Προς το περιεχόμενο

Ibanez TS.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Το χρησιμοποιούσε πολύ η λίγο και για οποίο λόγο, γούστο του και καπέλο του.

Το θέμα δεν είναι ούτε ο SRV , ούτε το πετάλι αυτό κάθε αυτό. 

Είναι γενικώς η λάθος αντίληψη σε σχέση με την τεχνολογία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο λίγο κι αν το χρησιμοποιούσε ο SRV, το μόνο σίγουρο είναι ότι η Ibanez εκμεταλλεύτηκε το γεγονός αξιοθαύμαστα. Το πετάλι είναι αστεία overpriced για αυτό που προσφέρει (να μην πούμε για κάτι special editions και τέτοια που κάνουν όσο ένας καινούριος λαμπάτος ενισχυτής) και κατέχει υψηλότατη εμπορική θέση σε μία αγορά που ο ανταγωνισμός είναι άπειρος. Και όλα αυτά 34 χρόνια μετά το θάνατο του μεγάλου.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

ήχο θα βγάλει, αλλά όχι τον ίδιο. Τις συχνότητες που θα προσθέσει στον ενισχυτή και η κομπρεσαρισμενη, κρεμώδης, και ταυτόχρονα σφιχτή και εστιασμένη, αίσθηση που θα προσθέσει, δεν το παίρνεις από άλλο πετάλι, είτε για μπλουζ είτε για μέταλ. Και τα κάνει όλα αυτά διότι έχει όλα τα παραπάνω -αρνητικά?- χαρακτηριστικά. 

 

 

Απλα το χρησιμοποιούν λάθος. Είναι καλο πετάλι και κάνει μοναδικά συγκεκριμένες δουλειές. Να μπουσταρει βρωμικο καναλι, να στακάρεται με αλλα overdrives/distortions, να χρησιμοποιείται σε καθαρό κανάλι με συχνότητες που παντρεύονται ωραία με το ts (sparkly ενισχυτές, με έντονο presence και scooped μεσαία).

Δεν μπορω να σκεφτώ άλλο πετάλι για να μπουσταρω πχ έναν βρωμικο orange για να παίξει μέταλ. 

 

 

 

Συμφωνώ απόλυτα.

 

Τo Tubescreamer και όλα τα "πράσινα πετάλια" που κυκλοφορούν στην αγορά ως κλώνος του, δεν είναι overdrive pedal, είναι... Tubescreamer (κατηγορία από μόνο του), οπότε ας μην τα κρίνουμε ως τέτοια (παρά το ότι έχουν την λέξη αυτή στον τίτλο τους)

 

Σαν overdrive δεν είναι και πολύ χρήσιμο όντως.

 

Είναι για να μπουσταρεις τον overdrive ήχο σου όπως περιέγραψε ο Γιώργος.

 

Προσωπικά το χρησιμοποιώ και για αν μπουσταρω πεντακάθαρο κανάλι και να έχω "edge of breakup" καθαρό.

 

Ξέρω ότι δεν ακούγεται ιδανικά σε σχέση με τον πραγματικό ήχο ενός καθαρού που σπάει, αλλά καμιά φορά όταν δεν σου επιτρέπουν οι συνθήκες να παιζεις με τα knobs του ενισχυτή και της κιθάρας, είναι μια καλή συμβιβαστική λύση.

 

Για μπουσταρισμα od/dist δεν το συζητάμε καν, απαραίτητο πετάλι και το αν θα έχεις αυτό ή το SD1 έχει να κάνει με τον τύπο od/dist που χρησιμοποιείς ως βάση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμάστε τα σε synths,σε ένα ταμπούρο,σε overheads η Room,γενικός σε πράγματα που θέλουν λιιιγο παραμόρφωση.

Σε strings επίσης κάνουν καλή δουλειά απλά για την μετατροπή θα χρειαστείτε ένα stereo πετάλι μετά απο αυτό.

Στις κιθάρες,τίποτα το ιδιαίτερο για εμένα προσωπικά.

Επεξεργασμένο από MGs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τωρα εχω εναTS808. Παρολα αυτα, οταν ειχα πριν απο 10 χρονια ειχα ενα TS9 που λυπαμαι που το πουλησα. Το Ts9 και ενας Kustom Defender που ειχα τοτε ηταν οντως πολυ κοντα στον ηχο του SRV. Δεν ξερω αν ηταν το συγκεκριμενο, παντως, ο ηχος ηταν πιο aggressive σε σχεση με το TS808 που εχω τωρα. Τωρα βεβαια εχω εναν Victory V40 Deluxe, οπου ο ενισχυτης μονος του ειναι blues machine χωρις να χρειάζεται τιποτα μπροστα. Ομως, αν ειχα να ψηφισω, θα επελεγα το TS9

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν και παλιό το βίντεο και για όσους δεν το έχουν δει ακούστε τη σύγκριση μεταξύ ενός Behringer TO800 των 30 ευρώ και ενός Ibanez TS808

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Σπινθηροβόλος γάιδαρος είπε

Aν και παλιό το βίντεο και για όσους δεν το έχουν δει ακούστε τη σύγκριση μεταξύ ενός Behringer TO800 των 30 ευρώ και ενός Ibanez TS808

 

 

Η αλήθεια είναι οτι ακουγονται πολυ κοντα. Δεν θα επαιρνα το vintage ibanez γιατι θεωρω υπερβολη για κατι που παραγεται ακομη απο την ιδια εταιρεια να δωσω τοσα χρηματα παραπανω. Ομως θα έπαιρνα το τρέχον ts808 της ibanez, λογω μεταλλικής κατασκευης και γιατι οπτικα δεν μου αρεσει να βλεπω το πλαστικό της behringer, αλλα και για μακροβιότερη χρηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, MakisSRV είπε

και γιατι οπτικα δεν μου αρεσει να βλεπω το πλαστικό της behringer, αλλα και για μακροβιότερη χρηση.

Ναι είναι ένας παράγοντας κι αυτός. Υπάρχει πάντα βέβαια και η προοπτική του rehousing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου