Προς το περιεχόμενο

Πολλές Φθηνές ή μια ακριβή κιθάρα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Ως παράγων η αξία μεταπώλησης σε κάποιες αγορές κούτσουρων παίζει ρόλο και σε κάποιες άλλες όχι.

Αν πας να πάρεις μια starter guitar δεν μπαίνει ποτέ ως factor. Όμως... αν για παράδειγμα πας να σκάσεις έναν περίδρομο χρήμα και είσαι ανάμεσα σε μια που θα στην φτιάξει ένας luthier και μια που φέρει το Χ brand name "μαγνήτη", εδώ θέλει σκέψη. 

Αν φτιάξεις ένα σούπερ / ντούπερ όργανο για τα γούστα σου και αποφασίσεις ότι θα το "παντρευτείς" όλα καλά. Αν όμως θα πας να το πουλήσεις... χμμμ...  Εκεί το Χ brand name "μαγνήτης" θα σου φέρει σαφέστατα καλύτερα έσοδα. 😉

Μιλάω καθαρά για τη σκέψη που μπορεί να κάνει κάποιος υποψήφιος αγοραστής για την μεταπωλητική αξία ενός μουσικού οργάνου, και η οποία θα παίξει ρόλο στην αγορά του οργάνου. Προσωπικά όπως είπα δεν έχω γνωρίσει ποτέ κάποιον μουσικό να σκέφτεται έτσι όταν αγοράζει όργανα, το θεωρώ δε τουλάχιστον παλαβό.

Με την αξία μεταπώλησης στο μυαλό οι μόνοι που αγοράζουν είναι οι συλλέκτες και οι έμποροι.

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, LK είπε

Επίσης να προσθέσω ότι θεωρώ πως ακόμα και τα upgrades , ρίχνουν την αξία ενός οργάνου, αφού το απομακρύνουν από το originality του.

Ιδιαίτερα σε vintage όργανο; Το έκαναν Κούγκι 💣

  • Συμφωνώ 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Έχω ακούσει ότι οι πρώτες Les Paul ήταν πολύ δυσκολόπαικτα όργανα.

 

Είχαν λάθος ΓΕΦΥΡΑ η οποία καθιστούσε το όργανο ανίκανο προς χρήση,την οποία σε μισο χρόνο την άλλαξαν, δεν ήταν δύσκολοπαίκτες.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, sultan of string είπε

κάποτε όμως......  ?

 

Τότε ήταν της μόδας οι βαριές (τρίχες δηλ.απλα δεν έβρισκε ash της προκοπής η CBS και εβαΝε από το φθηνό northern ash).

Για αυτό και οι late 70s Fender,και λόγω του λάθος ΣΧΗΜΑΤΟΣ στο σώμα,δεν θα έχουν ποτέ ιδιαίτερα υψηλή αξία.

Ίσως η δική σου λόγω των τρομερών μαγνητών ταβανιασει κάποια στιγμή γύρω στα 4 χιλιάρικα ,αν ήταν sunburst ίσως και 4,5

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Προσωπικά όπως είπα δεν έχω γνωρίσει ποτέ κάποιον μουσικό να σκέφτεται έτσι όταν αγοράζει όργανα, το θεωρώ δε τουλάχιστον παλαβό.

 

Τότε όλοι οι κιθαρίστες που αγοράζουν vintage κιθάρες είναι παλαβοί 😆

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Μιλάω καθαρά για τη σκέψη που μπορεί να κάνει κάποιος υποψήφιος αγοραστής για την μεταπωλητική αξία ενός μουσικού οργάνου, και η οποία θα παίξει ρόλο στην αγορά του οργάνου. Προσωπικά όπως είπα δεν έχω γνωρίσει ποτέ κάποιον μουσικό να σκέφτεται έτσι όταν αγοράζει όργανα, το θεωρώ δε τουλάχιστον παλαβό.

Με την αξία μεταπώλησης στο μυαλό οι μόνοι που αγοράζουν είναι οι συλλέκτες και οι έμποροι.

 

Έχεις έναν point (ιδιαίτερα για τους συλλέκτες) και σίγουρα δεν είναι η πρωταρχική σκέψη σε μια αγορά ενός μέσου χρήστη. Όμως για κάποιους - όχι για όλους- από ένα σημείο μπαίνει και αυτό στην εξίσωση.

 

Μιλώντας από ιδίαν πείρα, όταν προ δεκαετίας έσκασα 4Χ και πήρα το JB του '71, προφανέστατα ήθελα να ικανοποιήσω τον ζαβλαμά μου, αλλά ήξερα ότι έκανα μια αγορά που είχε να πάει μόνο προς τα επάνω. Κοιτώντας λοιπόν για αντίστοιχα όργανα σε μαγαζιά του εξωτερικού που εμπορεύονται αντίστοιχα κούτσουρα (και εγώ απ' έξω το πήρα), πλέον βλέπω ως παγιωμένη τιμή τα 5Χ.

Δεν σκέφτηκα: Α, να πάρω πχ ένα ΑΜ standard JB και με τα λοιπά να χτυπήσω και ένα Ibanez και ένα δεν ξέρω και εγώ τι... Μιλάμε για την απόλυτη χασούρα.

Όσο πιο πάνω πας, IMHO τόσο και υπολογίζεις την αξία μεταπώλησης. 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλειονότητα των ανθρώπων του ΝΟΙΖ είναι άνω των 40, μη πω και των 50, δεν νομίζω πως αγοράζουν κιθάρες για το σαλόνι τους σα το Λάκη (δεν τον κατακρίνω, γουστέρνει να τα βλέπει έστω και σε θήκες...αμαρτία αυτό με τις θήκες)

Αν βγάλουμε απ τη μέση τον ''επενδυτή'' αγοραστή οργάνων (ΚΑΜΙΑ σχέση ο Λάκης), δεν βλέπω κανέναν λόγο να αγοράζεις κάτι για την επένδυση, παρά μόνο για την ευχαρίστηση. Και αυτός είναι ο μοναδικός λόγος που πούλησα κιθάρα και η ειρωνεία είναι πως δεν την είχα πληρώσει, έτυχε να με τη χαρίσουν και διαπίστωσα πως δεν μου κάθεται στο χέρι, στο αυτί και τελικά άκουσα τη τσέπη .

Κάτι ακόμα, με έχουν χαρίσει και έχω χαρίσει πράγματα και μάλιστα εντός ΝΟΙΖ .

Δεν έχω πολλές κιθάρες 4 (και παραταύτα τις βρίσκω πολλές)  και πλέον μετά τη τελευταία τη καλή ακουστική που έσιαξα, τελειώσαμε.

Είχα τη δυνατότητα να πάρω μια Μάρτιν, ή μια Γύπσον -πάντα για ακουστικές ομιλώ, ούτε καν ηλεκτροακουστικές- Προτίμησα να δώκω τα μισά λεφτά σε έναν απ το πόρδουμε να με σιάξει μια και μάλιστα έτσι όπως τη φανταζόμουν παρά να πάω και να πάρω κάτι επώνυμο. Το μόνο που ζήτησα, ήταν εγγύηση των προδιαγραφών μου. Κι όταν ψοφήσω δεν με απασχολεί αν αξίζει η όχι, αρκεί που τη φχαριστιέμαι εγώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Τότε όλοι οι κιθαρίστες που αγοράζουν vintage κιθάρες είναι παλαβοί 😆

Αν τις αγοράζουν με μόνο -ή βασικό- κριτήριο το πόσο θα τις πουλήσουν αργότερα, ναι, είναι για τα σίδερα, ή απλά έχουν περάσει στην κατηγορία "συλλέκτες/έμποροι".

 

5 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

όταν προ δεκαετίας έσκασα 4Χ και πήρα το JB του '71, προφανέστατα ήθελα να ικανοποιήσω τον ζαβλαμά μου, αλλά ήξερα ότι έκανα μια αγορά που είχε να πάει μόνο προς τα επάνω.

Συμφωνώ, αλλά δεν λέω αυτό. Εσύ τα έσκασες πρώτα και κύρια για να "ικανοποιήσεις τον ζαβλαμά" σου, γνωρίζοντας παράλληλα ότι διαθέτει και μεγάλη αξία μεταπώλησης. Αλλά το γεγονός αυτό δεν σε έκανε να το προτιμήσεις από κάποιο άλλο που ίσως γούσταρες περισσότερο, αλλά ήξερες ότι η μεταπωλητική του αξία δεν θα ήταν καλή, ο κύριος λόγος που το αγόρασες ήταν γιατί απλά το γούσταρες σαν όργανο.
Κι εγώ μεθαύριο θα πάω να τα σκάσω για το Montage M6, ξέροντας εκ των προτέρων ότι ένα Minimoog έχει πολύ μεγαλύτερη αξία μεταπώλησης (γιατί έχει γεμίσει ο πλανήτης τριμάλακες🤣), so what? Θα καταπιέσουμε τα θέλω μας για τα χρήματα? NEVER!✊😌

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Προσωπικά όπως είπα δεν έχω γνωρίσει ποτέ κάποιον μουσικό να σκέφτεται έτσι όταν αγοράζει όργανα, το θεωρώ δε τουλάχιστον παλαβό.

95o3gg.jpg.b17a1391efd2da88eba5349224f43edb.jpg

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Σπινθηροβόλος γάιδαρος είπε

95o3gg.jpg.b17a1391efd2da88eba5349224f43edb.jpg

Ναι, αυτός ιδιαίτερα τις αγοράζει για να τις πουλήσει αργότερα πιο ακριβα, φως φανάρι. Στην αποθήκη τις έχει όλες και παίζει ολη μερα με μία των €500. Τσίπης απ'τους λίγους, γερολαδάς ολκής λέμε...🤣

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K
  • Χαχα 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου