Προς το περιεχόμενο

Gibson Les Paul Classic 2019 honeyburst- Η Προτελευταία μου κιθάρα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Αφού ξεκουράστηκα αρκετά από την χθεσινή μεγάλη ημέρα , ας κάμω και την παρουσίαση.

Ήμουν σε επαφές και meetings και διαβουλέυσεις 😆 όλη την εβδομάδα με τον @Terry RoscoeBeck5 και τον @gkourmoul1.

 

Ήθελα μια Gibson όπως είπα , από classic ή Traditional και απάνω, μιάς και είχα ήδη μια studio.

Ξεκίνησα να πάρω αυτή που πήρα (θα εξηγήσω γιατί*) , αλλά στα μέσα της εβδομάδας λάκισα , λόγω της περιγραφής,

Ο πωλητής έλεγε ότι έχει μερικά σημάδια κ.λ.π.

 

Στράφηκα λοιπόν σε μια άλλη ίδια ακριβώς αλλά του 2022, που ήταν σε άριστη κατάτασταση.

Δεν καταφέραμε να συνεννοηθούμε όμως με τον πωλητή ,(με επικοινωνία από το πρωί,  μολονότι ήταν και συνάδελφος μάλιστα,- μάλλον αυτό φταίει 😁 αλλά αυτό είναι άλλο θέμα και ίσως το αναπτύξω στο θέμα με τις αγγελίες μιαν άλλη φορά).

 

Ήδη πήγε μεσημέρι (16:00) με αυτά και με αυτά και άρχισε να μου την δίνει.

Λέω στην φίλη μου (που περνούσε το δράμα μου μαζί μου 😁🤪) ψήνεσαι να πάμε Γιάννενα , να δώ μια κιθάρα να δεις τη μικρή; (σπουδάζει εκεί η κόρη της).

 

Φύγαμε μου λέει.

 

Με το που μπήκαμε στο αμάξι είχα ΗΔΗ συνεννοηθεί  με τον νέο πωλητή (αν στροφάρει ο άνθρωπος και θέλει να πουλήσει- όλα εύκολα είναι).

Όταν έπισασα στα χέρια μου την κιθάρα.....αισθάνθηκα όπως είπα κάτι που δεν το έχω ξανα αισθανθεί με καμία κιθάρα.

Την εξετάζω από πάνω μέχρι κάτω, και είχε μια μικρη μονο γρατζουνία, σε σημείο που δεν φαίνεται ούτε το βλέπεις, που θα μπορούσα να την είχα κάνει άνετα εγώ , αν την είχα στην κατοχή μου 3 λετπα.

 

Του το είπα κιόλας "Γιατί κάνεις λάθος περιγραφές;- παραλίγο να χάσεις την πώληση"

Απλά ο άνθρωπος ήταν ψείρας και πολύ τυπικός.

 

Τα υπόλοιπα είναι ιστορία.

*Στα πολύ συν της κιθάρας , που με έκανε να την θέλω από την πρώτη στιγμή, ήταν ότι δεν είχε τους μαμά zebra μαγνήτες , αλλά φοράει τους bare knuckle mule.

 

Εδώ σε μια αναμνηστική φώτο με τις εξαδέρφες της 😆

L.jpg

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • LK changed the title to Gibson Les Paul Classic 2019 honeyburst- Η Προτελευταία μου κιθάρα.
8 λεπτά πριν, LK είπε

αισθάνθηκα όπως είπα κάτι που δεν το έχω ξανα αισθανθεί με καμία κιθάρα


γίνε πιο αναλυτικός να ξέρουμε και εμείς τι θα αισθανθούμε αν πιάσουμε στα χέρια μας μια καλή les Paul!

 

 

Μεγειες!

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, LK είπε

 

 

 

 

Ήδη πήγε μεσημέρι (16:00) με αυτά και με αυτά και άρχισε να μου την δίνει.

Λέω στην φίλη μου (που περνούσε το δράμα μου μαζί μου 😁🤪) ψήνεσαι να πάμε Γιάννενα , να δώ μια κιθάρα να δεις τη μικρή; (σπουδάζει εκεί η κόρη της).

 

Φύγαμε μου λέει.

 

 

πως και δε του ειπες να στη φερει σπιτι!!!🤣ΝΑ τη χαρεις οσο δε παει εννοειται, αν δεν την ειχες παρει θα προτεινα traditional σαν την πιο τιμια επιλογη, αλλα και αυτη θα τη χαρεις εξισου...

  • Ευχαριστώ 1

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
15 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε


γίνε πιο αναλυτικός να ξέρουμε και εμείς τι θα αισθανθούμε αν πιάσουμε στα χέρια μας μια καλή les Paul!

 

 

Μεγειες!

Δεν θα πώ για το μανίκι "βούτυρό".

Δεν θα πώ για τον ήχο στραγάλι (by the way , για όσους δεν την ξέρουν, η classic έχει split και στους δύο humbuckers , στην μεσαία θέση έχει out of phase, και αν θες by bass all- όλα αυτά με το σήκωμα των knobs).

Δεν θα πω για το άρωμα από τα βερνίκια και το φινίρισμα- μιλάμε για έπιπλο. 😆

 

Ήταν κάτι μεταφυσικό....πώς το σώμα της έκατσε πάνω στο σώμα μου....κούμπωσε.

Στα πολύ θετικά, το ΑΨΟΓΟ setup της, το παιδί που την είχε είναι καθηγητής σε ωδείο και μάχιμος live μουσικός και την είχε πολύ στρωμένη .

 

Μολονότι είναι weight relief (όπως όλες οι classic) η κιθάρα είναι βαριά πολύ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η φωτογραφία που παραθέτεις είναι από το Gibson Museum Kozani; 😄 Ωραία είναι... 😎

 

"Η προτελευταία μου κιθάρα"... Σταμάτα σατανά, θα μας πεθάνεις 😂

 

 

  • Χαχα 5

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
32 λεπτά πριν, LK είπε

Δεν θα πώ για το μανίκι "βούτυρό".

Δεν θα πώ για τον ήχο στραγάλι (by the way , για όσους δεν την ξέρουν, η classic έχει split και στους δύο humbuckers , στην μεσαία θέση έχει out of phase, και αν θες by bass all- όλα αυτά με το σήκωμα των knobs).

Δεν θα πω για το άρωμα από τα βερνίκια και το φινίρισμα- μιλάμε για έπιπλο

Και δεν μπορώ να μην σχολιάσω ότι κάποιος είναι ερωτευμένος 😍 😄

 

Και πες μου τώρα κ. συνήγορε, υπήρχε έστω και μια το εκατομμύριο να τα έλεγες αυτά με την SOUNDSATION Rider Standard S Fiesta Red; Ε... ε ; 😉

  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Και δεν μπορώ να μην σχολιάσω ότι κάποιος είναι ερωτευμένος 😍 😄

 

Και πες μου τώρα κ. συνήγορε, υπήρχε έστω και μια το εκατομμύριο να τα έλεγες αυτά με την SOUNDSATION Rider Standard S Fiesta Red; Ε... ε ; 😉

Θα έλεγα άλλα πράγματα  

που νομίζω ότι το χω ξαναπεί. 

Μου αρέσει πιο πολύ να παίζω με φθηνές κιθάρες,  ίσως είναι και διαστροφή 😄

Είναι πρόκληση να βγάλεις αποτέλεσμα σε μια φθηνή κιθάρα. 

Και όχι τόσο στον ήχο (που είναι και σε αυτό), αλλα στο playability.

Οι μοντέρνες φθηνές κιθάρες βέβαια είναι πολύ καλά όργανα.

Τα χρόνια τα παλιά επρεπε να "παλεύεις " με ένα φθηνο όργανο για να βγάλεις αποτέλεσμα. 

Τώρα για την Gibson, αλλά και για την USA strat.

Τα κάνουν μόνα τους....εσύ δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα. 

Πραγματικά. 😁

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και για να επεκτείνω τη σκέψη μου.

Το ακριβό όργανο έχει απόλυτο νόημα για τον live μουσικό. 

Που παίζει π.χ. 2 ώρες σερί ή και παραπάνω,  συχνά. 

Εκεί θες άνετα πράγματα και μηδενικό ρίσκο . 

Από την άλλη η gibson δεν είναι να την κρεμάς πάνω σου για πολύ ώρα,  θα πάθεις βλάβη 🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

 

"Η προτελευταία μου κιθάρα"... Σταμάτα σατανά, θα μας πεθάνεις 😂

 

Το "με λένε Ρίζο και όπως θέλω τα γυρίζω" το ξέρεις;

  • Χαχα 2

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου