Προς το περιεχόμενο

Ibanez TS.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Έκτορας είπε

Εξαρτάται από την χρήση. Μόνο του και σε καθαρό ενισχυτή, απολύτως κανένα τους. Τώρα για να push-άρουν είτε "βρώμικο" κανάλι ενισχυτή, είτε κάποιο άλλο overdrive ή και fuzz, όλα τα TS-ειδή πετάλια, την κάνουν την δουλειά τους.

 

Fenderοειδη όργανα χωρίς TS σε καθαρό ενισχυτή κατά την γνώμη μου απλά δεν παίζουν. Στρογγυλεύει ο ήχος και συμμαζευονται οι συχνότητες... Οι κιθάρες φεντερ θα έπρεπε να πωλούνται δώρο με ένα TS ή ένα πετάλι compressor... Μιλάω για συνθήκες λάιβ με μπάντα 

 

Τα δικό μου μαζί με το bad monkey, δεν έχω κανένα στην πεταλιερα μου αυτή την στιγμή, έχω ένα φθηνό mini Tubescreamer κλώνο (green mile ή κάπως έτσι) για να κερδίσω χώρο 

FB_IMG_1727443086402.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται και πως το χρησιμοποιεί κανείς. Ο SRV είχε το TS9 (και αργότερα το TS10) σαν booster με αυτά τα settings

  • Drive: 2-3
  • Tone: 3-5
  • Level: 9-10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, John Goumis είπε

Μιλάω για συνθήκες HEAVY METAL,HARD ROCK λάιβ με μπάντα 

Corrected γιατί υπάρχουν κι άλλες μουΖικες στον πλανήτη Γη

 

😅

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, John Goumis είπε

 

Fenderοειδη όργανα χωρίς TS σε καθαρό ενισχυτή κατά την γνώμη μου απλά δεν παίζουν. Στρογγυλεύει ο ήχος και συμμαζευονται οι συχνότητες... Οι κιθάρες φεντερ θα έπρεπε να πωλούνται δώρο με ένα TS ή ένα πετάλι compressor... Μιλάω για συνθήκες λάιβ με μπάντα 

 

Τα δικό μου μαζί με το bad monkey, δεν έχω κανένα στην πεταλιερα μου αυτή την στιγμή, έχω ένα φθηνό mini Tubescreamer κλώνο (green mile ή κάπως έτσι) για να κερδίσω χώρο 

FB_IMG_1727443086402.jpg


 

 Ναι, αλλά… αν πρέπει ΠΑΝΤΑ να έχεις ένα TS / compressor on, μήπως απλά παίζεις είτε με τη λάθος κιθάρα είτε με τον λάθος ενισχυτή…? Δεν ξέρω, μια σκέψη κάνω, έτσι κι αλλιώς στις 5 κιθάρες μου δεν έχει ούτε μια single coils. Ίσως γι’αυτο βέβαια… 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το point που έκανα, εδώ το παρουσιάζει και ο Kenny Vaughan με την ΜΟΝΗ κιθαρα που πραγματικα αξιζει να εχει καπΓιος

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχαμε ξανασυζητήσει το θέμα πριν μερικά χρόνια. Εμμένω στην άποψή μου, έχοντας υπό την κατοχή για πολλά χρόνια το TS9:

 

Τα tubescreamerοειδή, σε καθαρό ενισχυτή, είναι απλά μετριότατα overdrives που αν δεν τα είχε χρησιμοποιήσει ο SRV, δε θα τα ήξερε κανένας ούτε και θα είχαν τόσες παραλλαγές. 

 

Αν τα βάλεις να πουσάρουν/μπουστάρουν είτε σπασμένο, είτε φουλ βρώμικο ενισχυτή, εκεί κάνουν ωραία δουλειά. On the other hand, σχεδόν οποιοδήποτε mild overdrive χρησιμοποιθεί κατ' αυτόν τον τρόπο, ωραίο ήχο θα βγάλει.

 

Γενικά το θεωρώ ακραία overhyped πετάλι για το λόγο που αναφέρω παραπάνω.

Επεξεργασμένο από Jazzjoker

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου