Προς το περιεχόμενο

Πολλές Φθηνές ή μια ακριβή κιθάρα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
1 λεπτό πριν, LK είπε

Π.χ. ο @John Goumis βλέπουμε στην φωτο ότι το έσπασε το ποσό,  πήρε 4 (Τέσσερις), και δεν πήρε ΜΙΑΑΑΑΑΑΑ με το άθροισμα του ποσού των τεσσάρων. 

Θες να μου πεις τι βλέπουμε στην φωτογραφία του Γιάννη; Τα κούτσουρα, ένα - ένα παρακαλώ... 😄

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Θες να μου πεις τι βλέπουμε στην φωτογραφία του Γιάννη; Τα κούτσουρα, ένα - ένα παρακαλώ... 😄

Γιατί δεν θα μπορούσε να πάρει μια κιθάρα των 9.000 ευρώ ή των 15.000 ξερω γω ή 2 των 6.000 κ.οκ. π.χ?

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, LK said:

Νομίζω δεν λέμε κάτι δύσκολο.

ο @TakisB ,  το έπιασε το θέμα αμέσως και απάντησε με επιχειρήματα.

Βασικά δεν χρειάζονται επιχειρήματα, χρειάζεται μόνο να διαβάσει κανείς το thread που άνοιξες για τη Les Paul που πήρες (καλορίζικη κιόλας) για να καταλάβει ότι η ακριβή κιθάρα σου χτυπάει διαφορετικά. Λες πχ για τη Harley Benton που έχεις "τρελά καλή κιθάρα για τα λεφτά της", με λογική και αντικειμενικότητα. Για τη Les Paul έγραφες ότι έπαθες ένα μικρό σοκ.

Το έγραψες πολύ ωραία και νομίζω ότι δεν υπάρχει καλύτερη περιγραφή του λόγου που είπα "ακριβή".

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
7 λεπτά πριν, TakisB είπε

Βασικά δεν χρειάζονται επιχειρήματα.....

Εμενα μου λες.😁

Ανοίγω ένα νήμα να πιούμε καφέ, και μου αρχίζουν τα "μα και μου" 😁.

Δεν είναι "ακριβή " κιθάρα στα 1000.

Οκ, να τα κάνουμε 3.000 ή να κάνει η μάνα. ?

Σχηματικά είναι τα ποσά , οκ

Και μετά λέγω ότι ο Γιάννης π.χ @John Goumis "έσπασε " τα ποσά του και πήρε ΤΕΣΣΕΡΙΣ.....και όχι ΜΙΑ (καλά παραπάνω πήρε, έχει κι άλλες 🤪) , και μου λέει ο Τέρρυς (για να μου ανεβάσει την πίεση 😆), ότι "Πες μας τι κιθάρες είναι" (υπονοόντας - και έχει δίκιο- ότι όλες είναι καλές).

ΝΑΙ ΟΛΕΣ ειναι κιθαρούκλες, αλλά , αν το πάμε έτσι ό κόσμος ΔΕΝ σταματάει στην LP τραδισιοναλ , Ούτε στην SG στανδαρδ.

Θα μπορούσε αντ' αυτών...να πάρει π.χ. μια R9.....

ΆΡΑ ....άρα ο άνθρωπας προτίμησε να σπάσει το ποσό που είχε να διαθέσει σε περισσότερες κιθάρες.....κινέζικα γράφω; 😄

  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
19 λεπτά πριν, LK είπε

Γιατί δεν θα μπορούσε να πάρει μια κιθάρα των 9.000 ευρώ π.χ?

Δεν νομίζω ότι βλέπουμε 9Χ, αλλά τουλάχιστον 4 (και λίγα λέω). 

Ας πούμε λοιπόν ότι θα μπορούσε να πάρει μια Suhr (ακριβή κιθάρα). Δεν την πήρε, αλλά και αυτές που πήρε με προεξέχουσα την LP δεν τις λες και τόσο... φτηνές. Είναι όμως όλες αξιοπρεπέστατες και κυρίως με αξία μεταπώλησης

 

Με 1Χ αυτό δεν θα μπορούσε να συμβεί σε καμία περίπτωση - ας συμφωνήσουμε σε αυτό.

Και για φτάσω στο bottom line, εκφράζοντας την προσωπική (άρα και υποκειμενική) μου άποψη. Τα πολλά και φτηνά - ας θέσω ένα price range  100 με 300 ευρώ για την οικονομία της συζήτησης) προσωπικά τα θεωρώ πεταμένα λεφτά- ασχέτως του πόσο καλά παίζουν. Και ο λόγος βρίσκεται σε αυτό που έχω κάνει bold παραπάνω. Αξία μεταπώλησης. Κατανοώ ότι κάποιος θέλει να κάνει την πλάκα του και να φορτώσει όργανα τώρα που κάποια μπορείς να τα βρεις σε αστείες τιμές, αλλά εγώ δεν είμαι φίλος αυτής της "λογικής".

Στην ντουλάπα έχω ακόμα μερικά τέτοια και ειλικρινά αναρωτιέμαι γιατί το έκανα...  

 

 

  • Ευχαριστώ 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Δεν νομίζω ότι βλέπουμε 9Χ, αλλά τουλάχιστον 4 (και λίγα λέω). 

Ας πούμε λοιπόν ότι θα μπορούσε να πάρει μια Suhr (ακριβή κιθάρα). Δεν την πήρε, αλλά και αυτές που πήρε με προεξέχουσα την LP δεν τις λες και τόσο... φτηνές. Είναι όμως όλες αξιοπρεπέστατες και κυρίως με αξία μεταπώλησης

 

Με 1Χ αυτό δεν θα μπορούσε να συμβεί σε καμία περίπτωση - ας συμφωνήσουμε σε αυτό.

Και για φτάσω στο bottom line, εκφράζοντας την προσωπική (άρα και υποκειμενική) μου άποψη. Τα πολλά και φτηνά - ας θέσω ένα range price 100 με 300 ευρώ για την οικονομία της συζήτησης) προσωπικά τα θεωρώ πεταμένα λεφτά- ασχέτως του πόσο καλά παίζουν. Και ο λόγος βρίσκεται σε αυτό που έχω κάνει bold παραπάνω. Αξία μεταπώλησης. Κατανοώ ότι κάποιος θέλει να κάνει την πλάκα του και να φορτώσει όργανα τώρα που κάποια μπορείς να τα βρεις σε αστείες τιμές, αλλά εγώ δεν είμαι φίλος αυτής της "λογικής".

Στην ντουλάπα έχω ακόμα μερικά τέτοια και ειλικρινά αναρωτιέμαι γιατί το έκανα...  

 

 

Ξανά ΔΟΞΑ ΣΟΙ ο θεός.

Τώρα ήσουν 2 the point!

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
17 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

δεν τις λες και τόσο... φτηνές.

 

 

Μα φυσικά δεν τις λέω φθηνές.

ΠΑΝΑΚΡΙΒΕΣ τις λέω.

Αλλά....αλλά τα πάντα είναι σχετικά.

Αν τη συγκρίνω με R9 , θα την πώ φθηνή.

 

Η  "σχετικότητα"  λοιπόν του τί είναι "φθηνό" ή "ακριβό" (διότι όπως σωστα επισημάνετε - εξαρτάται από κάθε περίπτωση ατομικά και από τα πόσα έχει ο καθένας στην τράπεζα ή κάτω από το μαξιλάρι) μπήκε, χωρίς όμως να έχει ουστιαστικό θέμα στην κουβέντα.

Είπαμε , ας ορίσει ο  καθένας το τι θεωρεί ακριβό και από εκει και πέρα ας μας πει αν θα έσπαγε αυτό το ποσό σε περισσότερες ή θα έπαιρνε με αυτό μια κιθάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και εν συνεχεία.... είναι αυταπόδεικτο ότι όποιος/α έχει παραπάνω της μίας κιθάρας , ΔΕΝ θα έπαιρνε μια και" καλή", αλλά τουλάχιστον 2 και "υποδεέστερες" , και θα έκλεινε εκεί η κουβέντα.

 

Όμως, δεν κλείνει εκεί, γιατί γράφτηκαν και άλλα ενδιαφέροντα.

Για να συνδυάσω τις απαντήσεις όλων σας, κυριαρχεί ή άποψη ότι οι περισσότεροι θα έσπαγαν το ποσό που θα είχαν διαθέσιμο προς δαπάνη  , αλλά στα ανώτατα ανεκτά επίπεδα, ήτοι σπασμένο ποσό μεν, αλλά σε κιθάρες δε

1ον  Με αξία μεταπώλησεις,

2ον  Επώνυμες - originals και

3ον  Με όσο το δυνατόν πιο κοντά στα  top of the line μοντέλα της παραγωγής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, LK είπε

Είπαμε , ας ορίσει ο  καθένας το τι θεωρεί ακριβό και από εκει και πέρα ας μας πει αν θα έσπαγε αυτό το ποσό σε περισσότερες ή θα έπαιρνε με αυτό μια κιθάρα


Αυτο θα μπορούσε να διατυπωθεί και αντίστροφα. Πόσες φτηνές κιθάρες είναι αποφασισμένος κάποιος να πουλήσει, για να αγοράσει μια ακριβή?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε


Αυτο θα μπορούσε να διατυπωθεί και αντίστροφα. Πόσες φτηνές κιθάρες είναι αποφασισμένος κάποιος να πουλήσει, για να αγοράσει μια ακριβή?

Σωστό και αυτό, ειδικά υπό την έννοια ότι η κατοχή κιθάρας δεν είναι sprint αλλά μαραθώνιος έχοντας μεγάλη χρονική διάρκεια.

Μπορεί κάποιος να πήρε σε νεαρή ηλικία  π.χ. 2-3 "φθηνές" , να μάζεψε και άλλα λεφτά και πλέον να θέλει να ξεφορτωθεί τις 3 και να προσθέσει και το ποσό που συγκέντρωσε και να πάρει μια "ακριβή΄" .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου