Προς το περιεχόμενο

Salsa Picante (ενα διηπειρωτικό project)


Shelter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, Shelter είπε

Ελπίζω να είμαστε ακόμα εδώ και να το παλεύουμε...

Εννοείται, πρώτα βγαίνει η ψυχή και μετά το χούι που λένε και στο χωριό μου...

Επεξεργασμένο από kwstas79

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Άγιος είπε

.................. καλλιεργώ ράμνους για περίφραξη, είναι το αγαπημένο μου φυτό. 

 

Μαλιστα.🥸

 

Για δωσε πληροφοριες.

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Χάρης Ο είπε

 

Μαλιστα.🥸

 

Για δωσε πληροφοριες.

Ο ράμνος είναι ένα φυτό θάμνος που ευδοκιμεί στη μεσόγειο, (φυτρώνει και μόνος του στα δάση) αυτό σημαίνει ότι αν ριζώσει λίγο δεν σε έχει ανάγκη για να επιβιώσει. Μπορείς να τον αφήσεις καλοκαίρια και καλοκαίρια χωρίς νερό και φροντίδα και δεν πρόκειται να ξεραθεί. Αν όμως τον φροντίζεις λίγο γίνεται πολύ πυκνός και δεν μπορείς να δεις από πίσω του τι υπάρχει δημιουργεί μυστικό κήπο. Έχει ωραίο σκούρο πράσινο χρώμα και δεν μαζεύει ζωύφια μέσα του, είναι καθαρό φυτό που λέμε. Όποτε θέλεις μπορείς να τον κλαδέψεις βαθιά και αυτός θα ανανεωθεί γρήγορα και θα γίνει πάλι όπως ήταν. Έχω δοκιμάσει πολλά φυτά για περίφραξη, ο ράμνος είναι ο μόνος που έχει όλα τα χαρακτηριστικά που θέλω

  • Like 1

kavagio for strings

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Άγιος είπε

Ο ράμνος είναι ένα φυτό θάμνος που ευδοκιμεί στη μεσόγειο, (φυτρώνει και μόνος του στα δάση) αυτό σημαίνει ότι αν ριζώσει λίγο δεν σε έχει ανάγκη για να επιβιώσει. Μπορείς να τον αφήσεις καλοκαίρια και καλοκαίρια χωρίς νερό και φροντίδα και δεν πρόκειται να ξεραθεί. Αν όμως τον φροντίζεις λίγο γίνεται πολύ πυκνός και δεν μπορείς να δεις από πίσω του τι υπάρχει δημιουργεί μυστικό κήπο. Έχει ωραίο σκούρο πράσινο χρώμα και δεν μαζεύει ζωύφια μέσα του, είναι καθαρό φυτό που λέμε. Όποτε θέλεις μπορείς να τον κλαδέψεις βαθιά και αυτός θα ανανεωθεί γρήγορα και θα γίνει πάλι όπως ήταν. Έχω δοκιμάσει πολλά φυτά για περίφραξη, ο ράμνος είναι ο μόνος που έχει όλα τα χαρακτηριστικά που θέλω

Ενδιαφέρον, μπορεί να φυτευτεί (πολύ) κοντά σε μάντρα;

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, kwstas79 είπε

Ενδιαφέρον, μπορεί να φυτευτεί (πολύ) κοντά σε μάντρα;

Ναι, γιατί όχι, για να γίνει πυκνό όμως και να μην βλέπεις τη μάντρα πρέπει να το βλέπει ο ήλιος, αλλιώς θα είναι αραιό αν είναι σε σκιερό μέρος. Επίσης αν φυτέψετε να κάνετε βαθιούς λάκκους να σπάσει το χώμα από κάτω για να γίνουν γρήγορα

kavagio for strings

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ήλιος δεν είναι πρόβλημα, αυτό που με απασχολεί είναι να μην "σηκώσει" τα τσιμεντα.

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω ότι οι συκές και οι ευκάλυπτοι κάνουν τέτοιες ζημιές, δεν έχω υπόψη μου θάμνους να έχουν τέτοια προβλήματα. Οι δικοί μου ράμνοι είναι μια δεκαριά χρονών και δεν έχουν δημιουργήσει τέτοιο πρόβλημα, είναι φυτεμένοι μια εικοσαριά πόντους από το τοιχίο

kavagio for strings

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου