Προς το περιεχόμενο

Πόσες ηλ. κιθάρες είχατε στην κατοχή σας μέχρι σήμερα; (Τέστ μνήμης)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1. Charvel Model 2 του 1989

1. Ibanez JEM 77FP του 1991

3. PRS 24 Custom του 1989

 

Όλες αυτές αγοράστηκαν την δεκαετία του 90 και τις έχω ακόμα στην κατοχή μου. Λόγω του ότι το σπορ είναι ακριβό και χωρίς κανένα έσοδο αποφάσισα πριν από 15 χρόνια να κατασκευάζω τις κιθάρες μου. 

 

Επομένως η 4η κιθάρα είναι ιδιοκατασκευή. Έχει κόα σώμα και μαόνι μανίκι με έβενο ταστιέρα την οποία χρησιμοποιώ κυρίως εδώ και πολύ καιρό. Οι μαγνήτες είναι Pearly Gates Seymour Duncan. 

 

Eχω και άλλες 5 υπό κατασκευή ( είμαι στο στάδιο του να βάλω τα ηλεκτρικά). Οι υπό κατασκευή κιθάρες έχουν στόχο να είναι σχεδόν ότι πιο ελαφρύ υπάρχει, με στόχο την χρήση οποιουδήποτε είδους ξύλου ακόμη και πολύ βαριών ξύλων που δεν χρησιμοποιούνται ποτε στην κατασκευή μουσικών οργάνων. Ας πούμε οι υπό κατασκευή κιθάρες είναι φτιαγμένες από τικ και το βάρος τους είναι κάτω από 2 κιλά. Θεωρώ ότι αν χρησιμοποιήσω άλλα ξύλα (Basswood) μπορεί το βάρος να κατέβει κάτω από το 1,5 κιλά μέχρι και 1.2 κιλά, Μιλάμε για κιθάρες κανονικού μεγέθους και όχι travel guitars. 

 

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Ροδανθός είπε

Eχω και άλλες 5 υπό κατασκευή ( είμαι στο στάδιο του να βάλω τα ηλεκτρικά). Οι υπό κατασκευή κιθάρες έχουν στόχο να είναι σχεδόν ότι πιο ελαφρύ υπάρχει, με στόχο την χρήση οποιουδήποτε είδους ξύλου ακόμη και πολύ βαριών ξύλων που δεν χρησιμοποιούνται ποτε στην κατασκευή μουσικών οργάνων. Ας πούμε οι υπό κατασκευή κιθάρες είναι φτιαγμένες από τικ και το βάρος τους είναι κάτω από 2 κιλά. Θεωρώ ότι αν χρησιμοποιήσω άλλα ξύλα (Basswood) μπορεί το βάρος να κατέβει κάτω από το 1,5 κιλά μέχρι και 1.2 κιλά, Μιλάμε για κιθάρες κανονικού μεγέθους και όχι travel guitars. 

 

 

Πολλά και ενδιαφέροντα πράγματα υπάρχουν εδω...περιμένουμε σχετικό νήμα στο DIY section!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, Ροδανθός είπε

Eχω και άλλες 5 υπό κατασκευή

Ανέβασε γρήγορα  "νήμα" και φυσικά φωτογραφίες.

  • Like 2

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ενδιαφέρον νήμα.

Δεν μπορώ να "συναγωνιστώ" τα πιό επιμελή και φανατικά μέλη στο θέμα του add-to-cart-ing (αν και σίγουρα ο όρος αδικεί όλους), αλλά θα αποκλίνω ελαφρά από το θέμα και θα σας δείξω την κιθάρα που καλώς ή κακώς έχει γράψει το μεγαλύτερο mileage στις ηχογραφήσεις μου.

 

Μακράν λοιπόν η νικήτρια είναι η κάτωθι, σίγουρα από τις πιό νέες, αλλά δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τις άλλες και πιό επώνυμες. Από την μέρα 1 δεν της έλλειψε τίποτα, αν και μετά ήταν ας πούμε heavily modded.

Τα τελευταία χρόνια η goto κιθάρα μου.

 

20240925_123351.thumb.jpg.5a94dc8e38316206ac8a0e17a953d71f.jpg

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Terry RoscoeBeck5 said:

Ανέβασε γρήγορα  "νήμα" και φυσικά φωτογραφίες.

Η κιθάρα που έχω κατασκευάσει (κόα, μαόνι με Pearly Gates) φαίνεται στο τελευταίο βίντο κλιπ που ανέβασα πριν λίγες μέρες (στέλνω και φωτογραφία). Είναι και η κιθάρα που ακούγεται στο τραγούδι.Το σώμα είναι δύο κομμάτια κόα. Έχω κάνει και ένα σκαλιστό αετό στο επάνω κέρατο που κουμπώνει η ζώνη που την κρεμάω. Επίσης έχει και ένα ωραίο θέμα με Inlays. Ένας αετός πίσω από τον καβαλάρη πιάνει μια χήνα και κατά μήκος της κιθάρας και στην ταστιέρα πολλές χήνες προσπαθούν να του ξεφύγουν. Επίσης το headstock εχει το σχήμα του ράμφους του αετού. Το όνομα της κιθάρας είναι ΔΙΑΣ και το έχω κάνει inlay με σύρμα χαλκού που δεν είναι και τόσο κοινό...συνήθως χρησιμοποιούνται αυτοκόλητα ή mother of pearl. H ταστιέρα κάτω από το 12ο τάστο είναι scalloped. Επίσης το σώμα έχει σχήμα strat όμως είναι σκαλισμένο όπως η Les Paul όπως το βιολί.  

 

13995396_10153952786874423_7050403646623701846_o.jpg

Επεξεργασμένο από Ροδανθός
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, Terry RoscoeBeck5 said:

Ανέβασε γρήγορα  "νήμα" και φυσικά φωτογραφίες.

Θα ανεβάσω μόλις τελειώσω την πρώτη σίγουρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yamaha SG500

Squier Japan Strat Vintage 57

Kramer ('80s νομίζω Pacer με δύο single coils και έναν στραβό humbacker... οικονομικό μοντέλο)

Gibson The Paul

PRS Standard 22

Telecaster am std 2017

 

Αυτές έχω ακόμα:

Les Paul Standard 2010

Stratocaster am std 2010

Yamaha RSS02T

PRS SE The Paul's

Epiphone 335 

Epiphone Les Paul Special

Harley Benton TE-25TH

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. 1994 Squier Strat CN ακόμη σπίτι

2. 1997 Ibanez RG548 ακόμη σπίτι

3. 1999 Ibanez JS100, πωλήθηκε αρχές 2000

4. 2005 Fender MIM Strat, ανταλλάχτηκε το 2018 με 5.

5. Epiphone Les Paul Standard για δύο βδομάδες που ανταλλάχτηκε με 6.

6. 2018 Fender MIM Player Strat, ακόμα σπίτι.

 

Αυτά τα ολίγα. 3 όργανα με λίγα λόγια στην κατοχή μου.

  • Like 3

I'm a bomb technician.If you see me run try to keep up.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, sultan of string είπε

Από την μέρα 1 δεν της έλλειψε τίποτα, αν και μετά ήταν ας πούμε heavily modded.

Για πές,που είμαι λάτρης του σπόρ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου