Προς το περιεχόμενο

Τί μπάντα θα φτιάχνατε αν κερδίζατε το Τζόκερ;


kpeyos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
14 λεπτά πριν, kosthrash είπε

Εγώ θα μάζευα τα φιλαράκια από το γυμνάσιο και (χωρίς το άγχος του βιοπορισμού πλέον) θα φτιάχναμε μια symphonic death metal μπάντα α λά septicflesh (με εμένα στο πιάνο), αφού αγοράζαμε την συμφωνική του Λονδίνου 🤣 ,και θα ηχογραφούσαμε στα πιο iconic μέρη ανά την υφήλιο (παλιά κάστρα, Στόουνχεντζ κτλ)... Εννοείται ότι με τέτοιο budget θα παίρναμε λαμπατος mesa mark vii, ένα από αυτά τα φτηνά πιανακια σταινγουει με την ουριτσα κτλ πιάνετε την εικόνα 🤣🤣🤣 και μετά ξύπνησα...

Εντάξει, νομίζω έχουμε νικητή 😄

  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ θα ήταν μπάντα αυτό που θα έφτιαχνα.

Εμπειρία για μουσικούς ακροατές και όσων θα ήταν στον περιβάλλον χώρο.

 

Μετράτε :

 

2 Κλαριντζήδες του βουκολικού ρεπερτορίου

2 Κλαρινίστες του γοτθικού ρεπερτορίου

4 Μπουζουκίστες με τα απαραίτητα (τζουράδες μπαγλαμάδες και άλλα σέα)

2 Μουρλούς με γκάιντες όλων των ειδώνε

5 κρουστούς

7 Λυράρηδες (από Κρήτες έως Πόντιους και όλα τα ενδιάμεσα)

4 Βιολάρηδες

3-5 Χαλκοφυσητήρες

4 Λαουτιέρηδες

1 Κοντραμπασίστα

2 Ηλεκτρομπασίστές  (4χορδος P Bass &  6xορδος Fanned )

2 Τσελίστες

2 Τσελίστριες

6 Κιθαρωδούς (διότι αν δεν μπορούν να τραγουδήσουν οι κιθαριστές δεν ......)

2 Ακκορντεόνιους

1 Χωρωδία από ΚΑΠΗ (γιατί περνάνε καλά και το δείχνουν)

1 Χωρωδία από δυσκοίλιους του σοβαρού ρεπερτορίου (να βλέπουν τα ΚΑΠΗ και να δυσκοιλιώνονται περισσότερο) 

2 Τραγουδίστριες

 

Και όλα αυτά σε λιβάδια σε ξεχασμένα θέατρα σε πλατείες από μικρονήσια σε σταθμούς τραίνων.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έφτιαχνα και θα εξόπλιζα ένα στούντιο με όλα τα απαραίτητα όργανα, control room κλπ εκτός της Αθήνας, θα έφτιαχνα την μπάντα που θα συμμετείχα και εγώ με τα πλήκτρα και θα έγραφα και πολλά κομμάτια όλη μέρα  και θα ετοιμάζαμε και τα  covers (δεκαετίας 80-90, άντε και late '70s) και έχω και το μαγαζί εκεί εκτός αθήνας δικό μου που θα το διαμόρφωνα και σαν σκηνή για να παίζει το συγκρότημά μου και άλλοι και θα αναλάμβανα και την προστασία του αφού θα πρόσθετα όπλα και χειροβομβίδες στο οπλοστάσιο για να αντιμετωπίζω όσους μου ζητάνε προστασία🤣 Το τελευταίο σκέλος είναι μεταξύ σοβαρού και αστείου, αλλά αν έπιανα το τζόκερ τα υπόλοιπα θα τα έκανα.

 

 Μπάντα εξαιρετική🤌, με τραγουδιστές και τραγουδίστριες και θα έπαιζα και εγώ πιο μοντέρνο πρόγραμμα γράφοντας κομμάτια τέτοιου στυλ συνεργαζομενος επίσης με τραγουδιστές και τραγουδίστριες

 

 

 

 Nαι, με ένα τζόκερ θα το έκανα αν και πλέον έχω βαρεθεί. Μεγάλωσα, τουλάχιστο έτσι νιώθω, για τέτοιες υλοποιήσεις. 😀

  • Like 2

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/10/2024 στις 4:13 ΜΜ, kpeyos είπε

Τα λεφτά περισσεύουν, έχετε να φαν' κι οι κότες...

 

Αν τα είχα 25 - 30 χρόνια πριν θα ήθελα το αποτέλεσμα να προέρχεται από αρκετά διαφορετικά στυλ σκληρής μουσικής, πάντα εναλλακτικό - ανεξάρτητο γιατί είμαι πανκ και οι πανκς δεν πεθαίνουν. Για να δώσω μια εικόνα, επιρροές από το 1ο υπερ-άλμπουμ των Senser με του 2ου των Garbage. Γυναικεία φωνητικά (σε ένα βαθμό εναλλαγή με αντρικά), σκληρές κιθάρες, μπάσο που θα ακούγεται στην μίξη, DJ/πληκτρά, τύμπανα τριγκαρισμένα που δεν θα παίζουν ροκ ρυθμούς και για τέλος ένα πολυπληθές πνευστό section γιατί τα πνευστά είναι δύναμη και γ*****ε! Guest στις ηχογραφήσεις τον Rocky George για leads & πινελιές θορύβου.

 

Στα 50 μου απλά θέλω να ζήσω δίπλα στη θάλασσα χωρίς γείτονες σε ένα βολικό σπίτι που θα έχει και ηχομονωμένα δωμάτια για ακρόαση μουσικής και jams με φίλους σε υψηλές στάθμες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 ώρες πριν, bouzoukleri είπε

2 Ηλεκτρομπασίστές  (4χορδος P Bass &  6xορδος Fanned )

Φίλος μην κάνεις τσιγκουνιές... Δεν μπορείς να τους κάνεις τρεις - plus ένα JB; 

Αφού είσαι υπερπαραγωγή... 😎

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
56 λεπτά πριν, KostasP είπε

 

Αν τα είχα 25 - 30 χρόνια πριν θα ήθελα το αποτέλεσμα να προέρχεται από αρκετά διαφορετικά στυλ σκληρής μουσικής, πάντα εναλλακτικό - ανεξάρτητο γιατί είμαι πανκ και οι πανκς δεν πεθαίνουν. Για να δώσω μια εικόνα, επιρροές από το 1ο υπερ-άλμπουμ των Senser με του 2ου των Garbage. Γυναικεία φωνητικά (σε ένα βαθμό εναλλαγή με αντρικά), σκληρές κιθάρες, μπάσο που θα ακούγεται στην μίξη, DJ/πληκτρά, τύμπανα τριγκαρισμένα που δεν θα παίζουν ροκ ρυθμούς και για τέλος ένα πολυπληθές πνευστό section γιατί τα πνευστά είναι δύναμη και γ*****ε! Guest στις ηχογραφήσεις τον Rocky George για leads & πινελιές θορύβου.

 

Στα 50 μου απλά θέλω να ζήσω δίπλα στη θάλασσα χωρίς γείτονες σε ένα βολικό σπίτι που θα έχει και ηχομονωμένα δωμάτια για ακρόαση μουσικής και jams με φίλους σε υψηλές στάθμες.

Ωραίος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου