. Πώς να είναι zingy και "piano like" χορδές που είναι επικαλυμμένες με νάυλον; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη δικιά μου εμπειρία, είναι πιο μουντές και έχουν λιγότερο sustain

Στο άταστο θα έλεγα ότι "κοντραμπασίζουν" λίγο

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
16 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Από το site των GHS:
 

Why Should You Play Tapewounds?

  • You're looking for a more woody, upright vibe on your acoustic-electric bass
  • You're lookng for a low tension, effortless set of bass strings
  • You want a mellow sound with clear articulation and sound

Άρα ο Νίκος είχε ένα point όταν ανέφερε

2 ώρες πριν, kotsalis είπε

Στο διαδίκτυο οι πληροφορίες είναι συγκεχυμένες, μπερδεύτηκα αρκετά.

Οπότε μένουμε σε εσένα ως χρήστης. Βέβαια με "προβληματίζει" λιγάκι το nylon on steel core των συγκεκριμένων La Bella - δεν τις έχω χρησιμοποιήσει ποτέ- που σαν αίσθηση δεν μου κάνει ότι θα άκουγα κάτι bright. Έχεις χρησιμοποιήσει taperwound με steel winding;

@methylene blue εσύ ποιες έβαζες;

 

ΥΓ: GHS Tapewound Bass Strings combine a low tension string, the feel of a flatwound and woody, organic tones that remind you of a good double bass. We use a mix of roundwound and flatwound steel strings and wrap a black nylong tape around them and polish it smooth. The result is a string with a mellow sound but clear and definite articulation. Perfect for when you're looking for something different to stand out in the mix.

 

Λογικό να έχουν πιο κοντραμπασέ ήχο. Οπότε οι εξαίρετοι συνάδερφοι στα Talk Bass και από εδώ και από εκεί, γιατί λένε για τον "πιανόηχο"; 

Μήπως αναφέρονται σε steel winding;

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Έχεις χρησιμοποιήσει taperwound με steel winding;

Νομίζω ότι μπερδεύεις τις Taperwound με τις Tapewound. 

Όλες οι Tapewound έχουν κάποια επικάλυψη (αλλιώς δε θα ήταν "Tapewound") αυτό εννοεί νομίζω με το "nylon on steel". 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Νομίζω ότι μπερδεύεις τις Taperwound με τις Tapewound. 

Όλες οι Tapewound έχουν κάποια επικάλυψη (αλλιώς δε θα ήταν "Tapewound") αυτό εννοεί νομίζω με το "nylon on steel". 
 

Ααααα... Όπως ανέφερα εξ αρχής για εμένα οι χορδές είναι μόνο roundwound. Με μια και μοναδική φορά (και εξαίρεση) που δοκίμασα Elixir (coated), ever never δεν έχω χρησιμοποιήσει κάτι άλλο. 

Taperwound, tapewound ήμαρτον... 😄

  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου