Προς το περιεχόμενο

Cos_dr - Feel Me Forever


cos_dr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπόν, μετα απο μεταμεσονύκτιες διαβουλεύσεις και αποστολές Κυριακή πρωί, αντί να πάμε εκκλησία, καθόμαστε και μπασιόμαστε

Ιδού το πόνημα.....

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sultan of string είπε

λοιπόν, μετα απο μεταμεσονύκτιες διαβουλεύσεις και αποστολές Κυριακή πρωί, αντί να πάμε εκκλησία, καθόμαστε και μπασιόμαστε

Ιδού το πόνημα.....

 

το παίξιμο και ο ήχος είναι εξαιρετικότατο, δεν περίμενα κάτι λιγότερο.

 Αυτό όμως που έχω να παρατηρήσω σύμφωνα με την εμπειρία μου στο άκουσμα αλλά και τη μελέτη αυτών των ειδών μουσικής από πολύ τρυφερή ηλικία😀 όχι μόνο από τις παραγωγές αλλά και από τα ίδια τα patterns στα programms, τα combinations/performances και τα styles/arrangements από synthesizers και ΑΡΜΟΝΙΑ είναι πως το μπάσο πρέπει ή να παίζει ένα pattern επαναλαμβανόμενων μέτρων και άντε να έχει μια εναλλαγή σε κάποιο μέτρο ιδιαίτερα στις αλλαγές verse/chorus  ή αν σολάρει να σολάρει κάποια μέτρα με τα άλλα στοιχεία να κρατάνε ένα pattern.

 

 Έτσι όπως το παίζεις εσύ, παίζεις πολύ για το είδος και χάνεται και το groove και αν χόρευαν θα τα έπαιζαν. Δηλάδή, δεν κολλάει με το είδος.

 όμως έχεις πολύ ωραίο παίξιμο, κάποια μέτρα μπορούν είτε σαν τετράμετρο π.χ. είτε σαν ένα μέτρο να επαναλαμβάνονταν και είναι καλύτερα από το δικό μου μοτίβο.

 

 Μάλιστα μερικά από αυτά μου έδωσαν μια ιδέα για το τι φταίει στο δικό μου, η μπασογραμμή που έπαιξα στον 3ο χρόνο του τελευταίου τετράμετρου αν αλλάξει και δεν κάνει αυτό το γυρισμα θα ταιριάξει καλύτερα. Μερικά δικά σου καταλήγουν πιο σωστά και θα το δοκιμάσω στο δικό μου.

 

 Πολύ ωραίος όμως, όπως πάντα κεντάς και θα σου ζητήσω κάτι.

 Μιας και ο ήχος είναι καλός αν μπορείς γράψε μια νότα μόνο καθαρή, χωρίς reverb και delay, αν έχεις κάτι άλλο δε με νοιάζει του μπάσου. Στείλε μου μια καθαρή ΣΙ ύφεση (2ης οκτάβας στο πιάνο, μπάσα δηλαδή🤣) να παίξω με τον ήχο της νότας σου, να το ρίξω στον sampler ή  στο V-Synth

 

 Ευχαριστώ!!!!

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν αντιλεγω, αλλά δυσκολευομαι να είμαι hitmaker.

Σε όλα τα όργανα θα δώσω κύριο ρόλο και σε πρώτη ευκαιρία θα την ...κάνουν γι άλλα, χωρίς να αφήσουν τον βασικό ρυθμό.

 

Σου στέλνω πάντως αρκετές νότες να διαλέξεις

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sultan of string είπε

δεν αντιλεγω, αλλά δυσκολευομαι να είμαι hitmaker.

Σε όλα τα όργανα θα δώσω κύριο ρόλο και σε πρώτη ευκαιρία θα την ...κάνουν γι άλλα, χωρίς να αφήσουν τον βασικό ρυθμό.

 

Σου στέλνω πάντως αρκετές νότες να διαλέξεις

Τα στυλ αυτά θέλουν πιο μικρά και επαναλαμβανόμενα pattern.

 Θα παίξω με αυτά που έστειλες να κάνω το μπάσο καλύτερο και θα αλλάξω λίγο τη δική μου μπασογραμμή. Αφού το πιάσαμε, να το κάνω. Τώρα με τον καφέ, να μη βγαίνω και έξω να ξοδεύω ΛΕΦΤΑ 🤣

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, cos_dr said:

Τα στυλ αυτά θέλουν πιο μικρά και επαναλαμβανόμενα pattern.

 Θα παίξω με αυτά που έστειλες να κάνω το μπάσο καλύτερο και θα αλλάξω λίγο τη δική μου μπασογραμμή. Αφού το πιάσαμε, να το κάνω. Τώρα με τον καφέ, να μη βγαίνω και έξω να ξοδεύω ΛΕΦΤΑ 🤣

Σε 15 χρόνια θα παρεις μονταζε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, sultan of string είπε

Σε 15 χρόνια θα παρεις μονταζε

έχω τόσες χιλιάδες ήχους μπάσων καλούς, καλύτερους από τα κανονικά, το skill δεν έχω να τους αξιοποιήσω όπως άλλοι. Άλλες φορές μου κάθεται, άλλες όχι, η μοίρα του ερασιτέχνη😀 Έκανα την αλλαγή στο μοτίβο μου, μια απλή αλλαγή που όμως μου κάθεται καλύτερα και τώρα θα δοκιμάσω με το δικό σου μπάσο το sample.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cos_dr είπε

Άλλες φορές μου κάθεται, άλλες όχι, η μοίρα του ερασιτέχνη😀 .

Ερασιτέχνης κατσαπλιάς, μέχρι Ντου Που και Πατατανατσίου-τσίου.

Να φύγετε κύριε, να πάτε αλλαχού. Επαέ παίζουμε μουσική, δεν λαίμαι ανέκδοτα τύου Καταρ-κ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Σαμη Παραγκα είπε

Ερασιτέχνης κατσαπλιάς, μέχρι Ντου Που και Πατατανατσίου-τσίου.

Να φύγετε κύριε, να πάτε αλλαχού. Επαέ παίζουμε μουσική, δεν λαίμαι ανέκδοτα τύου Καταρ-κ 

😡Samy, θα με αναγκάσεις να σου ξεριζώσω το ένα αυτί, θα σου αφήσω το άλλο μόνο και έτσι θα ακούς περίεργα👺🤣

 

Λοιπόν, τελικά εξελίχθηκε σε άσκηση ακριβείας και μάλλον τα πράγματα πήγαν πλέον πολύ καλύτερα, νομίζω έστρωσε αξιοπρεπέστατα. Χρησιμοποίησα το δείγμα του εκλεκτού  @sultan of string , έριξα μια νότα στο V-Synth και το Variphrase έκανε το θαύμα του όπως κανένα άλλο hardware sampler δεν μπορεί και νομίζω του πάει καλύτερα. Και μια αλλαγή στο τέλος στην κιθάρα και νομίζω πως ακούγεται άψογα θα έλεγα τώρα, χορεύεται.

 

Αυτός ο ήχος μπάσου του ταιριάζει.

Ορίστε και το τελικό αποτέλεσμα.

 

https://www.bandlab.com/post/5d705245-0379-ef11-bdfd-000d3a96c7c8

 

Και ορίστε και το patch από το δείγμα σου κ. Δημήτρη, το κρατάω γιατί είναι ωραίο, το ονόμασα  ανάλογα, τιμής ένεκεν στον παίκτη, τράβαγα με το κινητό και δεν μπορώ να κάνω και κάνα κολπάκι, το V-Synth το κουρέλι, ακόμα σκίζει!!!❤️

 

 

 

 

🎸🤟🤺🤘🫶😍🤠

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sultan of string είπε

μακάρι να βοήθησα...

Πως το ακούς? Σίγουρα βοήθησες. Εσύ θα πεις αν βοήθησες. Από το αποτέλεσμα, εσύ δεν έχεις να αποδείξεις κάτι, είσαι από τους καλύτερους για εμένα στο ένδοξο φόρουμ μας. Και νομίζουν συμφωνούν πολλοί. Εσύ θα πεις αν εκμεταλλεύτηκα καλά τη βοήθειά σου.

 

 Ευχαριστώ ξανά όλους για το feedback, εγώ πέρασα ωραία, ελπίζω και εσείς😀

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου