Προς το περιεχόμενο

Gibson vs Fender. Η σύγκρουση των γιγάντων. Η τιτανομαχία.


LK

Gibson vs Fender. Η σύγκρουση των γιγάντων. Η τιτανομαχία.   

39 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Gibson ή Fender

    • Fender (strat-tele-jazz master- jaguar- bullet - lead - τα πάντα όλα)
    • Gibson (LP-335-firebird-SG- V -Explorer- τα πάντα όλα).

This poll is closed to new votes


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμπρός λοιπόν.

...Θα τους έρθει ουρανοκατέβατο.Δεν είναι τόσοι πολλοί όσο νομίζουν.Δεν γίνεται να χάσουμε από αυτούς που ψάχνουν στο google translate τι σημαίνει η λέξη gain.

 

Eμπρός.

 

  • Χαχα 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, LK είπε

Ό τι θες να ψηφίσεις

Λοιπόν, ψηφίζω fender γιατί μία έχω και είναι fender και γιατί μου κάθεται πιο εύηχο το όνομα.

 Το Gibson δεν μου λέει κάτι. Μου θυμίζει Μελ Γκιμπσον. 🤨

  • Χαχα 6

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fender γιατί αν είναι για διπλούς προτιμώ μια ESP ή Jackson, δεν θα πλήρωνα premium για Gibson γιατί δεν είναι και του γούστου μου εμφανισιακά, και το είδος μουσικής που παραπέμπει

Επεξεργασμένο από Άγιος
  • Like 1

kavagio for strings

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eνω στην αρχη της μουσικης μου ενασχολησης παντα με γοητευε η "ακριβη" "επιπλατη" Gibson και η ευκολια των διπλων μαγνητων, με τα χρονια απεκτησα μια απεχθεια στην ασαφεια των διπλων ενω μου αρεσει πολυ περισσοτερο το detail των μονων μαγνητων. Και βεβαια 9,9/10 κιθαριστες που μου αρεσουν παιζουν με στρατ/τελε.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκρίνοντας την Gibson με τη fender, είναι σαν να συγκρίνω πχ μια Mercedes 4000 κυβικά με ένα Audi 1800 turbo. Επέλεξα το Audi στην ψηφοφορία διότι αυτό μου ταιριάζει στην καθημερινότητα μου, αλλά αναγνωρίζω την αξία της Mercedes.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, gkourmoul1 είπε

Συγκρίνοντας την Gibson με τη fender, είναι σαν να συγκρίνω πχ μια Mercedes 4000 κυβικά με ένα Audi 1800 turbo. Επέλεξα το Audi στην ψηφοφορία διότι αυτό μου ταιριάζει στην καθημερινότητα μου, αλλά αναγνωρίζω την αξία της Mercedes.

Άλλαξε την ψήφο σου.....που πάς με το Αουντί;;;;  😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, John Goumis είπε

 

Ωραίες και ιστορικές οι Fender, αλλά χωρίς πετάλια δεν παίζουν 😛

 

Μια Gibson καρφί σε κάποιον Marshall, και είμαι καλλυμένος για μια ζωή...

 

 

 

 

Είμαι τις ίδιας γνώμης με τον Goumis...και αφού με έχει πρήξει ο Λάκης...θα πώ τη γνώμη μου για τη Telecaster. Για τα γούστα μου, έχει πιο στιβαρό ήχο από τον γλυκανάλατο της Strato (μιλάμε πάντα χωρίς υποβοήθημα πεταλιών), παίρνει τρέμολο και είναι η μεγαλύτερη κομπίνα όλης της (μουσικής) ιστορίας...2 κομμάτια ξύλο και κάτι σκόρπια ηλεκτρικά!!!! H ψήφος μου, με κλειστά τα μάτια...στη κανονική κιθάρα!

 

image.jpeg

Επεξεργασμένο από marathon
  • Χαχα 1

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σπίτι έχω μια φτηνή Fender. Το πρώτο κιθαροέντυπο που έπιασα στα χέρια μου και με έβαλε στη διαδικασία να καταλάβω πέντε πράγματα για τις ηλεκτρικές κιθάρες ήταν ένας κατάλογος της Fender. Η κιθάρα με την οποία έχω κάνει εικόνα τον εαυτό μου σε μια κατάσταση dream gig είναι Fender. Νομίζω ότι το πιο copied καλούπι κιθάρας και αυτό που ο περισσότερος κόσμος έχει στο μυαλό του ως "ηλεκτρική κιθάρα" είναι η Strat.

 

Άρα μοιραία ψήφισα Fender, αν και θα ψήφιζα "και τις δύο" αν υπήρχε τέτοια επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, LK είπε

Άλλαξε την ψήφο σου.....που πάς με το Αουντί;;;;  😆


Δεν μου αρέσει η αουντι αν και πρόσφατα αγόρασα ένα golf για χρήση εντός, έχοντας ήδη μεγαλύτερο όχημα με περισσότερα κυβικά. Ψηφίζω εύκολα το golf για κάθε μέρα, όχι γιατί είναι καλύτερο αμάξι (εννοειται δεν είναι), αλλά διότι με βολεύει καλύτερα για καθημερινή χρήση. Θα μου άρεσε να έχω στα χέρια μου μόνιμα μια Gibson. Είναι σαν έπιπλο, έχει περισσότερα γκάζια, prestige, αλλά δε με βολεύει όσο μια fender.

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου