Προς το περιεχόμενο

Conditioner για τα τάστα της κιθάρας .


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Έπιασα χθες την ES 335 μου και παρατήρησα ότι,  πέρα από τις χορδές που ήθελαν αλλαγή,  δεν γλιστρούσε η ταστιέρα. 

Τις έβγαλα,  την καθάρισα,  έβαλα από μια σταγόνα στο κάθε ταστο από αυτό το conditioner που το έχω 100 χρόνια και δεν τελειώνει, αλλάζω χορδές και παίζω λίγο πιο γρήγορα από τον Vai 😆

Βάζετε εσείς, και αν ναι κάθε πότε και ποιο ;

instasize_240925131831.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου καθαρίσω την ταστιέρα με το Dunlop 01 μετά την περνάω με το 02. Φυσικά μόνο σε rosewood ταστιέρα!

 

Δεν είχα κανένα παράπονο τόσα χρόνια που τα χρησιμοποιώ.

 

https://www.thomann.de/gr/dunlop_formula65_fingerboardkit.htm

  • Συμφωνώ 1

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, Miltos23 είπε

Αφου καθαρίσω την ταστιέρα με το Dunlop 01 

Εμάς δεν μας πήρε κανένας Dunlop 01 δώρο 😆

 

Ναι για maple έχει αλλά προϊόντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ πάλι όταν θυμάμαι - που ως γνωστό δεν θυμάμαι- σε σπάνιες περιπτώσεις στα rosewood / Pau Ferro καθαρίζω με Dunlop lemon oil 65 - το οποίο και αυτό έχει τον ατελείωτο.

 

Παλιά όταν είχα μαλλιά, χρησιμοποιούσα αυτό το conditioner και αυτά πήγαιναν πιο γρήγορα από του... Vai 😄

 

 

Fructis.jpeg

  • Χαχα 2

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γλιστράει το ξύλο της ταστιέρας θέλει καθάρισμα και κάτι σαν αυτό το προϊόν που χρησιμοποιείς. Για να γλιστράνε τα τάστα θέλουν γυάλισμα, απομονώνεις το ξύλο με ταινία και γυαλίζεις με πολύ ψιλό γυαλόχαρτο και ψιλό συρματάκι, βοηθάει στο βιμπράτο και το μπεντ

  • Like 3

kavagio for strings

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο πραγμα η ταστιερα και αλλο τα ταστα.

 

Την ταστιερα την κοντιΣιοναρουμε με αυτο το υγρο που εχεις (η με απλο Βaby Oil το ιδιο πραγμα ειναι, mineral oil ειναι και τα δυο απλα το ενα μοιΡιζΑει καλυτεροτερα)

 

Τα ταστα τα γυαλιζουμε με φινο steelwool (αφου μασκαρουμε την ταστιερα) ή  αν θεμε αγοραζουμε με 4 ευρω αυτο το ΕΠΟΣ απο το ΤΕΜU για να μη μας βγαινει η πιστη (εγω βαζω και λιγο Brasso για ακομα καλυτερα ΜΠΕΝΤΖ (και ας μη κανω ποτε μου ...😅 )

 

image.png.b68d294e2dce2eb0b997e2d8b9a3ae0f.png

 

edit : μαζι ποσταραμε με τον @Άγιος, ΤΡΑΧΑΝΟΠΛΑΓΙΑΔΕΣ, Ε ΤΡΑΧΑΝΟΠΛΑΓΙΑΔΕΣ! 😅

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 3
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, LK είπε

Ναι για maple έχει αλλά προϊόντα. 

 

το ζιπελαιο (για εσενα που καΠνΑΕΙΣ) αρκει. οι φινιρισμενες maple ταστιερες μονο καθαρισμα θενε, γλυστρανε απο μονες τους (αν δεν ειναι φινιρισμενες, πολυ σπανιο, βανε λιγο κερι επιπλων ή αυτο το κατασκευαΖμα που πουλαει η Warwick, και αφΤο μοιριΖαει ορεα) 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι μόνο για γυάλισμα/φρεσκάρισμα στα τάστα, εγώ χρησιμοποιώ αυτό εδώ το παραδοσιακό εργαλείο..απο τη μπλέ μεριά.

Pelikan_Radiergummi.jpg

  • Like 4
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα ταστα fret eraser 1000αρι και 2000αρο, 2 ευρω το ενα απο το Ali Express και θα τα αφησω και στα εγγονια μου οπως παει. Για την ταστιερα (rosewood/ebony) lemon oil, Dunlop 65 συνηθως. Για το σωμα Gibson Pump Polish και elbow grease.

Επεξεργασμένο από odis13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου