Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για νέο laptop (Win)


makam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους. 

Θα ήθελα τα φώτα και τις προτάσεις σας για αγορά laptop (Win). 

Προσανατολίζομαι σε DELL, αλλά είμαι ανοικτός και για κάποιο άλλο brand αν είναι κάτι εξαιρετικό. 

Να είναι τουλάχιστον 15,6", 

32GB / 1TB SSD, 

Χρήση: Μουσικά projects, ηχογράφηση (cakewalk-multiple tracks-plug ins), μίξη, video editing, internet, γενική χρήση. 

GR Keyboard (θα προτιμηθεί). 

Δεν με ενδιαφέρουν καθόλου τα video games. 

Να μην ξεπεράσω τα 1500 - 1600 ευρώ. (Αν υπάρχει καλή πρόταση για ακόμα φθηνότερα, ακόμα καλύτερα...) 

Αν μπορείτε προτείνετε συγκεκριμένα μοντέλα, με βοηθάει και θα το εκτιμήσω πολύ!

Ευχαριστώ.

Επεξεργασμένο από makam
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Για value for money Μακη πας Dell η Lenovo. Αν κανεις video editing θελεις εξτρα καρτα γραφικων (οποτε ειναι σαν να αγοραζεις παιχνιδομηχανημα). Εγω πηρα ενα Lenovo το Μαιο στα 800 (640 δηλαδη χωρις φπα) και παει σφαιρα, αλλα δεν φορτωνω ιδιαιτερα πολλα καναλια και plugins στο DAW.

 

Επισης προσεξε απο που θα το αγορασεις, γιατι υπαρχουν διαφοροι μεταπωλητες που δεν ειναι επισημοι, με αποτελεσμα να μην ισχυουν οι εγγυησεις σε οτι αγοραζεις (γιατι πχ σου πουλανε προιοντα που ερχονται εκτος ΕΟΚ). Ετσι την ειχα πατησει εγω αγοραζοντας ελαττωματικο Dell απο το Eshop, μεγαλοι απατεωνες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα αγόρασα ένα ASUS X1505V.

image.thumb.jpeg.ac1eb782a08e8a0af203ef16b9defe2e.jpeg

 

 

Μ'αυτό παιδεύομαι αυτη τη στιγμή, προσπαθώ να το σετάρω να λειτουργεί περίπου με τον τρόπο που το pc μου λειτουργεί. Μπερδεύομαι πολύ γιατί είναι η πρώτη φορα που ασχολούμαι με laptop.😒 Anyway, τα specs του είναι αρκετά δυνατά και μπορεί να σε ενδιαφέρουν.

Επεξεργαστής i9-13900H (14 cores/20 threads) με max speed στα 5.4GHz, 15.6" OLED οθόνη στα 2880x1620, 16GB RAM και 1TB storage. Νομίζω βγαίνει και με 32GB RAM. Αγοράστηκε από Κωτσόβολο στα €902, αν και στο site το έχουν στα €949. Το μόνο "μείον" που βλέπω είναι που δεν έχει φωτιζόμενο πληκτρολόγιο (το οποίο είναι EN & GR), αν και νομίζω ότι βγαίνει και version με φωτιζόμενο. 

Έρχεται με εγκατεστημένα Windows 11 Home.

 

Ρίξ'του ένα μάτι.

https://shorturl.at/OLVyk

 

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K
  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα MSI είναι ποιοτικά και δυνατά

 

https://www.mgmanager.gr/laptops-smartphones/laptops/laptops/msi-lenovo-modern-15-h-b13m-010us-i9-13900h-15.6-fhd-ips-32gb-1tb-ssd-webcam-win11-home-classic-black_265481/

 

Αν χρειάζεται ξεχωριστή κάρτα γραφικών για ανετη επεξεργασία video, με τα specs που ψάχνεις πας σε ένα όπως πχ αυτό το HP OMEN (η ποιοτική σειρά των gaming laptops της hp):

 

https://www.skroutz.gr/s/54963616/HP-Omen-16-ae0073cl-16-1-IPS-FHD-144Hz-i7-14650HX-32GB-1TB-SSD-GeForce-RTX-4060-W11-Home-International-English-Keyboard.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 ώρες πριν, Waterfall-K είπε

 

 

 

 

Μ'αυτό παιδεύομαι αυτη τη στιγμή, προσπαθώ να το σετάρω να λειτουργεί περίπου με τον τρόπο που το pc μου λειτουργεί.

 

 

 

Αν ο σκληρός σου στο Pc είναι σε GUID partition table (GPT) και τον πάρεις κλώνο στον σκληρο του Laptop , κατά 95% θα δουλέψει....και θα είναι ακριβώς το ίδιο και στο laptop.

Λίγες ρυθμίσεις μετά, αν θες να τους κάνεις δύκτυο, rename στην ουσία του μηχανήματος του Laptop, γαιτί δεν θα μπορεί να δεί ....τον εαυτό του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, LK είπε

Αν ο σκληρός σου στο Pc είναι σε GUID partition table (GPT) και τον πάρεις κλώνο στον σκληρο του Laptop , κατά 95% θα δουλέψει....και θα είναι ακριβώς το ίδιο και στο laptop.

Όχι, δεν θέλω να φτιάξω καποιον κλώνο του pc μου, αυτό ειναι αδύνατον, απλά περνάω κάποια προγράμματα και πειραζω κάποια settings για να μπορέσω να το κάνω πιο ευκολόχρηστο. Μπερδεύομαι πάρα πολυ στο γράψιμο, θα το σπασω!🤬 Τουλάχιστον πήρε τον Μπέο το αστείο Edge και φόρτωσα τον Vivaldi😘 με κόπια ολόκληρου του profile μου (ένα μύριο settings, passwords, bookmarks, sessions, notes κλπ) και ήδη η ζωή μου είναι πολύ πιο εύκολη.

  • Like 2

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα χαρακτηριστικά που ζητάς, προσωπικά θα πήγαινα εδώ:

 

https://www.skroutz.gr/s/51035254/HP-EliteBook-860-G10-16-IPS-FHD-i7-1365U-32GB-1TB-SSD-W11-Pro-US-Keyboard.html

 

Έχω προσωπική εμπειρία από τα HP laptops και τα θεωρώ πολύ καλά + η τεχνική υποστήριξη της HP (κατά τη διάρκεια της εγγύησης) είναι άψογη.

 

Υ.Γ. Μην αγοράσεις από Πλαίσιο εκτός και αν θέλεις την αυξημένη εγγύηση του καταστήματος που προσφέρουν. Αλλιώς σχεδόν τα πάντα τιμολογούνται 100-200 ευρώ πάνω από τον ανταγωνισμό.

  • Like 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 1100 ευρώ πήρα ένα G15 5530 DELL.

i7/13 th Gen

16Gb ddr 5 / 1 Tb nvme ssd

rtx 4060 6Gb

 

15.6'' screen

Refurbished με πλήρη εγγύηση.

Για βίντεο και ήχο. 2 slot nvme  έχει. Θα του βάλω άλλο 1Tb

Επεξεργασμένο από Costas Siachamis

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jazzjoker είπε

Με τα χαρακτηριστικά που ζητάς, προσωπικά θα πήγαινα εδώ:

 

https://www.skroutz.gr/s/51035254/HP-EliteBook-860-G10-16-IPS-FHD-i7-1365U-32GB-1TB-SSD-W11-Pro-US-Keyboard.html

 

Έχω προσωπική εμπειρία από τα HP laptops και τα θεωρώ πολύ καλά + η τεχνική υποστήριξη της HP (κατά τη διάρκεια της εγγύησης) είναι άψογη.

 

Υ.Γ. Μην αγοράσεις από Πλαίσιο εκτός και αν θέλεις την αυξημένη εγγύηση του καταστήματος που προσφέρουν. Αλλιώς σχεδόν τα πάντα τιμολογούνται 100-200 ευρώ πάνω από τον ανταγωνισμό.

Πολύ πιο αργό και χωρίς dedicated gpu...

 

https://www.cpubenchmark.net/compare/5266vs5844vs5210/Intel-i7-1365U-vs-Intel-i7-14650HX-vs-Intel-i9-13900H

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kosthrash είπε

Πολύ πιο αργό και χωρίς dedicated gpu...

 

To downside της δικής σου πρότασης είναι ότι έχει DDR 4 και Windows 11 home. Φυσικά ο επεξεργαστής είναι πολύ πιο γρήγορος ενώ σε video editing η dedicated gpu θα κάνει διαφορά.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου