Προς το περιεχόμενο

Aφήστε τα γ@μ#...τηλέφωνα στην άκρη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμπαθέστατος (σαν άνθρωπος, όχι σαν μουσικός/συνθέτης) ο κύριος Cave, αλλά ας κοιτάξει κι αυτός να αποδεχτεί την πραγματικότητα. Τα smartphones είναι εδώ και θα μείνουν για πάντα, και δεν υπάρχει περίπτωση να σταματήσει κάτι το κοινό να τραβάει φωτός/βίντεο στις συναυλίες. Να τα απαγορέψεις δεν μπορείς, ακόμα και σε μικρούς και κλειστούς χώρους, πχ Μέγαρο, όπου απαγορεύεται η χρήση τους (σου ζητάνε να αφήσεις το κινητό σου στη ρεσεψιόν), πάντα υπάρχουν μερικοί "ξύπνιοι" που θα τα περάσουν μέσα, και σε τέτοιους χώρους είναι πραγματικά πρόβλημα.

Οι καλλιτέχνες πάντα ήξεραν ότι κάποιος(-οι) στο κοινό θα ηχογραφεί τη συναυλία, και πολλοί περισσότεροι θα τραβάνε φωτογραφίες. Με τα κινητά πλέον ακόμα και οι γάτες τραβάνε βίντεο στα lives, αλλά αυτό δεν είναι κάτι καινούργιο, 20+ χρόνια υπάρχουν τα smartphones στα χέρια μας, και πολλά περισσότερα οι φτηνές mini φωτογραφικές μηχανές. Απλά τώρα διαθέτουν οι πάντες. So what? Άσε ρε Cave τον κόσμο να τραβάει όσο θέλει, είναι κάτι το αναπόφευκτο πλέον και με παραινέσεις ή "τσαμπουκάδες" το φαινόμενο δεν θα σταματήσει. Οι καλλιτέχνες ας κοιτάξουν να κάνουν καλά αυτό που καλούνται να κάνουν στη σκηνή και ας αφήσουν τον κόσμο από κάτω να παρακολουθεί το live με ό,τι θέλει και όπως θέλει. 

Φαντάζομαι ο -κάθε- Cave προτιμάει να βλέπει στο κοινό κάποιους με το κινητό στο χέρι να τον τραβάνε, παρά κάποιους άλλους που είναι ξαπλωμένοι σε κουρελούδες και κοιτάνε τα άστρα, κυριολεκτικά και μεταφορικά (συναυλία Roger Waters πχ και αλλού).

Εγκλιματιστείτε κύριοι στην εποχή μας...image.gif.b6dfb5663abf6556b321335c42a1bc23.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Εγκλιματιστείτε κύριοι στην εποχή μας...image.gif.b6dfb5663abf6556b321335c42a1bc23.gif

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω... Με βάση τη δική μου λογική/αισθητική είναι βλακώδες (και αυτό είναι understatement) να παρακολουθείς κάτι σε μια οθονούλα, όταν αυτό  ξεδιπλώνεται μπροστά στα μάτια σου σε... "επικές" διαστάσεις. 

Βεβαίως ο καθείς με τα γούστα του, αλλά ευχαριστώ δεν θα πάρω...

  • Like 3

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Με βάση τη δική μου λογική/αισθητική είναι βλακώδες (και αυτό είναι understatement) να παρακολουθείς κάτι σε μια οθονούλα,

Κανείς δεν παρακολουθεί το live από την οθόνη, πρακτικά είναι αδύνατον για τεχνικούς και φυσικούς λόγους. Μερικά βίντεο των ολίγων δευτερολέπτων ή λεπτών τραβάνε οι περισσότεροι και πολλές φωτογραφίες, και αυτό είναι όλο.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω... Με βάση τη δική μου λογική/αισθητική είναι βλακώδες (και αυτό είναι understatement) να παρακολουθείς κάτι σε μια οθονούλα, όταν αυτό  ξεδιπλώνεται μπροστά στα μάτια σου σε... "επικές" διαστάσεις. 

Βεβαίως ο καθείς με τα γούστα του, αλλά ευχαριστώ δεν θα πάρω...

Εγώ από την άλλη, τα τελευταία χρόνια και στις διακοπές και στις παραλίες, έχω φάει κόλλημα με το κινητό και τα καλά ακουστικά BT και κάθομαι και βλέπω συναυλίες από το κινητό, μέχρι και ταινίες από το netflix, έχω γίνει κινητο-εξαρτώμενος και αποσπάσματα από ερασιτεχνικά βίντεο και από συναυλίες από τα reels και τα shorts και γι αυτό έχω χαζέψει τελείως. 🤪 Μόνο midi keyboard δεν έχω συνδέσει ακόμα να γράφω και μουσική από εκεί να τελειώνουμε😄 Και VR κινητό και VR γυαλιά πρεσβυωπίας να φτιάξουν και σε λίγο θα γεμίζει το δωμάτιο με τη συναυλία ολόγραμμα και θα κινείσαι ανάμεσα από τα καλώδια και τους ενισχυτές και θα τους βλέπεις, το πάω αλλού βέβαια εγώ τώρα, αλλά το ένα φέρνει το άλλο. 😄

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εξάρτηση δέν αφορά το τηλέφωνο,αλλά την πληροφορία.Ο μόνος τρόπος να καταπολεμήσεις κάποιον εθισμένο στην πληροφορία είναι να του την παρέχεις ο ίδιος.

Αν με το εισητήριο σου αποκτούσες πρόσβαση σε ένα επαγγελματικά βιντεοσκοπημένο γεγονός και μπορούσες να επιλέξεις ότι ήθελες για να αποθηκεύσεις,ένα μεγάλο ποσοστό δέν θα σήκωνε καθόλου το τηλέφωνο του για να το πράξει.

Στην ιδέα και μόνο.

Ασχετα οτί και μετά το τέλος του γεγονότος,ελάχιστοι θα έκαναν τον κόπο.

Στην πραγματικότητα,οι ίδιοι οι καλλιτέχνες φταίνε,με τις ηλίθιες εμμονές τους περι πνευματικών δικαιωμάτων και άλλες τέτοιες κλαπαρχ@διες,σε μια εποχή οπου ένα μικρόφωνο και μία κάμερα υπάρχει πάνω σε όλα τα δίποδα του πλανήτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, MGs είπε

Η εξάρτηση δέν αφορά το τηλέφωνο,αλλά την πληροφορία.

Λόγω του τηλεφώνου είμαστε ακόμα πιο εξαρτημένοι από την πληροφορία.😡

  • Like 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, MGs είπε

Αν με το εισητήριο σου αποκτούσες πρόσβαση σε ένα επαγγελματικά βιντεοσκοπημένο γεγονός και μπορούσες να επιλέξεις ότι ήθελες για να αποθηκεύσεις,ένα μεγάλο ποσοστό δέν θα σήκωνε καθόλου το τηλέφωνο του για να το πράξει.

Δεν γίνεται να βιντεοσκοπούνται επαγγελματικά όλες οι συναυλίες, αυτό είναι αδύνατον να γίνει για 1002 λόγους. 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Waterfall-K είπε

Δεν γίνεται να βιντεοσκοπούνται επαγγελματικά όλες οι συναυλίες, αυτό είναι αδύνατον να γίνει για 1002 λόγους. 

Ας πούμε τις μεγάλες,που γίνεται ήδη σε αρκετές περιπτώσεις.Η ουσία είναι,όπως σωστά γράφουν και οι περισσότεροι και θα συμφωνήσω μαζί τους,ότι έχουμε να κάνουμε με μία κοινωνία με αποδιοργάνωση σκέψης και διάσπαση προσοχής,που δέν μπορεί να εστιάσει και να αφεθεί,ούτε όσο διαρκεί ένα τραγούδι πλέον στην δική μας περίπτωση,ενώ για να εκκρίνει ορμόνες που προκαλούν ευχαρίστηση,δέν αρκούν οι πρώτες νότες απο το αγαπημένο του κομμάτι φυσικά,αλλά περιμένει και την ψηφιακή επιβεβαίωση.

Κάτι σαν εγκεφαλικό VAR.

Τραγικό.

 

Τι έλεγα,για βιντεοσκόπηση?

Αλλαξα γνώμη.

 

Ηλεκτρικά κολάρα.

Κάθε φορά που θα σηκώνεις κινητό,σε χώρο που οι αισθήσεις σου είναι απαραίτητες για να σου παρέχουν μία ψυχαγωγική/πνευματική εμπειρία και χτυπάει, μιλάς ή κοτσάρεις την κουρμούτσα σου μπροστά στα μούτρα των άλλων χαλώντας και την δική τους εμπειρία,20 volt ανα σήκωμα.

Στα 3 σηκώματα πιάνουμε τριφασικό,να ψηθεί να πάει στο διάλο.

Λάκο έξω στο πάρκο,μπρούμυτα με τον πισινό έξω,να παρκάρουν τα παιδάκια τα ποδήλατα.

Ποίος είναι μαζί μου?

 

Επεξεργασμένο από MGs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ αν ήμουν ο τραγουδιστής της συναυλίας το μόνο που θα με ενδιέφερε θα ήταν να κόβω  εισιτήρια , ασχέτως αν και πώς θα  αξιοποιούσαν  αυτοί που πληρώνουν το ακρόαμα που προσφέρω.

Αν το απολαμβάνουν πραγματικά ή αν το κάνουν για να πουν ότι κάτι έκαναν , ανεβάζοντας story ή φωτος,δεν θα με ενδιέφερε (τα ίδια λεφτά θα πλήρωναν) .

 

Από την άλλη , δεν θα με ενδιέφερε ούτε να τους "διαπαιδαγωγησω" η έστω "ενθαρρύνω" να το αφήσουν κάτω .Τουναντίον θα έβγαινα και σελφι με όσους μπορούσα, μη σου πω θα τις χρέωνα κίολας, εφόσον υπήρχε ζήτηση.

 

Και αυτό έχει διττή σημασία ,

Όπως είπα ,  πρώτον το πώς θα απολάυσουν ή θα εξαργυρώσουν αυτό που πλήρωσαν (  ναι πλήρωσα  εισιτήριο και θέλω να ανεβάσω στορυ) είναι δική τους απόφαση .

Δεύτερον ,αν το έκανε γι αυτόν, γαιτί θεωρεί μια τέτοια κίνσηη disrespect  προς αυτόν και το έργο που παρουσιάζει, συγνώμη δεν θα του λύσει το κοινό τα ψυχολογικά του.

Ας έδινε τέτοια παράσταση που να τους έκαμε να τρέμουν και να τους φύγει από το τρέμουλο το κινητό από το χέρι. 😁

 

Σαν επίλογο, εγώ δεν βλέπω σε αυτό το video τόσο ένα "κοινό" που δεν τα έχει λύσει με τον εαυτό  του, όσο έναν τραγουδιστή που δεν τα έχει λυσει με τον ευατό του.

 

Αν δεν ήμασταν τώρα, αλλά το 1970, πάλι το κοινό δεν θα είχε στραμμένη σε αυτόν την προσοχή του, αλλά στο αλκοόλ και στο "μαύρο" που θα κατανάλωνε , με αφορμή το ότι τραγουδάει.

 

Οι συναυλιές (ειδικά σε τέτοιες μεγάλες αρένες)  δεν είναι ούτε για ακρόαση μουσικής , όυτε για να απολαύσεις κάτι άλλο (στριμωγμα- περίμενε , ορθοστασία) , πέρα από το να πείς ότι ήσουν εκεί (ε οκ , πλέον κάποιοι θέλουν και αποδείξεις).

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Είναι ακριβώς το ίδιο με αυτό που γίνεται στα "μπουζούκια ".

Τον πελάτη δεν τον ενδιαφέρει πρωτίστως να ακούσει τον τραγουδιστή.

Τον ενδιαφέρει να καθίσει πρώτο τραπέζι πίστα, να κάνει τη μεγαλύτερη ζημιά σε λουλούδια και φιάλες .

Ο πελάτης που πληρώνει είναι ο πρωταγωνιστής,  ο τραγουδιστής είναι η αφορμή. 

Το ίδιο ισχύει και στις ροκ συναυλίες.

Το κοινό είναι ο πρωταγωνιστής,  πήγα στο live, είμαι και πολύ cool αλήτης που το έκανα,  να και το ,video. 

Αν δεν το κατανοεί αυτό ο κάθε performer, πέρα από έλλειψη συναισθηματικής νοημοσύνης, έχει και έλλειψη επιχειρηματικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου