Προς το περιεχόμενο

Πολλές Φθηνές ή μια ακριβή κιθάρα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να προσθέσω και μια άλλη διάσταση στα πολύ φθηνά όργανα (κάτω των 300 ευρω ας πούμε). Φθηνά είναι ΜΟΝΟ αν δεν μπεις στην διαδικασία να τα αναβαθμίσεις. 
 

Αν ξεκινήσεις με ένα σετ μαγνήτες, μια καλύτερη γέφυρα, ίσως κλειδιά κλπ…. ΠΟΛΥ εύκολα έχεις διπλασιάσει το κόστος αγοράς, για ενα όργανο που έχει μηδενική αξία μεταπώλησης. Τα πολύ φθηνά όργανα πολύ εύκολα γίνονται χρηματο-παγίδες. Να το πούμε και αυτό. 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
8 λεπτά πριν, LK είπε

Εγώ δήλωσα ότι η επόμενη "ακριβή" κιθάρα που θα πάρω (ακριβή για εμένα ΄, όχι για τον Λάτση 🤪) θα είναι SG standard (δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θα είναι standard ή standard 61). 

Αληθές, το έχεις δηλώσει. Όμως δεν έχεις πει για τις φτηνές...

 

8 λεπτά πριν, LK είπε

Όχι όχι, το νήμα είναι πραγματικά γενικού ενδιαφέροντος και δεν αφορά εμένα.

Χμμμ... αν θυμάμαι καλά, μετά από ανάλογα νήματα "γενικού ενδιαφέροντος", υπήρξε ορυμαγδός αγορών 😄

Οπότε θα μου επιτρέψεις να διατηρήσω τις επιφυλάξεις μου.

Και μάλιστα αν υπάρξει κάποιος "αιφνιδιασμός" και ορισμένα μέλη ψάχνουν... σύννεφο για να πέσουν, έλαβα την πρωτοβουλία να συγκεντρώσω μερικά για να μας βρίσκονται εύκαιρα 😆

 

 

 

Clouds.jpg

  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
21 λεπτά πριν, Έκτορας είπε

Να προσθέσω και μια άλλη διάσταση στα πολύ φθηνά όργανα (κάτω των 300 ευρω ας πούμε). Φθηνά είναι ΜΟΝΟ αν δεν μπεις στην διαδικασία να τα αναβαθμίσεις. 
 

Αν ξεκινήσεις με ένα σετ μαγνήτες, μια καλύτερη γέφυρα, ίσως κλειδιά κλπ…. ΠΟΛΥ εύκολα έχεις διπλασιάσει το κόστος αγοράς, για ενα όργανο που έχει μηδενική αξία μεταπώλησης. Τα πολύ φθηνά όργανα πολύ εύκολα γίνονται χρηματο-παγίδες. Να το πούμε και αυτό. 

Ισχύει γενικά το ότι "ή φτήνια τρώει τον παρά"..

Από εκεί και πέρα. 

Εγώ προσωπικά όταν αγοράζω φθηνές κιθάρες (κατω των 300 ευρώ ) έχω πλήρη επίγνωση γιατί το κάνω. 

1ον δεν με ενδιαφέρει να τις πουλήσω. 

2ον δεν τις αναβαθμίζω σε τίποτα γιατί με υπερκαλύπτουν.

3ον Αντικαθιστουν μοντέλα, που το real thing , ακόμα και στη φθηνότερη έκδοση του , δεν με αφορά. 

4ον Αντικαθιστουν μια άλλη δαπάνη, που ο μέσος άνθρωπος κάνει,  αλλά όχι εγώ.

Ένα τριήμερο π.χ, ένα εστιατόριο κ.ο.κ.

Π.χ. μια soundsation των 150 ευρώ  *που θεωρώ και εξαιρετική κιθάρα, την προτιμώ από το να πάω σε ένα γκουρμέ εστιατόριο. 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κάποια στιγμή βρέθηκα με πολλές κιθάρες, μόνο προβλήματα θυμάμαι να έχω. Κυρίως ότι κάποιες δεν παίζονταν, μάζευαν σκόνη και οι χορδές σκουριάζανε. Τις πούλησα όλες και έμεινα με μία. Ηταν η πιο παραγωγική περίοδος της μουσικής μου ζωής. Με έτρωγε μόνο το άγχος μην πάθει κατι και πρεπει να παει στο μάστορα και μεινω χωρις όργανο. Έτσι πήρα άλλη μια. Μετά σιγά σιγά τα παιξίματα αυξήθηκαν και άρχισα να εχω αναγκη και για μια άλλου τυπου, και επειδή έπαιζα και αρκετα με ανοιχτά κουρδίσματα έπρεπε να έχω μια κιθάρα σεταρισμένη πολύ ψηλά με βαριές χορδές, άρα άλλη μια. Και μετά σε καποια κομμάτια η τελεκαστερ σου μπορει να μην περνάει και να θες μια Jazzmaster, η να εχεις ενα σημειο που θελει γκαζια και χρειάζεσαι μια με 2 HB κλπ. Άλλο προτζεκτ θέλει ακουστική κ.ο.κ.

 

Πλέον προσπαθώ να έχω μία απο κάθε είδος και ψιλοκαλή αν όχι καλή. Δηλαδή πανω απο 1500αρι αν μιλάμε για ηλεκτρική ή πάνω απο 2-3χιλιάδες αν μιλάμε για ακουστική. Μόνη εξαίρεση αποτέλεσε μια περίοδος που γύρισα όλα τα νησά με ακουστική και εκει επειδή με το που πάτησα πρώτη φορά Σκιάθο είδα την κιθάρα μου να γινεται τόξο, αποφάσισα να πάρω μια μέτρια.

 

Για να κάνεις μια ωραία καλή συλλογή απο κιθάρες θέλεις και χώρο. Και γενικά μπαίνεις σε άλλη φάση απο άποψη εξόδων. Ασε που αν ειχα χώρο θα έκανα μια πολύ ωραία συλλογή απο ενισχυτές.

Επεξεργασμένο από Shelter
  • Like 3
  • Συμφωνώ 2

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LK είπε

Π.χ. ο @John Goumis βλέπουμε στην φωτο ότι το έσπασε το ποσό,  πήρε 4 (Τέσσερις), και δεν πήρε ΜΙΑΑΑΑΑΑΑ με το άθροισμα του ποσού των τεσσάρων

 

Κοίτα, προσωπικά θεωρώ ότι δεν ''έσπασα'' κάποιο ποσό. Δεν τις αγόρασα την ίδια μέρα... δεν είχα κάποιο budget για κιθάρες και είπα μια μέρα ''ας πάρω αυτές τις 4 αντί για μια R9''. Τις αγόρασα σε ορίζοντα δεκαετιών που ασχολούμαι με το σπορ (όπως και άλλες).

 

Μπορεί στα επόμενα 20 χρόνια, αν ζω, να πάρω άλλες πέντε, άλλη μια, μπορεί και καμία. 

 

Aπλά έπαιρνα αυτό που ήθελα. Ήθελα κάποτε SG standard? Πήρα SG standard. Δεν σκέφτηκα ''ναι αλλά με τα λεφτά που θα δώσω για μια standard, αν σπάσω το ποσό μπορώ να πάρω μια SG special και με τα 396,55 ευρώ που μου περισσεύουν παίρνω και μια φθηνη jazzmaster''. Όχι, θέλω SG standard με το σήμα στο headstock, το binding στο μανίκι και τα trapezoid inlays, θέλω αυτό το look, τέλος.

 

Αν πχ θελήσω κάποια στιγμή στο μέλλον μια R9, απλά θα την πάρω 😇🤪

Επεξεργασμένο από John Goumis
  • Like 5
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, John Goumis είπε

Aπλά έπαιρνα αυτό που ήθελα. Ήθελα κάποτε SG standard? Πήρα SG standard. Δεν σκέφτηκα ''ναι αλλά με τα λεφτά που θα δώσω για μια standard, αν σπάσω το ποσό μπορώ να πάρω μια SG special και με τα 396,55 ευρώ που μου περισσεύουν παίρνω και μια φθηνη jazzmaster''. Όχι, θέλω SG standard με το σήμα στο headstock, το binding στο μανίκι και τα trapezoid inlays, θέλω αυτό το look, τέλος.

Εξαιρετική προσέγγιση. 😎

  • Συμφωνώ 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 λεπτά πριν, John Goumis είπε

 

Κοίτα, προσωπικά θεωρώ ότι δεν ''έσπασα'' κάποιο ποσό. Δεν τις αγόρασα την ίδια μέρα... δεν είχα κάποιο budget για κιθάρες και είπα μια μέρα ''ας πάρω αυτές τις 4 αντί για μια R9''. Τις αγόρασα σε ορίζοντια δεκαετιών που ασχολούμαι με το σπορ (όπως και άλλες).

 

Μπορεί στα επόμενα 20 χρόνια, αν ζω, να πάρω άλλες πέντε, άλλη μια, μπορεί και καμία. 

 

Aπλά έπαιρνα αυτό που ήθελα. Ήθελα κάποτε SG standard? Πήρα SG standard. Δεν σκέφτηκα ''ναι αλλά με τα λεφτά που θα δώσω για μια standard, αν σπάσω το ποσό μπορώ να πάρω μια SG special και με τα 396,55 ευρώ που μου περισσεύουν παίρνω και μια φθηνη jazzmaster''. Όχι, θέλω SG standard με το σήμα στο headstock, το binding στο μανίκι και τα trapezoid inlays, θέλω αυτό το look, τέλος.

 

Αν πχ θελήσω κάποια στιγμή στο μέλλον μια R9, απλά θα την πάρω 😇🤪

Γιάννη απαντήθηκε αυτό ήδη εδώ :

 

1 ώρα πριν, LK είπε

Σωστό και αυτό, ειδικά υπό την έννοια ότι η κατοχή κιθάρας δεν είναι sprint αλλά μαραθώνιος έχοντας μεγάλη χρονική διάρκεια.

Μπορεί κάποιος να πήρε σε νεαρή ηλικία  π.χ. 2-3 "φθηνές" , να μάζεψε και άλλα λεφτά και πλέον να θέλει να ξεφορτωθεί τις 3 και να προσθέσει και το ποσό που συγκέντρωσε και να πάρει μια "ακριβή΄" .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν στο ακριβή δεν υπάρχουν περιορισμοί (δε βάζω μέσα τις συλλεκτικές κιθάρες, ας μιλήσουμε μόνο για καινούργιες) θα πώ σίγουρα μία και καλή.


Αλλά στο δεν υπάρχουν περιορισμοί βάζω μέσα τους εξής παράγοντες:

-Να είσαι σε κατάλληλη ηλικία και να έχεις τον χρόνο και τη διάθεση να ασχοληθείς σοβαρά και να την μάθεις την κιθάρα, να γίνει σύντροφός σου κι εσύ να διαμορφωθείς μέσα από αυτήν.

-Να έχεις το χρήμα να την ψάξεις πάρα πολύ κάνοντας και κάνα ταξιδάκι Γερμανία πχ ή κι ακόμη παραπέρα και να αγοράσεις μόνο αφού έχεις ακούσει πολλές ίδιες κιθάρες κι αφού "νοιώσεις".


Αν δεν υπάρχουν αυτά πάρε πολλές: θα ασχολείσαι, θα περνάει ο χρόνος αλλάζοντας χορδές, μαγνήτες, ποτενσιόμετρα, μπράτσα, βαψίματα, ανταλλάσσοντας όταν βαριέσαι κλπ. Είναι ωραίο χόμπι για τα γεράματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Είναι ωραίο χόμπι για τα γεράματα. 

Ομολογώ ότι αυτό δεν το είχα σκεφτεί σε καμία περίπτωση. Άρα, πιθανολογώ ότι κάποιοι μπορεί να κάνουν ένα retirement plan. Θεμιτό, γιατί όχι... 

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου